1907 RACES

1 00-00 BELVLGKoninklijke Baan
 
 
2 07-25 BELWALBastogne Kaiser Preis cars Circuit des Ardennes
  1-John Moore-Brabazon, 2-Koolhaven, 3-Kenelm Lee Guinness, 4-René Hanriot, 5-Otto Hieronymus, 6-Warwick Wright
  7 laps; 23 starters/7 finishers
3 07-27 BELWALBastogne Liedekerke Cip
  1-Porlier, 2-John Moore-Brabazon, 3-Wilford
  9 starters/3 finishers
4 07-27 BELWALBastogne GP Circuit des Ardennes
  1-Pierre de Caters, 2-Kenelm Lee Guinness, 3-Camille Jenatzy, 4-Lammine
  7 laps; 6 starters/4 finishers
5 08-00 CANBCHastings Park
 
 
6 00-00 CANMBWinnipeg Exhibition Grounds
 
 
7 00-00 CANONFort Erie
 
 
8 00-00 CANONWillows Exhibition Grounds
 
 
9 00-00 CANSKRegina Exhibition Grounds
 
 
10 06-13 DEUSLTaunus GP Kaiserpreis
  1-Felice Nazzaro, 2-Lucien Hautvast, 3-Carl Jörns, 4-Michel, 5-Louis Wagner, 6-Vincenzo Lancia
  6/13-6/14; 4 laps; 39 starters/21 finishers
11 10-28 FRAJRambouillet voiturettes Coupe de l'Auto
  1-Louis Naudin, 2-Georges Sizaire, 3-Jules Goux, 4-Henri Cissac, 5-Victor Rigal, 6-Giosuè Giuppone
  9 laps; 41 starters/33 finishers
12 00-00 FRAPLisieux
 
 
13 07-02 FRAQCircuit de Dieppe GP French Auto Club GP
  1-Felice Nazzaro, 2-Ferenc Szisz, 3-Paul Baras, 4-Fernand Gabriel, 5-Victor Rigal, 6-Gustave Caillois
  10 laps; 37 starters/17 finishers
14 07-02 FRAQCircuit de Dieppe light cars Sporting Commission Cup
  1-de Langhe, 2-Mottard, 3-Victor Demogeot, 4-Sibour, 5-Dumaine, 6-Colin Defries
  6 laps; 8 starters/6 finishers
15 07-07 GBRENGBrooklands heavy cars Montagu Cup
  1-Jack Hutton
 
16 00-00 GBRIMNIsle Of Man TT Circuit touring cars Tourist Trophy
  1-Ernest Courtis
 
17 09-01 ITALOMBrescia Kaiser Preis cars Coppa Florio
  1-Ferdinando Minoia, 2-Victor Hémery, 3-René Hanriot, 4-Vincenzo Trucco, 5-Viton, 6-Maurice Thieulin
  8 laps; 33 starters/14 finishers
18 09-02 ITALOMBrescia GP Coppa Velocita di Brescia
  1-Alessandro Cagno, 2-Victor Demegeot, 3-René Hanriot, 4-Fernand Gabriel, 5-J. Alézy, 6-Pierre Garcet
  8 laps; 14 starters/6 finishers
19 04-18 ITASICMadonie voiturettes Coppa Madonie Vetturette
  1-Louis Naudin, 2-Vincenzo Florio, 3-Giovanni Stabile, 4-G. Mollica
  2 laps; 14 starters/4 finishers
20 04-22 ITASICMadonie GP Targa Florio
  1-Felice Nazzaro
 
21 10-21 ITASICMadonie voiturettes Coppa Madonie Vetturette
  1-Paolo Tasca, 2-Francesco Cammarata, 3-Giovanni Stabile, 4-Guido Airoldi
  2 laps; 8 starters/4 finishers
22 08-13 ITASICPalermo-Cerda voiturettes Coppa Sicilia Vetturette
  1-Vincenzo Florio, 2-Giovanni Stabile, 3-Paolo Tasca, 4-Francesco Cammarata, 5-Angelo d'Angelo
  1 lap; 12 starters
23 03-19 ITAVENVerona sprint
  1-Basilio Soldatenkoff
  5 km.
24 06-07 RUS Moskva-St. Petersburg Formula Libre
  1-Arthur Duray
 
25 09-00 RUS St. Petersburg-Volkhonske Kubok Belyaeva
  1-Konstantin Kapustine
 
26 00-00 USAALAlabama State Fairgrounds
 
 
27 05-04 USACAAgricultural Park 2 cyl. touring cars
  1-Harris Hanshue, 2-?
  5 laps
28 05-04 USACAAgricultural Park runabouts (heat 1)
  1-Earl Anthony, 2-Clarence McKeague, 3-Clarence Smith, 4-Ross Foster
  5 laps
29 05-04 USACAAgricultural Park runabouts (heat 2)
  1-Bert Latham, 2-Ed Thompson, 3-?, 4-Harold Stone
  5 laps; 4 finishers
30 05-04 USACAAgricultural Park touring cars
  1-Clarence McKeague, 2-Harris Hanshue, 3-?, 4-?
  25 laps; 4 finishers
31 05-05 USACAAgricultural Park 4 cyl.
  1-?, 2-?, 3-Clarence Smith
  5 laps
32 05-05 USACAAgricultural Park AAA, touring cars > $5000.
  1-Lester Patee, 2-Barney Oldfield, 3-Clarence Smith, 4-?
  50 laps; 4 finishers
33 05-05 USACAAgricultural Park touring cars
  1-?, 2-?
  5 laps
34 05-12 USACAAgricultural Park open
  1-A.J. Smith, 2-Ralph Hamlin
  50 laps; 2 finishers
35 05-12 USACAAgricultural Park roadsters
  1-Earl Anthony
  3 laps
36 00-00 USACAAscot Park
 
 
37 04-27 USACAAssociation Park
  1-Clarence McKeague, 2-Ross Foster
  3 laps
38 04-27 USACAAssociation Park 2 cyl.
  1-Edward Coop, 2-W. Powers
 
39 04-27 USACAAssociation Park handicap
  1-Bruno Seibel, 2-Ross Foster
  5 laps
40 04-27 USACAAssociation Park handicap
  1-Clarence McKeague, 2-James Speed
  5 laps
41 04-28 USACAAssociation Park
  1-Ross Foster, 2-I. Osborn
  3 laps
42 04-28 USACAAssociation Park
  1-W.A. Moorhouse, 2-R. Dickey
  5 laps
43 04-28 USACAAssociation Park stock cars < $2000.
  1-A.J. Smith
  5 laps
44 09-19 USACACalifornia State Fairgrounds race cars
  1-Bert Dingley, 2-Roy Rehm
  10 laps
45 09-19 USACACalifornia State Fairgrounds stripped roadsters > $1500.
  1-Roy Rehm, 2-Al Pipenburg
  5 laps
46 09-19 USACACalifornia State Fairgrounds touring cars $1500.-$3500.
  1-Arthur Van Valin, 2-Al Pipenburg, 3-Bert Dingley
  5 laps
47 09-19 USACACalifornia State Fairgrounds touring cars > $3000.
  1-David Bonney, 2-Al Pipenburg, 3-Charles Haeffner, 4-Arthur Van Valin
  5 laps
48 09-21 USACADel Monte free formula
  1-Arthur Van Valin, 2-Charles Haeffner
  25 laps (scheduled for 50 laps); race stopped after Roy Rehm fatal
49 09-21 USACADel Monte runabouts < 25 hp
  1-Joe Nikrent, 2-Al Pipenburg
  5 laps
50 09-21 USACADel Monte runabouts > 24 hp
  1-Bert Dingley, 2-Fred Spence
  25 laps
51 09-21 USACADel Monte touring cars < 25 hp
  1-Al Pipenburg, 2-Joe Nikrent
  5 laps
52 09-21 USACADel Monte touring cars > 24 hp
  1-Al Pipenburg, 2-Arthur Van Valin, 3-Jack Fleming, 4-Roy Rehm
  10 laps
53 00-00 USACAFresno Speedway
 
 
54 00-00 USACAIngleside Race Track
 
 
55 04-20 USACALakeside Track open (heat 1)
  1-Barney Oldfield, 2-Bruno Seibel
  2 laps
56 04-20 USACALakeside Track race runabouts < $1000.
  1-L.L. Boone
  1 lap
57 04-20 USACALakeside Track touring cars
  1-A.B. Daniels
  25 laps; 1 finisher
58 04-20 USACALakeside Track touring cars < $1500.
  1-H.D. Day
  1 lap
59 04-21 USACALakeside Track 2 cyl.
  1-C. Kessler
  1 lap
60 04-21 USACALakeside Track open (heat 2)
  1-Bruno Seibel, 2-Barney Oldfield
  2 laps
61 04-21 USACALakeside Track open (heat 3)
  1-Barney Oldfield, 2-Bruno Seibel
  1 lap
62 04-21 USACALakeside Track touring cars
  1-A.B. Daniels, 2-Barbee Hooks, 3-D.C. Colliers
  3 laps
63 06-29 USACALakeside Track
  1-A.J. Smith, 2-?, 3-?
  15 laps
64 06-29 USACALakeside Track
  1-?, 2-?, 3-?
  3 laps
65 06-29 USACALakeside Track $1501.-$3000.
  1-?, 2-?, 3-?
  2 laps
66 06-30 USACALakeside Track Lakeside Inn Derby
  1-John Scripps, 2-James Speed, 3-Robert Greer
  25 laps; 3 finishers
67 06-30 USACALakeside Track > $3000.
  1-R. Dickey, 2-John Scripps
  4 laps
68 06-30 USACALakeside Track roadsters
  1-Dan Kuhl, 2-C.E. Tranturn
  3 laps
69 00-00 USACAPortola Road Course
 
 
70 00-00 USACASanta Monica Santa Monica Road Race
  1-Lee Gehricke
 
71 06-01 USACOOverland Park Speedway AAA
  1-Linn Mathewson
  50 laps
72 09-02 USACOOverland Park Speedway free formula
  1-Paul Tobin, 2-W.B. Felker (dnf), 3-? (dnf), 4-George Maxwell, 5-A.T. Maxwell
  50 laps; 7 starters/3 finishers
73 09-02 USACOOverland Park Speedway stripped < $3250.
  1-Paul Tobin, 2-?, 3-A.T. Wilson, 4-J.T. Dickson
  5 laps
74 09-02 USACOOverland Park Speedway stripped stock chassis
  1-W.B. Felker, 2-George Maxwell, 3-Phil Kirk
  5 laps; 3 finishers
75 09-02 USACOOverland Park Speedway touring cars, 3 passengers
  1-W.B. Felker, 2-?
  5 laps
76 00-00 USACTCharter Oak Park
 
 
77 05-31 USADCBennings Race Track AAA, free formula
  1-Wallace C. Hood, 2-A.L. McCormick, 3-John Lutz
  100 laps; 3 finishers
78 05-31 USADCBennings Race Track roadsters < 60 hp
  1-Wallace C. Hood, 2-J. Conway, 3-Howard Gill
  5 laps
79 07-17 USADCBrightwood Driving Park
  1-J.A. Lutz
 
80 00-00 USAFLGoodall
 
 
81 01-23 USAFLOrmond Beach
  1-Edward B. Blakely, 2-R.A. McCready
  5 mi.; 2 finishers
82 01-23 USAFLOrmond Beach
  1-Edward B. Blakely, 2-Francis E. Stanley
  10 mi.; 2 finishers
83 01-23 USAFLOrmond Beach touring cars
  1-Frank Durbin, 2-C.E. Hutton
  1 mi.
84 01-23 USAFLOrmond Beach touring cars w/ passengers
  1-Ralph Owen, 2-Asa Paine
  1 mi.
85 01-24 USAFLOrmond Beach
  1-Fred Marriott, 2-R.A. McCready
  5 mi.
86 01-24 USAFLOrmond Beach
  1-Edward B. Blakely, 2-C.E. Hutton
  5 mi.
87 01-24 USAFLOrmond Beach
  1-Frank Durbin, 2-C.E. Hutton
  1 mi.
88 01-25 USAFLOrmond Beach AAA Minneapolis Cup
  1-Edward B. Blakely, 2-C.E. Hutton, 3-Ralph Owen
  10 laps (100 mi.)
89 01-25 USAFLOrmond Beach open, handicap
  1-Edward B. Blakely, 2-Stinson
  1 lap (10 mi.)
90 00-00 USAIADavenport Fairgrounds
 
 
91 00-00 USAIAInterstate Fairgrounds
 
 
92 08-14 USAIAIowa State Fairgrounds
 
 
93 10-05 USAILAurora Driving Park
 
 
94 07-11 USAILHarlem Track free formula, 24 hrs.
  1-Charles Coey, 2-Ralph Mongini/Dave Buck, 3-?, 4-?, 5-?
  7/11-7/12; 846 laps; 8 starters/5 finishers
95 07-12 USAILHarlem Track
  1-?, 2-?
  5 laps
96 07-12 USAILHarlem Track John Condon Stakes
  1-?, 2-?, 3-?
  10 laps
97 07-12 USAILHarlem Track free formula
  1-?, 2-?
  5 laps
98 10-14 USAILHarlem Track Chicago Auto Club Special
  1-W.G. Lloyd Jr., 2-Frank X. Mudd, 3-C.E. Gregory, 4-J.L. Shureman, 5-Carroll Shaffer, 6-W.C. Gillett
  5 laps; 8 starters/7 finishers
99 10-14 USAILHarlem Track free formula
  1-Charles Schlipp, 2-Dave Buck, 3-George Farnsworth
  10 laps
100 10-14 USAILHarlem Track free formula < $1500.
  1-R.L. Bartol, 2-Frank X. Mudd, 3-W. Willett, 4-John Kelly Jr.
  3 laps; 4 finishers
101 10-14 USAILHarlem Track free formula, 30 min.
  1-George Farnsworth, 1-Dave Buck, 3-Curtis Betts, 4-Allan Pirie, 5-E.W. Disher, 6-G. Schoeneck
  23.75 mi.; 7 starters/6 finishers
102 10-14 USAILHarlem Track runabouts/roadsters < $3000.
  1-George Farnsworth, 2-W. Willett, 3-Frank Vaughn, 4-E.W. Disher
  5 laps
103 00-00 USAILHawthorne Downs
 
 
104 00-00 USAILIllinois State Fairgrounds
 
 
105 07-04 USAILPeoria Fairgrounds 6 hrs.
  1-Charles Coey, 2-Ralph Mongini, 3-Eddie Bald, 4-Charles Price
  269 laps
106 07-04 USAILPeoria Fairgrounds < $2500.
  1-Eddie Bald, 2-Charles Price
  10 laps
107 07-04 USAILPeoria Fairgrounds open, free formula
  1-Charles Coey, 2-Ralph Mongini
  5 laps
108 00-00 USAINFort Wayne Driving Park
 
 
109 00-00 USAINIndiana State Fairgrounds
 
 
110 00-00 USAKSTopeka Fairgrounds
 
 
111 00-00 USAMALowell
 
 
112 05-30 USAMAReadville AAA, roadsters
  1-Fred Allen, 2-W.A. Fredricks, 3-H.D. Church
  50 laps; 3 finishers
113 05-30 USAMAReadville AAA, touring cars
  1-William Falberth, 2-Harry Murch, 4-Fred Lewis
  100 laps; 3 finishers
114 09-02 USAMAReadville steam
  1-Leo Baldwin, 2-Fred Marriott
  1 lap
115 09-02 USAMAReadville stock cars + runabouts
  1-?, 2-?
  20 laps
116 09-02 USAMAReadville stock gas touring cars
  1-?, 2-?
  20 laps
117 09-02 USAMAReadville stripped stock cars
  1-?, 2-?
  50 laps
118 09-14 USAMAReadville AAA, stripped stock chassis
  1-Joe Matson, 2-Harry Grant, 3-Waitt
  50 laps; 3 finishers
119 09-14 USAMAReadville roadsters
  1-Harry Grant, 2-W.A. Fredricks, 3-Joe Matson, 4-J.S. Knox
  20 laps
120 09-14 USAMAReadville touring cars
  1-J.C. Kennedy, 2-George Crittenden, 3-H.F. Wilson
  20 laps
121 09-02 USAMDGentleman's Driving Park AAA, stripped stock cars
  1-E.F.Dobson
  50 mi.
122 00-00 USAMIGrand Rapids Fairgrounds
 
 
123 00-00 USAMIGrosse Pointe Blue Ribbon Track
 
 
124 06-21 USAMIMichigan State Fairgrounds 24 hrs.
  1-Frank Kulick/Bert Lorimer, 2-Herbert Lytle/Lohse, 3-Charles Coey
  or Grosse Pointe; 6/21-6/22; 1135 laps; 8 finishers
125 06-28 USAMNMinnesota State Fair Speedway Twin City Championship
  1-Eddie Bald, 2-Cowles
  10 laps
126 06-28 USAMNMinnesota State Fair Speedway International Sweepstakes
  1-Eddie Bald, 2-Ralph Mingini
  5 laps
127 06-28 USAMNMinnesota State Fair Speedway free formula
  1-Eddie Bald, 2-Erne Simpson, 3-F.G. Winston, 4-Otis Friend, 5-Joe Littlewood
  25 laps; 5 finishers
128 06-28 USAMNMinnesota State Fair Speedway free formula; 24 hrs.
  1-Ralph Mongini/Robert Zach, 2-Ed Zerbies/Otis Friend
  6/28-6/29; 1037 laps; 2 finishers
129 09-08 USAMNMinnesota State Fair Speedway Twin City Championship
  1-A.H. Patterson, 2-W.C. Rice
  5 laps
130 09-08 USAMNMinnesota State Fair Speedway class A
  1-H.D. Holby, 2-W.C. Rice
  3 laps
131 09-08 USAMNMinnesota State Fair Speedway class B
  1-Fred Harn, 2-W.E. Wheeler, 3-Roy Philo, 4-George Dorr
  3 laps
132 09-08 USAMNMinnesota State Fair Speedway class B
  1-Fred Harn, 2-H.J. Mich
  3 laps
133 09-08 USAMNMinnesota State Fair Speedway class C
  1-G.V. Rogers, 2-George Hilgers, 3-W.C. Rice
  5 laps
134 09-08 USAMNMinnesota State Fair Speedway class D
  1-A.H. Patterson, 2-Joe Littlewood, 3-A.C. Bennett
  5 laps
135 09-08 USAMNMinnesota State Fair Speedway dealers, touring cars
  1-Fred Harn, 2-H.J. Mich
  10 laps
136 09-08 USAMNMinnesota State Fair Speedway professional drivers
  1-Walter Christie, 2-G.V. Rogers
  5 laps
137 00-00 USAMOElm Ridge Track
 
 
138 07-03 USAMOMaxwellton Track < $2000.
  1-Graham
  5 laps; 1 finisher
139 07-03 USAMOMaxwellton Track free formula
  1-Davis
  50 laps; 1 finisher
140 07-03 USAMOMaxwellton Track free formula, 24 hrs.
  1-Bob Burman/Harry Cobe, 2-R.E. Smith
  7/3-7/4; 833 laps; 7 starters/2 finishers
141 07-03 USAMOMaxwellton Track runabouts > $3000.
  1-Fred Grinham, 2-Davis
  20 laps
142 07-03 USAMOMaxwellton Track touring cars < $3000.
  1-Bob Burman, 2-A.B. Cull, 3-C. Corkhill
  5 laps
143 00-00 USAMSMississippi State Fairgrounds
 
 
144 09-30 USANJTrenton Inter-State Fairgrounds gas $2000.-$3000., handicap
  1-Joseph Parkin Jr., 2-Edward Walter, 3-James Endicott
  10 laps
145 09-30 USANJTrenton Inter-State Fairgrounds handicap Mercer County Race
  1-William Sharp, 2-H.T. Eisenberg, 3-Walter Harper
  10 laps
146 09-30 USANJTrenton Inter-State Fairgrounds steam, handicap
  1-Walter Harper, 2-George Vennell, 3-J.F. Moriarty
  10 laps
147 09-30 USANJTrenton Inter-State Fairgrounds stock cars
  1-Joseph Parkin Jr., 2-Edward Walter, 3-James Endicott
  50 laps
148 09-30 USANJTrenton Inter-State Fairgrounds stock cars, handicap
  1-James Endicott, 2-William Sharp, 3-H.T. Eisenberg
  10 laps
149 09-30 USANJTrenton Inter-State Fairgrounds touring cars $5000. max., handicap
  1-Joseph Parkin Jr., 2-H.T. Eisenberg, 3-James Endicott
  20 laps
150 08-05 USANJVentnor Beach foreign cars
  1-Harry Levey, 2-L.R. Burne
  1 mi.
151 08-05 USANJVentnor Beach gas runabouts
  1-Guy Vaughn, 2-William McIlvrid, 3-William Coyle
  1 mi.
152 08-05 USANJVentnor Beach gas runabouts < $1200.
  1-Charles Fleming, 2-Thomas Weekie
  1 mi.
153 08-05 USANJVentnor Beach steam, free formula
  1-Walter Harper
  1 mi.
154 08-05 USANJVentnor Beach touring cars < $3000.
  1-Tom Berger, 2-E.L. Leinbach, 3-Charles Fleming, 4-Charles Hoffman
  1 mi.
155 08-05 USANJVentnor Beach touring cars < $5000.
  1-Guy Vaughn, 2-Charles Schlipp, 3-John Davenport, 4-Charles Hoffman
  1 mi.
156 08-05 USANJVentnor Beach touring cars < 60 hp
  1-S.H. Hancock, 2-Frank Lescault
  1 mi.
157 08-05 USANJVentnor Beach touring cars, $3000., 5 riders
  1-Tom Berger, 2-Charles Hoffman, 3-E.L. Leinbach, 4-Charles Fleming
  1 mi.
158 08-06 USANJVentnor Beach free formula
  1-Montague Roberts, 2-Frank Leland, 3-Peter Robinson
  1 mi.
159 08-06 USANJVentnor Beach handicap
  1-Frank Leland, 2-Walter Harper, 3-Frank Lescault, 4-William McIlvrid
  1 mi.
160 08-06 USANJVentnor Beach roadsters, handicap
  1-William McIlvrid, 2-E.L. Leinbach, 3-Charles Lawrence, 4-A.J. Picard
  1 mi.
161 08-06 USANJVentnor Beach touring cars < $1500.
  1-W.J. Hays, 2-Ed Wilkie
  1 mi.
162 08-06 USANJVentnor Beach touring cars, 30 hp max.
  1-Tom Berger, 2-P.F. Rockette, 3-Charles Fleming
  1 mi.
163 08-07 USANJVentnor Beach free formula, stripped
  1-Montague Roberts, 2-James Ryall, 3-Walter Harper, 4-Frank Lescault, 5-William Coyle
  1 mi.
164 07-04 USANJWildwood
 
 
165 09-07 USANYAllen Course 24 hrs.
  1-Maurice Bernin/Paul LaCroix, 2-Lawrence Smelzer/William Linkrom, 3-H.J. Kilpatrick/Harry Harkness, 4-A.L. Campbell/E.H. Belden
  9/7-9/8; 1079 laps; 9 starters/4 finishers
166 09-07 USANYAllen Course AAA, gas, free formula
  1-George Mack, 2-Maurice Bernin, 3-A.L. Campbell
  50 laps; 7 starters/3 finishers
167 09-07 USANYAllen Course handicap
  1-George Mack, 2-George Robertson, 3-Arthur Rowley, 4-Charles Warren
  4 laps
168 09-27 USANYAllen Course 24 hrs.
  1-Emanuel Cedrino/Edward Parker, 2-J.A. Holmes/A.J. Ditman, 3-Zumbach/Carriere, 4-Harry Knepper/Dan Webster, 5-A.L. Campbell/Edward B. Blakely, 6-Guy Vaughn/Arthur Warren
  9/27-9/28; 984 laps; 19 starters/8 finishers; fatal: Lawrence Smelzer
169 09-28 USANYAllen Course 5.5" bore < 45 hp
  1-Wallie H. Owen, 2-Ned Crane, 3-Charles Trewin
  or 9/27; 8 laps
170 09-28 USANYAllen Course <60 hp Motordrome Championship
  1-Guy Vaughn, 2-George Foote, 3-Charles Schlipp
  or 9/27; 18 laps; 3 finishers
171 09-28 USANYAllen Course Ford 4 cyl. runabouts
  1-Frank Dunnell, 2-Walter Livingstone, 3-Roger Stearns
  or 9/27; 3 laps
172 08-09 USANYBrighton Beach 24 hrs.
  1-Montague Roberts/William McIlvrid, 2-Lawrence Smelzer/Theodore Lynch, 3-Bob Burman/Harry Cobe, 4-Ed Zerbies/E.W. Hudson, 5-Lewis Nuneman/William McCulla, 6-Ralph Mongini/Lewis Strang
  8/9-8/10; 997 laps; 15 starters/6 finishers
173 08-10 USANYBrighton Beach Atlantic Sweepstakes
  1-Guy Vaughn, 2-James Ryall, 3-Frank Fuller
  5 laps
174 08-10 USANYBrighton Beach
  1-Stewart Elliott, 2-A.J. Ditman, 3-William McIlvrid
  25 laps
175 08-10 USANYBrighton Beach AAA, stock touring cars + runabouts
  1-Harry Michener, 2-Stewart Elliott, 3-A.J. Ditman, 4-William McIlvrid
  100 laps; 7 starters/4 finishers
176 08-10 USANYBrighton Beach runabouts 35 hp max.
  1-Guy Vaughn, 2-Lewis Strang, 3-Jack Rutherford
  10 laps
177 08-10 USANYBrighton Beach runabouts 60 hp max.
  1-Guy Vaughn, 2-Stewart Elliott
  10 laps
178 05-30 USANYEmpire City Speedway middleweight (881-1432 lbs.)
  1-Emanuel Cedrino
 
179 00-00 USAOHColumbus Driving Park
 
 
180 00-00 USAOHGlenville Driving Park
 
 
181 00-00 USAOHOakley Park
  1-J.R. Rainey
 
182 06-22 USAORIrvington Horse Track
 
 
183 06-23 USAORIrvington Horse Track
 
 
184 00-00 USAORPortland
 
 
185 09-10 USAPABrunots Island
  1-E.D. Nevin
  50 laps; 11 starters; fatal: Rex Reinertsen
186 09-10 USAPABrunots Island touring cars < $1000.
  1-E.L. Seeley (dnf), 2-M. McLaughlin (dnf)
  scheduled for 3 laps
187 09-10 USAPABrunots Island touring cars < $3000.
  1-R.J. Hustead, 2-Eddie Bald, 3-C.H. Bromier
  5 laps
188 09-10 USAPABrunots Island touring cars < $5000.
  1-T.F. Dunn, 2-C.A. Collier, 3-Rex Reinertsen
  3 laps
189 00-00 USAPAMinnooka Park
 
 
190 05-24 USAPAPoint Breeze 24 hrs.
  1-Joseph L. Brown/Robert Maynes, 2-Dan Webster/Harry Knepper, 3-John Haynes/George McKay, 4-T.F. Randolph/Ed O'Donnell
  5/24-5/25; 791 laps; 10 starters/4 finishers
191 06-28 USAPAPoint Breeze 24 hrs.
  1-Harry Michener/Ralph Mulford, 2-Dan Webster/Harry Knepper/Ernest Kelly, 3-William Wallace/Phil Kirk, 4-George Ruhland/Max LaRoche, 5-Frank Lawwell
  6/28-6/29; 717 laps; 5 finishers
192 06-29 USAPAPoint Breeze City Championship
  1-Tom Berger, 2-Howard Miller, 3-George P. Parker
  5 laps
193 06-29 USAPAPoint Breeze free formula
  1-Guy Vaughn, 2-Tom Berger, 3-Paul Schill
  5 laps
194 06-29 USAPAPoint Breeze free formula
  1-Guy Vaughn, 2-Tom Berger
  10 laps; 2 finishers
195 06-29 USAPAPoint Breeze stock, free formula
  1-Guy Vaughn, 2-Tom Berger, 3-Paul Schill
  10 laps
196 09-15 USAPAPoint Breeze AAA, stock chassis Keystone Championship
  1-Joseph Parkin Jr., 2-Edward McDuffee, 3-Dan Webster, 4-William Coyle, 5-Wally Owen
  or 9/14 or 9/16; 100 laps; 7 starters
197 09-15 USAPAPoint Breeze runabouts
  1-Wally Owen, 2-Dan Webster, 3-William Coyle
  or 9/16; 25 laps
198 09-15 USAPAPoint Breeze touring cars
  1-Tom Berger, 2-W. Lutton
  or 9/16; 7 laps (scheduled for 25 laps)
199 09-21 USAPAPoint Breeze AAA
  1-Joseph Parkin Jr.
  100 laps
200 00-00 USARINarragansett Park
 
 
201 00-00 USATNCumberland Park
 
 
202 00-00 USAUTUtah State Fairgrounds
 
 
203 00-00 USAVAVirginia State Fairgrounds
 
 
204 00-00 USAWASeattle Motor Speedway
 
 
205 07-27 USAWIWisconsin State Fair Park Milwaukee Auto Club Trophy
  1-March, 2-Casper, 3-August Jonas
  3 laps
206 07-27 USAWIWisconsin State Fair Park Abresch Trophy
  1-John Heber, 2-Robinson, 3-George Duesenberg, 4-March
  5 laps
207 07-27 USAWIWisconsin State Fair Park roadsters Pabst Trophy
  1-Harry Nelson, 2-Parks, 3-Barney Oldfield, 4-Jensen
  5 laps
208 07-27 USAWIWisconsin State Fair Park touring cars
  1-George Duesenberg, 2-John Heber, 3-Casper
  5 laps
209 07-27 USAWIWisconsin State Fair Park touring cars
  1-Harry Nelson, 2-Hibbard, 3-George Duesenberg
  5 laps
210 07-27 USAWIWisconsin State Fair Park touring cars
  1-Harry Nelson, 2-F.P. Illsley
  5 laps
211 09-20 USAWIWisconsin State Fair Park 24 hrs.
  1-Bob Drach/Fred Leiser, 2-Otis Friend/George Browne, 3-George Odenbrett/John Heber
  9/20-9/21; 1146 laps; 7 starters/3 finishers