1904 RACES

1 00-00 AUSVICSandown Horse Track
 
 
2 00-00 BELVLGRoute Royale
 
 
3 07-24 BELWALBastogne voiturettes Circuit des Ardennes Voiturettes
  1-Albert Clément
  5 laps; 7 starters/1 finisher
4 07-25 BELWALBastogne GP Circuit des Ardennes
  1-George Heath, 2-Georges Teste, 3-Albert Clément, 4-Louis Rigolly, 5-Hubert le Blon, 6-Arthur Duray
  5 laps; 40 starters/17 finishers
5 08-04 CANMBWinnipeg Exhibition Grounds
 
 
6 09-05 CANMBWinnipeg-Stonewall-Winnipeg
  1-Jack McCulloch/J. Boswell
  72.4 km.
7 00-00 CANONCanadian National Exhibition
 
 
8 00-00 CANONFort Erie
 
 
9 08-08 CANONHamilton Jockey Club
 
 
10 06-18 DEUHEOberforsthaus heavy cars Frankfurtrennen
  1-Willy Pöge
 
11 10-23 DEUHHTrabrennbahn Hamburg
  1-Victor Hémery
 
12 06-17 DEUSLTaunus GP Gordon Bennett Trophy
  1-Léon Théry, 2-Camille Jenatzy, 3-Henri Rougier, 4-Pierre de Caters, 5-Edgar Braun, 6-Lucien Hautvast
  4 laps
13 05-20 FRAGCircuit d'Argonne heavy cars Gordon Bennett French Eliminations
  1-Léon Théry, 2-Joseph Salleron, 3-Henri Rougier, 4-Fernand Gabriel, 5-Hubert le Blon, 6-Henri Caillois
  6 laps; 28 starters/10 finishers
14 05-10 GBRIMNIsle of Man heavy cars Gordon Bennett British Eliminations
  1-Walter Clifford-Earp
 
15 12-26 GBRINDDelhi-Bombay
  1-Marc Sorel
  12/26/1904-1/2/05; 1421 km.
16 09-04 ITALOMBrescia-Cremona-Mantova-Brescia heavy cars Coppa Florio
  1-Vincenzo Lancia, 2Georges Teste, 3-Vincenzo Florio, 4-Victor Hémery, 5-Carlo Raggio, 6-Arthur Duray
  2 laps
17 09-05 ITALOMBrescia-Cremona-Mantova-Brescia GP Coppa Brescia
  1-Vincenzo Lancia
 
18 10-16 ITAVENPadova-Bovolenta sprint
  1-Vincenzo Florio
  10 km.
19 00-00 ROM Bucresti-Giurgiu-Bucresti
  1-Giorgiu Valentin Bibescu
 
20 00-00 RUS St. Petersburg-Sebastopol
 
 
21 05-30 RUS St. Petersburg-Volkhonske
  1-Aleksandr Soldatenkov
 
22 08-28 RUS St. Petersburg-Volkhonske
  1-François Donier
 
23 10-21 USACAAgricultural Park 15 hp, $1000.-$2000.
  1-David Campbell, 2-A. Hoxie, 3-W.G. Hansen, 4-Ralph Hamlin
  5 laps
24 10-21 USACAAgricultural Park 25 hp, $2500. max.
  1-Frank Siefert, 2-Tom Ellis, 3-W.K. Cowan
  5 laps
25 10-21 USACAAgricultural Park 30 hp
  1-Frank Garbutt, 2-Bert Dingley
  5 laps
26 10-21 USACAAgricultural Park gas, 10 hp max.
  1-David Campbell, 2-Ralph Hamlin, 3-A. Hoxie, 4-W.G. Hansen
  5 laps
27 10-21 USACAAgricultural Park touring cars
  1-W. McDonald, 2-H.D. Ryus, 3-Henry Turner
  5 laps
28 10-22 USACAAgricultural Park Huntington Cup
  1-Frank Garbutt, 2-George Fuller, 3-J.D. Hill
  5 laps
29 10-22 USACAAgricultural Park Inter-Club Cup
  1-George Fuller, 2-M.C. Harris, 3-Henry Turner
  5 laps
30 10-22 USACAAgricultural Park International Open
  1-Bert Dingley, 2-George Fuller
  5 laps
31 10-22 USACAAgricultural Park Chansler Challenge Cup
  1-Bert Dingley
  5 laps
32 10-22 USACAAgricultural Park free-for-all
  1-Frank Siefert, 2-H.M. Zier
  10 laps
33 10-22 USACAAgricultural Park gas 10-20 hp
  1-A. Hoxie, 2-W.G. Hansen, 3-W.K. Cowan
  5 laps
34 10-22 USACAAgricultural Park touring cars
  1-A.P. Witterauer, 2-M. McDonald
  5 laps
35 12-16 USACAAgricultural Park open
  1-Barney Oldfield, 2-Frank Garbutt, 3-Charles Burman
  3 laps
36 12-17 USACAAgricultural Park free-for-all
  1-Frank Garbutt, 2-Charles Burman
  3 laps
37 06-11 USACAAscot Park
  1-Herb Brown, 2-A.L. Cheney
  3 laps
38 06-11 USACAAscot Park
  1-A.G. Woodill, 2-Ralph Hamlin
  3 laps
39 06-11 USACAAscot Park
  1-Ralph Hamlin, 2M.T. Hancock, 3-G.B. Baggs
  3 laps
40 06-18 USACAAscot Park
  1-M.T. Hancock, 2-Ralph Hamlin
  3 laps
41 06-18 USACAAscot Park
  1-Charles Hooper, 2-G.B. Baggs
  3 laps
42 06-18 USACAAscot Park
  1-M.T. Hancock, 2-Ralph Hamlin, 3-R.W. Burnham, 4-Charles Hooper
  3 laps
43 06-25 USACAAscot Park $100 Hancock Trophy
  1-W.K. Cowan, 2-M.T. Hancock
  3 laps
44 06-25 USACAAscot Park
  1-Roy Hillman, 2-Leon Shettler
  3 laps
45 06-25 USACAAscot Park
  1-W.K. Cowan, 2-M.T. Hancock, 3-Roy Hillman
  3 laps
46 06-25 USACAAscot Park
  1-W.F. Flint, 2-Ralph Hamlin
  3 laps
47 06-25 USACAAscot Park White touring cars (steam)
  1-Frank Garbutt, 2-H.D. Ryus
  3 laps
48 07-02 USACAAscot Park
  1-Ralph Hamlin, 2-Frank Garbutt
  3 laps
49 07-09 USACAAscot Park
  1-Henry Turner, 2-J.W. Sefton
  5 laps
50 07-09 USACAAscot Park
  1-Frank Garbutt, 2-H.D. Ryus
  5 laps
51 07-09 USACAAscot Park
  1-H.D. Ryus, 2-Frank Garbutt
  5 laps
52 07-09 USACAAscot Park
  1-H.A. Bingham, 2-A.W. Eager
  3 laps
53 07-16 USACAAscot Park
  1-G. Anthony
  3 laps; 1 finisher
54 07-16 USACAAscot Park
  1-Frank Garbutt+J. Stewart (tie)
  3 laps
55 07-16 USACAAscot Park
  1-G. Anthony, 2-Frank Garbutt
  3 laps
56 08-26 USACADel Monte $1200.-$2550.
  1-W.E. Saunders, 2-Walter Grothe, 3-W.K. Cowan, 4-E.E. Russell
  5 laps
57 08-26 USACADel Monte 10-16 hp
  1-J. Schnerr, 2-C.H. Letcher
  5 laps
58 08-26 USACADel Monte road cars
  1-H.D. Ryus, 2-George Fuller
  5 laps
59 08-26 USACADel Monte runabouts
  1-C.H. Letcher, 2-Arthur Hull
  5 laps
60 08-26 USACADel Monte touring cars
  1-Henry Cousins, 2-Cuyler Lee, 3-E.S. Logan
  5 laps
61 08-27 USACADel Monte 10-24 hp
  1-W.E. Saunders, 2-W.K. Cowan
  5 laps
62 08-27 USACADel Monte 10-24 hp
  1-George Fuller, 2-W.E. Saunders
  5 laps
63 08-27 USACADel Monte free-for-all
  1-George Fuller, 2-F.J. Swentzel
  5 laps
64 08-27 USACADel Monte free-for-all
  1-H.D. Ryus, 2-Bert Dingley, 3-H.M. Chambers, 4-Hewson
  5 laps
65 08-27 USACADel Monte gas, $1100. max.
  1-C.H. Letcher, 2-W.F. Hunt, 3-J. Schnerr, 4-O. Hastings, 5-A.C. Hall, 6-Lew Vidy
  5 laps
66 08-27 USACADel Monte touring cars $1551.-$4000.
  1-R.G. Fowler, 2-M.C. Harris
  10 laps
67 10-13 USACAFresno Speedway
 
 
68 12-13 USACAFresno Speedway
  1-Barney Oldfield
  or 10/13
69 00-00 USACAIngleside Race Track
 
 
70 09-03 USACOOverland Park Speedway gas < 16 hp
  1-E.R. Combe, 2-E.P. Mathewson
  5 laps
71 09-03 USACOOverland Park Speedway gas < 24 hp
  1-G.A. Maxwell, 2-B.C. Campbell
  10 laps
72 09-03 USACOOverland Park Speedway gas < 25 hp
  1-G.A. Maxwell, 2-Kniseley
  5 laps
73 09-03 USACOOverland Park Speedway gas < 9 hp
  1-William Hess, 2-R.R. Hall
  5 laps
74 09-03 USACOOverland Park Speedway handicap
  1-Lawrence Phillips
  5 laps
75 09-03 USACOOverland Park Speedway touring cars
  1-H.T. James, 2-Lawrence Phipps
  6 laps
76 09-05 USADCBennings Race Track free-for-all
  1-J.W. Boyd, 2-J.H. Edmunds, 3-H.A. Rhine
  10 laps
77 09-05 USADCBennings Race Track gas 1432-2204 lbs.
  1-E. Gruenfeldt, 2-Charles Tyser
  3 laps
78 09-05 USADCBennings Race Track gas 881-1432 lbs.
  1-Frank Kulick, 2-H.A. Rhone
  5 laps
79 09-05 USADCBennings Race Track gas < $1000.
  1-E. Gruenfeldt, 2-Charles Tyser
  5 laps
80 01-00 USAFLOrmond Beach runabouts
  1-Louis S. Ross
 
81 01-23 USAFLOrmond Beach
  1-Walter Christie
 
82 01-28 USAFLOrmond Beach
  1-Barney Oldfield, 2-Bill Vanderbilt Jr.
  1 mi.
83 01-28 USAFLOrmond Beach handicap
  1-Samuel B. Stevens
  10 mi.
84 01-28 USAFLOrmond Beach handicap
  1-Samuel B. Stevens
  5 mi.
85 01-29 USAFLOrmond Beach
  1-Barney Oldfield, 2-Frederic A. LaRoche, 3-Maurice Bernin, 4-Louis Ross
  5 mi.
86 01-29 USAFLOrmond Beach free-for-all
  1-Bill Vanderbilt Jr., 2-Herbert L. Bowden
  5 mi.
87 01-30 USAFLOrmond Beach Championship
  1-Bill Vanderbilt Jr., 2-Herbert L. Bowden, 3-M.W. Ehrlich, 4-Neuman, 5-Maurice Bernin
  50 mi.
88 01-30 USAFLOrmond Beach free-for-all
  1-Bill Vanderbilt Jr
 
89 01-30 USAFLOrmond Beach gentlemen
  1-Bill Vanderbilt Jr., 2-Samuel B. Stevens, 3-Herbert L. Bowden, 4-James L. Breese, 5-Walter Christie
  4 laps/10 mi.
90 01-30 USAFLOrmond Beach handicap
  1-Herbert L. Bowden, 2-Samuel B. Stevens, 3-Walter Christie, 4-Bernard M. Shanley, 5-Joe Tracy
  20 mi.
91 01-30 USAFLOrmond Beach invitational
  1-Bill Vanderbilt Jr.
 
92 01-31 USAFLOrmond Beach
  1-Paul Sartori, 2-E.H. Fredericks
  50 mi.
93 02-23 USAGASavannah
  1-E.H. Hausman, 2-Barney Oldfield
  or 2/26; 3 laps
94 02-23 USAGASavannah
  1-Barney Oldfield, 2-E.H. Hausman
  or 2/26; 5 laps
95 02-23 USAGASavannah
  1-E.H. Hausman, 2-Barney Oldfield
  or 2/26; 1 lap
96 00-00 USAIADavenport Fairgrounds
 
 
97 00-00 USAIAMason City Fairgrounds
 
 
98 10-01 USAILHarlem Race Track Diamond Challenge Cup
  1-Carl Fisher, 2-Frank Kulick, 3-Willie Knipper
  5 laps
99 10-01 USAILHarlem Race Track > 1432 lbs.
  1-Herbert Lytle, 2-Willie Knipper, 3-L.W. Sheppard
  5 laps
100 10-01 USAILHarlem Race Track Chicago Auto Club members
  1-John Fry, 2-O.F. Weber, 3-W.S. Austin
  5 laps
101 10-01 USAILHarlem Race Track handicap
  1-Charles Weber, 2-O.F. Weber, 3-Willie Knipper
  10 laps
102 10-01 USAILHarlem Race Track special race, heat 1
  1-Frank Kulick, 2-Carl Fisher
  5 laps
103 10-01 USAILHarlem Race Track special race, heat 2
  1-Carl Fisher, 2-Frank Kulick
  5 laps
104 10-01 USAILHarlem Race Track special race, heat 3
  1-Carl Fisher, 2-Frank Kulick
  5 laps
105 10-01 USAILHarlem Race Track touring cars w/ passengers
  1-Edgar Apperson, 2-Charles Weber, 3-Ralph Temple
  5 laps
106 10-03 USAILHarlem Race Track
  1-Frank Kulick, 2-Carl Fisher, 3-Herbert Lytle, 4-Edgar Apperson
  5 laps
107 10-03 USAILHarlem Race Track
  1-Frank Kulick, 2-Carl Fisher
  5 laps
108 10-04 USAILHarlem Race Track
  1-Carl Fisher, 2-Frank Kulick, 3-Willie Knipper
  5 laps
109 00-00 USAINFort Wayne Driving Park
 
 
110 00-00 USAINIndiana State Fairgrounds
 
 
111 06-11 USAINIndiana State Fairgrounds invitational
  1-Webb Jay, 2-Alonzo C. Webb
  5 laps
112 00-00 USAKSTopeka Fairgrounds
 
 
113 05-30 USAMAReadville
  1-Herbert L. Bowden
  10 laps
114 05-30 USAMAReadville open
  1-Louis Ross
  10 laps
115 05-30 USAMAReadville touring cars < 25 hp
  1-A.E. Morrison, 2-Alonzo C. Webb
  5 laps
116 00-00 USAMIGrand Rapids Fairgrounds
 
 
117 08-26 USAMIGrosse Pointe Blue Ribbon Track <1432 lbs.
  1-Frank Kulick, 2-W.F. Winchester, 3-W.L. Marr
  5 laps
118 08-26 USAMIGrosse Pointe Blue Ribbon Track handicap
  1-Barney Oldfield, 2-Frank Kulick, 3-Charles Gorndt, 4-Charles Soules
  5 laps
119 08-26 USAMIGrosse Pointe Blue Ribbon Track open Diamond Cup
  1-Earl Kiser, 2-Barney Oldfield, 3-Charles Gorndt
  15 laps
120 08-26 USAMIGrosse Pointe Blue Ribbon Track stock touring stripped
  1-George Soules, 2-William Newman
  10 laps
121 08-27 USAMIGrosse Pointe Blue Ribbon Track <1432 lbs.
  1-W.F. Winchester, 2-Al Brush
  5 laps
122 08-27 USAMIGrosse Pointe Blue Ribbon Track handicap
  1-W.F. Winchester, 2-Herbert Lytle
  5 laps
123 08-27 USAMIGrosse Pointe Blue Ribbon Track open Manufacturing Challenge Cup
  1-Barney Oldfield, 2-Earl Kiser, 3-Herbert Lytle, 4-Charles Gorndt
  10 laps
124 08-27 USAMIGrosse Pointe Blue Ribbon Track open
  1-Herbert Lytle, 2-Charles Gorndt
  10 laps
125 00-00 USAMIMichigan State Fairgrounds
 
 
126 08-18 USAMNMinnesota State Fair Speedway St. Paul-Minneapolis Challenge
  1-Alonzo C. Webb, 2-Ralph Bagley
  1 lap
127 08-18 USAMNMinnesota State Fair Speedway 12 hp max.
  1-E.H. Moulton Jr., 2-F. Joswich
  2 laps
128 08-18 USAMNMinnesota State Fair Speedway 16 hp max.
  1-Dave Thomas
 
129 08-18 USAMNMinnesota State Fair Speedway 20 hp max.
  1-Ralph Bagley, 2-Joe Anderson
 
130 08-18 USAMNMinnesota State Fair Speedway 24 hp max.
  1-Joe Anderson, 2-E.W. Young
 
131 08-18 USAMNMinnesota State Fair Speedway 30 hp touring cars
  1-Harry Pence
 
132 08-18 USAMNMinnesota State Fair Speedway 40 hp max.
  1-Alonzo C. Webb, 2-Prawlaski
  5 laps
133 08-18 USAMNMinnesota State Fair Speedway 9 hp max.
  1-E.W. Young, 2-W.G. Benz
  1 lap
134 08-18 USAMNMinnesota State Fair Speedway <90 hp
  1-Alonzo C. Webb, 2-W.F. Winchester
  2 laps
135 10-05 USAMOElm Ridge Track 1432-2204 lbs.
  1-Webb Jay, 2-D.L. Whiteford, 3-Ralph Baker
  3 laps
136 10-05 USAMOElm Ridge Track 881-1432 lbs.
  1-Webb Jay, 2-E.P. Moriarty, 3-Will Goodrich
  5 laps
137 10-05 USAMOElm Ridge Track 881-1432 lbs.
  1-Will Goodrich, 2-Webb Jay, 3-D.L. Whiteford
  3 laps
138 10-05 USAMOElm Ridge Track free-for-all
  1-Will Goodrich, 2-Webb Jay, 3-D.L. Whiteford
  3 laps
139 08-28 USAMOMaxwellton Track
  1-Webb Jay, 2-G.P. Dorris
  5 laps
140 08-28 USAMOMaxwellton Track 1432-2204 lbs. World's Fair Trophy
  1-Alonzo C. Webb, 2-Webb Jay
  10 laps
141 08-28 USAMOMaxwellton Track 881-1432 lbs.
  1-Webb Jay, 2-Leathers
  10 laps
142 08-28 USAMOMaxwellton Track 881-1432 lbs.
  1-W.F. Winchester, 2-G.P. Dorris
  3 laps
143 08-28 USAMOMaxwellton Track light cars
  1-Webb Jay, 2-G.P. Dorris, 3-Halsey
  5 laps
144 00-00 USAMSMississippi State Fairgrounds
 
 
145 08-23 USANEOmaha Driving Park
  1-Barney Oldfield
 
146 08-23 USANEOmaha Driving Park 1 cyl. > 1300 lbs.
  1-Guy Smith
 
147 08-23 USANEOmaha Driving Park touring cars
  1-D. Gilmore
 
148 00-00 USANJElkwood Park
 
 
149 08-17 USANJMonmouth Fairgrounds
  1-Harry Harkness
  or 8/20; 60 laps; 1 finisher
150 08-17 USANJMonmouth Fairgrounds $5000.-$15,000.
  1-Edward H. Hawley, 2-Harry Harkness, 3-Charles Greuter
  3 laps
151 08-17 USANJMonmouth Fairgrounds $650.-1000.
  1-Richard Newton, 2-L.W. Lord
  1 lap
152 08-17 USANJMonmouth Fairgrounds free-for-all
  1-Edward Hawley, 2-Harry Harkness
  2 laps
153 11-19 USANJWeequahic Park $500.-$750.
  1-Inglis M. Uppercue, 2-F. Evenden
  6 laps
154 11-19 USANJWeequahic Park $750.-$1700.
  1-Edward Strasser, 2-Inglis M. Uppercue
  10 laps
155 11-19 USANJWeequahic Park $750.-$900.
  1-Richard Newton, 2-A.W. Stockbridge, 3-C.H. Gillette
  10 laps
156 11-19 USANJWeequahic Park $950.-$2000.
  1-A.W. Stockbridge, 2-William Fisk
  6 laps
157 11-19 USANJWeequahic Park < $6500. Shanley Cup
  1-Montague Roberts, 2-J.H. Armory, 3-Edward Strasser
  20 laps
158 11-19 USANJWeequahic Park < $6500.
  1-Bernard M. Shanley, 2-J.H. Armory
  10 laps
159 11-19 USANJWeequahic Park handicap
  1-J.H. Armory, 2-Edward Strasser, 3-A.W. Stockbridge, 4-C.H. Gillette
  10 laps
160 11-19 USANJWeequahic Park touring cars $750.-$1750.
  1-A.W. Stockbridge, 2-L.J. Wyckoff, 3-Inglis M. Uppercue, 4-C.C. Howard
  10 laps
161 00-00 USANVNevada State Fairgrounds
 
 
162 10-22 USANYBrighton Beach Diamond Cup
  1-Maurice Bernin, 2-Barney Oldfield, 3-Charles Wridgway
  5 laps
163 10-22 USANYBrighton Beach International Cup
  1-Maurice Bernin, 2-Paul Sartori, 3-Barney Oldfield
  5 laps
164 10-22 USANYBrighton Beach Brighton Handicap
  1-Philip Adams, 2-Maurice Bernin, 3-Guy Vaughn
  5 laps
165 10-22 USANYBrighton Beach handicap, <$1000. Seabreeze Cup
  1-Leo F.N. Baldwin, 2-Rodney Peeler, 3-Philip Adams
  1 lap
166 07-16 USANYEmpire City Speedway 1432-2204 lbs.
  1-Paul Sartori, 2-Carl Mensel, 3-Guy Vaughn
  15 laps
167 07-16 USANYEmpire City Speedway 881-1432 lbs.
  1-Maurice G. Bernin, 2-Guy Vaughn, 3-W.F. Winchester, 4-Walter Christie, 5-J.M. Sullivan
  10 laps
168 07-16 USANYEmpire City Speedway Franklin stock cars
  1-Harry Esselstyn, 2-Alfred Comacho, 3-Charles Singer
  5 laps
169 07-18 USANYEmpire City Speedway 1432-2204 lbs
  1-Paul Sartori, 2-Carl Mensel, 3-Guy Vaughn
 
170 07-18 USANYEmpire City Speedway handicap
  1-A.E. Morrison, 2-Maurice Bernin, 3-W.F. Winchester, 4-William Hilliard
  5 laps
171 09-24 USANYEmpire City Speedway International Cup
  1-Joe Tracy, 2-Edward Hawley, 3-Paul Sartori
  10 laps
172 09-24 USANYEmpire City Speedway 881-1432 lbs. Knickerbocker Cup
  1-Joe Tracy, 2-H.R. Lounsberry
  10 laps; 2 finishers
173 09-24 USANYEmpire City Speedway American touring cars w/ 4 people Old Glory Cup
  1-Charles Soules, 2-A.E. Morrison, 3-Arthur S. Lee, 4-William Walters
  5 laps
174 09-24 USANYEmpire City Speedway free-for-all Great Empire Handicap
  1-Paul Sartori, 2-Arthur S. Lee, 3-A.J. Seaton
  5 laps
175 09-24 USANYEmpire City Speedway stock $1000. max. Yonkers Cup
  1-Rodney Peeler, 2-R.M. Alexander, 3-A.J. Seaton, 4-B.B. Crawford
  5 laps
176 10-29 USANYEmpire City Speedway Track Championship
  1-Barney Oldfield, 2-Paul Sartori
  10 laps
177 11-05 USANYEmpire City Speedway Empire Handicap
  1-Guy Vaughn, 2-Maurice Bernin, 3-Alfred Comacho, 4-Emanuel Cedrino, 5-Philip Adams
  or 11/8; 5 laps
178 11-05 USANYEmpire City Speedway International Cup
  1-Frank Kulick, 2-Maurice Bernin, 3-Paul Sartori
  or 11/8; 5 laps
179 11-05 USANYEmpire City Speedway handicap, stock > $1000.
  1-Alfred Comacho, 2-L.C. Hutcheson, 3-R.G. Howell
  or 11/8; 1 lap
180 10-08 USANYHicksville-Hempstead-Jericho Circuit AAA, GP W.K. Vanderbilt Cup
  1-George Heath, 2-Albert Clément, 3-Herbert Lytle, 4-Charles Schmidt, 5-Al Campbell, 6-Henri Tart
  interval start; 10 laps; 18 starters/9 finishers; crowd on track prevented third place on back from completing race
181 09-17 USANYIsland Park free-for-all
  1-Frank Kulick, 2-Charles Soules, 3-H. Savage
  10 laps
182 09-17 USANYIsland Park handicap, heavy cars
  1-Charles Soules, 2-H. Savage
  5 laps
183 08-12 USANYKenilworth Park Cadillacs, 1 passenger
  1-W. Fisher, 2-R.G. Rogers
  2 laps
184 08-12 USANYKenilworth Park Fords
  1-Charles Gilmore, 2-F.C. Carter, 3-J.J. McCullough
  2 laps
185 08-12 USANYKenilworth Park free-for-all
  1-Barney Oldfield, 2-Herbert Lytle, 3-W.F. Winchester, 4-Charles Graham
  5 laps
186 08-12 USANYKenilworth Park gas 551-881 lbs.
  1-W.F. Winchester, 2-F. Huylott
  5 laps
187 08-12 USANYKenilworth Park gas 881-1432 lbs.
  1-W.F. Winchester, 2-F. Huylott, 3-L.H. Roberts
  10 laps
188 08-12 USANYKenilworth Park runabouts
  1-J.C. Jaynes, 2-F.C. Carter
  2 laps
189 08-12 USANYKenilworth Park touring cars, 3 passengers
  1-Charles Soules, 2-W.A. Lutz
  5 laps
190 08-15 USANYKenilworth Park Great Buffalo Handicap
  1-Charles Soules, 2-E.O. Mack, 3-W.A. Lutz
  5 laps
191 08-15 USANYKenilworth Park Franklins
  1-F.R. Alliger, 2-John W. Gibbs, 3-W.H. Baker
  2 laps
192 08-15 USANYKenilworth Park free-for-all
  1-Barney Oldfield, 2-George Graham
  15 laps
193 08-15 USANYKenilworth Park Hayneses
  1-F.F. Norris, 2-J.J. Gibson
  2 laps
194 08-15 USANYKenilworth Park Pierces
  1-F.C. Carter, 2-O.E. Yeager, 3-M.N. Hall
  2 laps
195 08-15 USANYKenilworth Park Thomases
  1-Bert Tompkins, 2-H.E. Crouch
  2 laps
196 09-16 USANYPoughkeepsie Fairgrounds
  1-Edward H. Hawley
  10 laps
197 09-16 USANYPoughkeepsie Fairgrounds Grand Duchess Cup
  1-Frank Kulick, 2-Arthur S. Lee, 3-Morgan
  5 laps
198 09-12 USANYRhinebeck Speedway
 
 
199 00-00 USANYSheepshead Bay Speedway
 
 
200 00-00 USAOHColumbus Driving Park
 
 
201 07-04 USAOHDayton Fairgrounds heavy touring cars
  1-Carl Fisher
 
202 07-04 USAOHDayton Fairgrounds light touring cars
  1-H.M. Carr
 
203 07-04 USAOHDayton Fairgrounds open
  1-W.F. Winchester, 2-Earl Kiser
  10 laps
204 07-04 USAOHDayton Fairgrounds stripped stock cars
  1-A.M. Dobbs
 
205 07-04 USAOHDayton Fairgrounds touring cars
  1-Emil Koeb
 
206 08-22 USAOHGlenville Driving Park Diamond Rubber Cup
  1-Herbert Lytle, 2-Earl Kiser, 3-Carl Fisher, 4-Charles Gorndt
  5 laps
207 08-22 USAOHGlenville Driving Park 8 cyl.
  1-Earl Kiser, 2-Herbert Lytle, 3-Carl Fisher
  5 laps
208 08-22 USAOHGlenville Driving Park handicap
  1-Charles Soules, 2-Charles Gorndt, 3-Carl Fisher
  5 laps
209 08-22 USAOHGlenville Driving Park stock runabouts
  1-George Russell, 2-W.F. Winchester, 3-Walter Baker
  5 laps
210 08-22 USAOHGlenville Driving Park stock touring cars
  1-Charles Soules, 2-A.E. Morrison, 3-R.H. Magoon
  5 laps
211 08-23 USAOHGlenville Driving Park
  1-Herbert Lytle
  2 laps
212 08-23 USAOHGlenville Driving Park free-for-all
  1-Earl Kiser, 2-Charles Gorndt
  10 laps
213 08-23 USAOHGlenville Driving Park handicap
  1-R. Messerley, 2-Charles Soules, 3-Charles Gorndt
  10 laps
214 08-23 USAOHGlenville Driving Park touring cars
  1-F.R. Stearns, 2-R. Messerley, 3-R.H. Magoon
  5 laps
215 10-15 USAOHGlenville Driving Park open
  1-Charles Burman, 2-Joe Tracy, 3-Webb Jay
  5 laps
216 10-15 USAOHGlenville Driving Park open handicap
  1-Webb Jay, 2-George Turner, 3-Joe Tracy, 4-Carl Fisher, 5-E.S. George
  5 laps
217 10-15 USAOHGlenville Driving Park stock < 24 hp
  1-Webb Jay, 2-George Turner, 3-E.S. George
  5 laps
218 08-23 USAOHGlenville Driving Track stock touring cars
  1-R.H. Magoon, 2-A.E. Morrison, 3-Paul Gaeth
  5 laps
219 09-30 USAPABrunots Island < 16 hp
  1-Webb Jay, 2-A.L. Banker, 3-William Murray
  5 laps
220 09-30 USAPABrunots Island < 24 hp
  1-George Turner, 2-William Murray
  5 laps
221 09-30 USAPABrunots Island < 35 hp
  1-George Turner, 2-William Murray, 3-William Soules
  10 laps
222 09-30 USAPABrunots Island < 9 hp
  1-George Flian
  2 laps
223 09-30 USAPABrunots Island handicap
  1-Barney Oldfield, 2-George Turner, 3-G. Ferrier
  5 laps
224 09-30 USAPABrunots Island open
  1-Barney Oldfield, 2-Webb Jay, 3-E.H. Bolden
  5 laps
225 10-01 USAPABrunots Island < 16 hp
  1-Webb Jay, 2-George Stranahan, 3-A.L. Banker
  2 laps
226 10-01 USAPABrunots Island < 24 hp
  1-Webb Jay, 2-George Turner, 3-Edward Kneeland
  2 laps
227 10-01 USAPABrunots Island < 9 hp
  1-D.P. Collins, 2-George Flian, 3-J.A. Piatsch
  1 lap
228 10-01 USAPABrunots Island handicap
  1-Barney Oldfield, 2-Lester Wilson, 3-Webb Jay, 4-William Murray
  5 laps
229 10-01 USAPABrunots Island touring cars
  1-Webb Jay, 2-George Turner, 3-Edward Kneeland
  2 laps
230 10-01 USAPABrunots Island touring cars < 25 hp
  1-Barney Oldfield, 2-George Turner, 3-E.H. Bolden
  10 laps
231 00-00 USAPAElmwood Track
 
 
232 05-30 USAPAPoint Breeze Special for Glory
  1-Huggins, 2-John Wilkinson
  5 laps
233 05-30 USAPAPoint Breeze open
  1-Barney Oldfield, 2-William Hilliard
  5 laps
234 05-30 USAPAPoint Breeze racing cars
  1-Huggins, 2-Barney Oldfield
  15 laps
235 05-30 USAPAPoint Breeze stock 12 hp max.
  1-John Wilkinson, 2-Webb Jay
  5 laps
236 05-30 USAPAPoint Breeze stock 20 hp max.
  1-John Wilkinson, 2-Webb Jay
  5 laps
237 05-30 USAPAPoint Breeze stock >20 hp
  1-Webb Jay, 2-Robert Maynes
  5 laps
238 05-30 USAPAPoint Breeze stock gas 16 hp max.
  1-John Wilkinson, 2-Stevens
  5 laps
239 05-30 USAPAPoint Breeze stock gas 8 hp max.
  1-Eddie Wilkie, 2-Mullin
  5 laps
240 10-01 USAPAPoint Breeze open handicap
  1-Charles Soules, 2-Frank Yerger, 3-Edward Hawley, 4-E.S. Morton
  5 laps
241 00-00 USARIAquidneck Trotter Park
 
 
242 09-10 USARINarragansett Park
  1-Chuck Basle, 2-Louis Ross
  10 laps
243 09-10 USARINarragansett Park
  1-Chuck Basle
 
244 09-10 USARINarragansett Park
  1-Charles Meyer, 2-Alonzo C. Webb, 3-Joseph St. George
  5 laps
245 09-10 USARINarragansett Park 881-1432 lbs.
  1-Frank Kulick, 2-William Wallace
  5 laps
246 09-10 USARINarragansett Park Franklins
  1-Edward Dauer, 2-H.A. Capron
  5 laps
247 09-10 USARINarragansett Park Stevens-Duryeas
  1-Calvin Snow, 2-W.J. Chapman
  5 laps
248 09-12 USARINarragansett Park electric
  1-W.B. Shaw
 
249 12-03 USARINarragansett Park electric
  1-Arthur Feltham, 2-R.L. Lippitt
  1 lap
250 12-03 USARINarragansett Park heavy gas cars
  1-Arthur Adams+John Snow (tie)
  1 lap
251 12-03 USARINarragansett Park light gas cars
  1-R.L. Lippitt, 2-Rissly
  1 lap
252 12-03 USARINarragansett Park steam
  1-B.F. Blackington, 2-Leo Baldwin
  1 lap
253 07-30 USARINewport Fairgrounds
  1-Barney Oldfield
 
254 11-22 USASCSumter
 
 
255 06-14 USATNCumberland Park
 
 
256 00-00 USAUTUtah State Fairgrounds
 
 
257 00-00 USAWIWisconsin State Fair Park