1902 RACES

1 07-31 BELWALBastogne heavy cars Circuit des Ardennes
  1-Charles Jarrott, 2-Fernand Gabriel, 3-William K. Vanderbilt Jr, 4-Elliott Zborowski, 5-Louis Rigolly, 6-Léonce Girardot
  6 laps; 49 starters/33 finishers
2 00-00 CANONFort Erie
 
 
3 08-31 DEUHEOberforsthaus heavy cars Frankfurtrennen
  1-Wilhelm Werner
 
4 05-15 FRAJParis-Arras-Paris heavy cars Circuit du Nord
  1-Maurice Farman, 2-Marcellin, 3-Charles Jarrott, 4-Henri Farman, 5-Grus, 6-Rutishauser
  5/15-5/16; 864.35 km.; 46 starters/19 finishers; rally (2 stages)
5 06-26 FRAJParis-Innsbruck heavy cars Gordon Bennett Trophy
  1-Selwyn Edge
  6/26-6/28; 5 starters/1 finisher; rally; run within the Paris-Vienna race
6 06-26 FRAJParis-Wien heavy cars
  1-Marcel Renault, 2-Henri Farman, 3-J. Edmond, 4-Elliott Zborowski, 5-Maurice Farman, 6-Paul Baras
  6/26-6/29; 124 starters/80 finishers, including Gordon Bennett cars); rally
7 10-30 ITAVENConegliano sprint
  1-Vincenzo Lancia, 2-Luigi Storero
  8 km.
8 10-27 ITAVENPadova-Bovolenta sprint
  1-Vincenzo Florio, 2-Vincenzo Lancia, 3-Luigi Storero
  10 km.
9 00-00 MEX México Puebla
 
 
10 01-29 RUS St. Petersburg-Volkhonske
  1-Samuel Suurmets
 
11 10-09 RUS St. Petersburg-Volkhonske Kubok Avtomobil
  1-Samuel Suurmets
 
12 08-17 USACAIngleside Race Track
 
 
13 10-17 USAILHarlem Race Track
  1-Charles Shanks, 2-L.P. Moores
  5 laps
14 10-17 USAILHarlem Race Track 1 hp, 1000 lbs.
  1-L.P. Moores, 2-Frank X. Mudd, 3-John Fry
  10 laps
15 10-17 USAILHarlem Race Track gas
  1-J.B. Burdett
  10 laps
16 10-17 USAILHarlem Race Track handicap
  1-John Fry, 2-Charles Shanks, 3-Frank X. Mudd
  5 laps; 4 starters/3 finishers
17 10-17 USAILHarlem Race Track Oldsmobiles
  1-D.B. Huss, 2-J.B. Burdett, 3-J.E. Stevens
  4 laps
18 10-17 USAILHarlem Race Track steam
  1-L.W. Sheppard, 2-J.W. Sunderland
  1 lap
19 10-18 USAILHarlem Race Track
  1-D.B. Huss, 2-J.B. Burdett, 3-J.E. Stevens, 4-B.M. Young
  5 laps
20 10-18 USAILHarlem Race Track handicap
  1-F.C. Green, 2-A.C. Banker, 3-J.B. Burdett
  5 laps
21 10-18 USAILHarlem Race Track invitational handicap
  1-D.B. Huss, 2-J.B. Burdett, 3-John Fry
  5 laps
22 10-18 USAILHarlem Race Track main event
  1-Charles Shanks, 2-John Fry, 3-A.C. Banker, 4-Frank X. Mudd
  25 laps; 7 starters/4 finishers
23 10-18 USAILHarlem Race Track steam
  1-M.R. Reimers, 2-L.W. Sheppard, 3-A.J. McDuffee
  5 laps
24 10-02 USAINFort Wayne Driving Park
 
 
25 00-00 USAKSTopeka Fairgrounds
 
 
26 10-24 USAMIGrosse Pointe Blue Ribbon Track 1000 lbs. max.
  1-M.R. Reimers, 2-J.D. Maxwell, 3-W. Wigle, 4-D.B. Huss
  5 laps
27 10-24 USAMIGrosse Pointe Blue Ribbon Track electric
  1-Walter C. Baker, 2-Jackson Brady
  2 laps
28 10-24 USAMIGrosse Pointe Blue Ribbon Track gas < 2000 lbs.
  1-Harry S. Harkness, 2-Charles Shanks
  5 laps
29 10-24 USAMIGrosse Pointe Blue Ribbon Track handicap
  1-J.L. McNamara, 2-Harry S. Harkness, 3-Windsor T. White, 4-W.C. Buckman, 5-Alex Winton
  10 laps; 6 starters/5 finishers
30 10-24 USAMIGrosse Pointe Blue Ribbon Track steam
  1-Windsor T. White, 2-John McDonald
  5 laps
31 10-24 USAMIGrosse Pointe Blue Ribbon Track steam
  1-W.C. Buckman, 2-Windsor T. White, 3-M.R. Reimers
  3 laps
32 10-25 USAMIGrosse Pointe Blue Ribbon Track Manufacturer's Challenge Cup
  1-Barney Oldfield, 2-Charles Shanks, 3-W.C. Buckman
  5 laps; 4 starters/3 finishers
33 10-25 USAMIGrosse Pointe Blue Ribbon Track gas, 6 hp. max.
  1-W. Wigle, 2-D.B. Huss
  5 laps
34 10-25 USAMIGrosse Pointe Blue Ribbon Track handicap
  1-Charles Shanks, 2-Harry S. Harkness, 3-W.C. Rands
  10 laps
35 10-25 USAMIGrosse Pointe Blue Ribbon Track handicap
  1-W. Rickerman, 2-W.C. Rands
  5 laps
36 10-25 USAMIGrosse Pointe Blue Ribbon Track open
  1-Harry S.Harkness
 
37 10-25 USAMIGrosse Pointe Blue Ribbon Track steam
  1-W.C. Buckman, 2-Windsor T. White
  3 laps
38 00-00 USAMIMichigan State Fairgrounds
 
 
39 09-27 USAMNMinnesota State Fair Speedway
  1-W.E. Wheeler
  2 laps
40 09-27 USAMNMinnesota State Fair Speedway
  1-H.E. Wilcox, 2-H.E. Dickinson
  5 laps
41 09-01 USANJElkwood Park
 
 
42 08-10 USANYBrighton Beach
  1-Alexander Winton
 
43 08-23 USANYBrighton Beach free-for-all
  1-Harry S. Harkness, 2-Frederic A. LaRoche, 3-L.P. Moores
  10 laps; heat 1
44 08-23 USANYBrighton Beach free-for-all
  1-Frederic A. LaRoche, 2-L.P. Moores, 3-Harry S. Harkness, 4-John W. Howard
  10 laps; heat 2
45 08-23 USANYBrighton Beach gas 1000-2000 lbs.
  1-Fredric A. LaRoche, 2-Percy Owen
  5 laps
46 08-23 USANYBrighton Beach gas < 1000 lbs.
  1-Jacques Longuevez, 2-I.E. Holden
  5 laps
47 08-23 USANYBrighton Beach steam
  1-John W. Howard
 
48 00-00 USANYEmpire City Speedway
 
 
49 00-00 USANYSheepshead Bay Speedway
 
 
50 00-00 USAOHDayton Fairgrounds
 
 
51 10-28 USAOHFort Miami Speedway gas < 1000 lbs.
  1-W. Wigle, 2-Z.H. Kroh, 3-Ed Affeck
  5 laps
52 10-28 USAOHFort Miami Speedway gas < 2000 lbs.
  1-L.P. Moores, 2-Harry Harkness, 3-Carl Fisher
  5 laps
53 10-28 USAOHFort Miami Speedway handicap
  1-L.P. Moores, 2-Harry Harkness, 3-W. Wigle
  5 laps
54 09-16 USAOHGlenville Driving Park electric
  1-Walter Baker, 2-W.M. Wright, 3-A.B. Manley
  3 laps
55 09-16 USAOHGlenville Driving Park gas 1000 lbs. min.
  1-Harry S. Moore, 2-J.D. Dickson, 3-George Bunham
  5 laps
56 09-16 USAOHGlenville Driving Park gas 2000 lbs. max.
  1-Charles B. Shanks, 2-Percy Owen, 3-L.P. Moores
  5 laps; Harry S. Harkness-DQ
57 09-16 USAOHGlenville Driving Park handicap
  1-Rollin H. White, 2-Percy Owen
  10 laps; 2 finishers
58 09-16 USAOHGlenville Driving Park handicap
  1-Percy Owen, 2-Rollin H. White, 3-Paul Rainey, 4-L.P. Moores, 5-Charles B. Shanks
  10 laps
59 09-16 USAOHGlenville Driving Park open
  1-Alexander Winton, 2-Harry S. Harkness, 3-L.P. Moores
  10 laps
60 09-16 USAOHGlenville Driving Park steam
  1-Rollin H. White, 2-John McDonald, 3-L.F. Hoffman
  5 laps
61 00-00 USARIAquidneck Trotter Park
 
 
62 09-24 USARINarragansett Park >1300 lbs.+< 30 hp
  1-Percy Owen, 2-George Weed, 3-Fred Tudor Jr.
  5 laps
63 09-24 USARINarragansett Park electric
  1-Knight Neftel, 2-W.G. Titcomb
  2 laps
64 09-24 USARINarragansett Park free-for-all
  1-Percy Owen, 2-Alex Winton, 3-H.F. Brown
  5 laps
65 09-24 USARINarragansett Park free-for-all
  1-Percy Owen, 2-Arthur S. Lee
  5 laps
66 09-24 USARINarragansett Park gas < 1300 lbs.
  1-?, 2-D.B. Huss, 3-George Reed
  5 laps
67 09-24 USARINarragansett Park steam
  1-Arthur S. Lee, 2-W. Hinschcliffe, 3-W.H. Talbot
  3 laps
68 09-24 USARINarragansett Park Winton touring cars
  1-Fred Tudor Jr., 2-J.B. Mills
  5 laps