1909 RACES

1 00-00 AUSVICAspendale Racecourse
 
 
2 09-13 BELVLGOostende-Nieuwpoort-Oostende light cars Koop van Liedekerke
  1-Jef Christiæns
  or 9/11
3 09-14 BELVLGOostende-Nieuwpoort-Oostende voiturettes Koop van Oostende
  1-Giosuè Giuppone, 2-René Thomas
  12 laps; 12 starters/2 finishers
4 09-19 BRACESão Gonçalo
  1-Gastão de Almeida
 
5 00-00 CANMBKirkland Park
 
 
6 00-00 CANMBWinnipeg Exhibition Grounds
 
 
7 08-06 CANONFort Erie
  1-Louis Chevrolet
  50 laps
8 08-07 CANONFort Erie
  1-Louis Chevrolet
  100 laps
9 07-09 CANPQBlue Bonnets
 
 
10 07-10 CANPQBlue Bonnets
  1-Bob Burman
  100 laps
11 00-00 CANPQMontréal Exhibition
 
 
12 06-00 CUB Arroyo Arenas Formula Libre Carrera de la Habana
 
 
13 05-20 ESPCTBaix Penedès voiturettes Copa Catalunya
  1-Jules Goux, 2-Georges Sizaire, 3-Soyez, 4-Pilliverde
  13 laps; 14 starters/4 finishers
14 06-20 FRAOBoulogne-sur-Mer voiturettes Coupe de l'Auto
  1-Giosuè Giuppone, 2-Jules Goux, 3-René Thomas, 4-Georges Boillot, 5-Pilliverde, 6-Paul Zuccarelli
  12 laps; 20 starters/10 finishers
15 08-29 FRAPCaen voiturettes Coupe de Normandie
  1-Georges Boillot, 2-René Thomas, 3-Giosuè Giuppone, 4-Maurice Fournier, 5-Joseph Collomb, 6-Lormelle
  6 laps; 8 starters/7 finishers
16 08-02 GBRENGBrooklands light cars O'Gorman Trophy
  1-John Hancock
 
17 07-01 ITASICCircuito della Favorita voiturettes Coppa Sicilia Vetturette
  1-Vincenzo Florio, 2-Giuseppe de Seta
  100 laps
18 04-26 ITASICMadonie voiturettes Coppa Madonie Vetturette
  1-Jules Goux, 2-Norman Olsen, 3-Giosuè Giuppone
  2 laps; 6 starters/3 finishers
19 05-02 ITASICMadonie Formula Libre Targa Florio
  1-Francesco Ciuppa
 
20 03-15 ITAVENIppodromo di Tombetta sprint
  1-Domenico Piccoli
  10 km.
21 00-00 MEXDFCiudad de México
 
 
22 00-00 USAALAlabama State Fairgrounds
 
 
23 05-04 USAALMontgomery AAA
  1-Louis Chevrolet
  100 laps
24 11-11 USAAZArizona State Fairgrounds AAA
  1-Morris O'Donnell
  50 laps
25 11-11 USAAZArizona State Fairgrounds AAA
  1-Frank Free
  50 laps
26 00-00 USAAZSt. Johns-Gallup
 
 
27 00-00 USACAAgricultural Park
 
 
28 03-28 USACAAscot Park AAA
  1-Murray Page
  150 laps
29 08-15 USACAAscot Park AAA
  1-William Orr
  300 laps
30 10-30 USACAAscot Park AAA
  1-Frank Free
  50 laps
31 10-31 USACAAscot Park AAA
  1-Frank Free
  100 laps
32 11-20 USACAAscot Park AAA
  1-Larry McLarty
  50 laps
33 11-21 USACAAscot Park AAA
  1-Harris Hanshue
  150 laps
34 12-26 USACAAscot Park AAA
  1-Joe Nikrent
  50 laps
35 00-00 USACAEmeryville Race Track
 
 
36 00-00 USACAFresno Speedway
 
 
37 00-00 USACAIngleside Race Track
 
 
38 00-00 USACALakeside Track
 
 
39 00-00 USACALos Angeles-Mount St. Antonio
 
 
40 11-06 USACALos Angeles-Phoenix AAA Champ, stock chassis Cactus Derby
  1-Joe Nikrent/Louis Nikrent, 2-Max Poismans/F.C.Fenner, 3-Harold Stone/Charles Hillingsworth, 4-Bert Latham/Herbert LaCasse/Harry Lord, 5-Harris Hanshue/Charles Bigelow/Lee Gehricke, 6-Walter Vale/J.C.Coberly
  11/6-11/7; 480 mi.; 10 starters/6 finishers
41 10-00 USACAPortola Road Course Oakland Street Race
  1-Lee Gehricke
 
42 10-23 USACAPortola Road Course AAA
  1-Harris Hanshue
  10 laps
43 10-23 USACAPortola Road Course AAA
  1-Jack Fleming
  7 laps
44 10-23 USACAPortola Road Course AAA Champ Portola Festival Race
  1-Jack Fleming, 2-Harris Hanshue, 3-Harry Michener, 4-David Bonney
  12 laps; 15 starters/5 finishers
45 00-00 USACASan Francisco
 
 
46 12-01 USACASan Jose
 
 
47 10-02 USACASanta Ana AAA
  1-Morris O'Donnell
  50 laps
48 07-10 USACASanta Monica AAA Champ, stock chassis, heavy cars Dick Ferris Trophy
  1-Harris M. Hanshue, 2-Bruno Seibel, 3-Frank Free, 4-Murray Page, 5-Frank Siefert, 6-Harry Lord
  24 laps; 15 starters/10 finishers
49 07-10 USACASanta Monica AAA Champ, stock chassis, light cars Leon Shettler Trophy
  1-Bert Dingley, 2-Frank Siefert, 3-Louis Nikrent, 4-Clarence Smith, 5-Robert Greer, 6-Hager
  24 laps; 9 starters/6 finishers
50 05-11 USACASanta Rosa
 
  52 mi.
51 09-05 USACATanforan Park AAA
  1-Harry Michener
  300 laps
52 07-05 USACODenver AAA Champ, stock chassis Denver Trophy
  1-Eaton McMillan, 2-Harold Brinker, 3-Willie Knipper/Joe Matson, 4-Martin Fletcher, 5-E. Noyes
  20 laps; 7 starters/5 finishers
53 00-00 USACOOverland Park Speedway
 
 
54 00-00 USACTCharter Oak Park
 
 
55 00-00 USACTDanbury Fair Race Track
 
 
56 03-23 USAFLOrmond Beach AAA
  1-Lewis Strang
  5 laps (100 mi.)
57 03-24 USAFLOrmond Beach AAA
  1-Ralph DePalma
  5 laps (100 mi)
58 00-00 USAGAAtlanta Motordrome Southern Amateur Championship
  1-Jack Rutherford
 
59 11-09 USAGAAtlanta Motordrome AAA Coca-Cola Trophy
  1-Louis Chevrolet
  100 laps
60 11-10 USAGAAtlanta Motordrome AAA William Candler Trophy
  1-Billy Knipper
  50 laps
61 11-11 USAGAAtlanta Motordrome AAA Atlanta AA Trophy
  1-Ray Harroun
  60 laps
62 11-12 USAGAAtlanta Motordrome AAA
  1-George Robertson
  25 laps
63 11-13 USAGAAtlanta Motordrome AAA Atlanta Trophy
  1-Lou Disbrow
  100 laps
64 00-00 USAIADavenport Fairgrounds
 
 
65 00-00 USAIAIowa State Fairgrounds
 
 
66 00-00 USAIARed Oak Fairgrounds
 
 
67 00-00 USAILAurora Driving Park
 
 
68 06-01 USAILDecatur AAA
  1-Lewis Strang
  50 laps
69 00-00 USAILHawthorne Downs
 
 
70 07-10 USAILIllinois State Fairgrounds AAA
  1-Lewis Strang
  50 laps
71 00-00 USAILPeoria Fairgrounds
 
 
72 06-18 USAINCrown Point AAA Champ, stock chassis, 300 ci max. Indiana Trophy
  1-Joe Matson, 2-George Robertson, 3-Adolph Monson, 4-James Florida, 5-Fred Wiseman, 6-Philip Wells
  10 laps; 16 starters/9 finishers
73 06-19 USAINCrown Point AAA Champ, stock chassis, > 300 ci Ira Cobe Cup
  1-Louis Chevrolet, 2-Wilfred Bourque, 3-George Robertson, 4-Eddie Hearne, 5-C.A.Englebeck, 6-Bert Miller (dnf), 7-Lewis Strang
  17 laps; 12 starters/6 finishers
74 00-00 USAINFort Wayne Driving Park
 
 
75 00-00 USAINIndiana State Fairgrounds
 
 
76 08-19 USAINIndianapolis Motor Speedway AAA Champ, stock chassis, 301-450 ci Prest-O-Lite Trophy
  1-Bob Burman, 2-Jap Clemens, 3-Charles Merz, 4-Tom Kincaid (dnf), 5-Bert Miller
  100 laps; 9 starters/4 finishers; fatal: Wilfred Bourque
77 08-19 USAINIndianapolis Motor Speedway free-for-all, handicap
  1-Ray Harroun
  4 laps
78 08-19 USAINIndianapolis Motor Speedway stock chassis, 161-231 ci
  1-Louis Schwitzer
  2 laps; 5 starters
79 08-19 USAINIndianapolis Motor Speedway stock chassis, 231-300 ci
  1-Louis Chevrolet
  4 laps
80 08-19 USAINIndianapolis Motor Speedway stock chassis, 301-450 ci
  1-Wilfred Bourque, 2-Louis Chevrolet, 3-Bob Burman
  2 laps
81 08-20 USAINIndianapolis Motor Speedway AAA Champ, stock chassis G&J Trophy
  1-Lewis Strang, 2-George DeWitt, 3-Ray Harroun, 4-Harry Stillman
  40 laps; 6 starters/4 finishers
82 08-21 USAINIndianapolis Motor Speedway AAA Champ, stock chassis, 600 ci max. Wheeler-Schebler Trophy
  1-Leigh Lynch, 2-Ralph DePalma, 3-Bruce Keene (dnf), 4-Harry Stillman, 5-Ray Harroun, 6-Barney Oldfield, 7-Tobin DeHymel
  94 laps (shortened from 120 laps due to track breaking up); 19 starters/7 finishers
83 12-18 USAINIndianapolis Motor Speedway
 
 
84 09-18 USAKSKansas State Fairgrounds
  1-George Wiles
  10 laps; 2 starters/1 finisher
85 00-00 USAKSTopeka Fairgrounds
 
 
86 08-09 USAKYLexington Fairgrounds AAA
  1-Johnny Aitken
  50 laps
87 02-20 USALAMardi Gras Track AAA
  1-Ralph DePalma
  50 laps
88 02-21 USALAMardi Gras Track AAA
  1-Bob Burman
  100 laps
89 02-22 USALAMardi Gras Track AAA
  1-Ralph DePalma
  50 laps
90 11-20 USALAMardi Gras Track AAA
  1-Ray Harroun
  50 laps
91 11-21 USALAMardi Gras Track AAA
  1-Ray Harroun
  100 laps
92 09-06 USAMALowell AAA Champ, stock chassis, 161-230 ci Merrimac Valley Trophy
  1-Willie Knipper, 2-Arthur See, 3-Thomas Costello, 4-Joe Matson, 5-Louis Disbrow, 6-William Sickinger
  12 laps; ran concurrently to other races; 9 starters/7 finishers
93 09-06 USAMALowell AAA Champ, stock chassis, 231-300 ci Yorick Club Trophy
  1-Louis Chevrolet, 2-Ray Harroun
  15 laps; ran concurrently to other races; 6 starters/2 finishers
94 09-06 USAMALowell AAA Champ, stock chassis, 301-450 ci Vesper Club Trophy
  1-Bob Burman, 2-Ernest Stoecker, 3-Bert Dingley, 4-Lewis Strang, 5-William Sharp, 6-Lee Lorimer (dnf), 7-Fred Belcher
  20 laps; ran concurrently to other races; 8 starters/6 finishers
95 09-08 USAMALowell AAA Champ, stock chassis, 451-600 ci Lowell Trophy
  1-George H. Robertson, 2-Al Poole, 3-Edward Parker, 4-Bob Burman, 5-Charles Basle, 6-Ralph DePalma
  30 laps; 17 starters/12 finishers
96 00-00 USAMAReadville
 
 
97 00-00 USAMIGrand Rapids Fairgrounds
 
 
98 07-23 USAMIGrand Rapids Fairgrounds AAA
  1-Louis Chevrolet
  50 laps
99 07-30 USAMIGrosse Pointe Blue Ribbon Track AAA
  1-Joe Matson
  25 laps
100 07-31 USAMIGrosse Pointe Blue Ribbon Track AAA
  1-Willie Knipper
  50 laps
101 07-24 USAMILansing AAA
  1-Lewis Strang
  50 laps
102 00-00 USAMIMichigan State Fairgrounds
 
 
103 00-00 USAMNMinnesota State Fairgrounds
 
 
104 07-31 USAMOElm Ridge Track AAA
  1-Bob Burman
  100 laps
105 00-00 USAMSMississippi State Fairgrounds
 
 
106 00-00 USANDRed River Valley Fairgrounds
 
 
107 00-00 USANJAlcyon Speedway
 
 
108 00-00 USANJOlympic Park Stadium
 
 
109 00-00 USANJWildwood
 
 
110 07-30 USANYBrighton Beach AAA
  1-Louis Chevrolet
  50 laps
111 07-30 USANYBrighton Beach AAA
  1-Lee Lorimer
  100 laps
112 07-31 USANYBrighton Beach 24 hrs.
  1-Al Poole/George H. Robertson
  7/31-8/1; 1091 laps
113 08-27 USANYBrighton Beach 24 hrs.
  1-Charles Basle/Louis Raffalovitch
  8/27-8/28; 1050 laps
114 08-27 USANYBrighton Beach 6 hrs.
  1-Woltman
 
115 10-14 USANYBrighton Beach 24 hrs.
  1-Ralph Mulford/Cyrus Patschke
  10/14-10/15; 1196 laps
116 09-29 USANYLong Island Motor Parkway Long Island Stock Car Derby
 
 
117 10-30 USANYLong Island Motor Parkway AAA Wheatly Hills Trophy
  1-Ray Harroun
  15 laps
118 10-30 USANYLong Island Motor Parkway AAA Massapequa Trophy
  1-Joe Matson
  10 laps
119 10-30 USANYLong Island Motor Parkway AAA Champ, stock chassis, 301-600 ci W.K. Vanderbilt Cup
  1-Harry Grant, 2-Edward Parker, 3-Willie Knipper (dnf), 4-Spencer Wishart, 5-Elmer Knox
  22 laps; 16 starters/4 finishers
120 09-18 USANYNew York State Fairgrounds AAA
  1-Barney Oldfield
  25 laps
121 09-29 USANYRiverhead AAA Champ, class A (> $4000.) Riverhead Street Race
  1-Ralph DePalma, 2-Charles Lund, 3-Louis Disbrow
  10 laps; all races run concurrently; 5 starters/3 finishers
122 09-29 USANYRiverhead AAA Champ, class B ($3001.-$4000.) Riverhead Street Race
  1-Frank Lescault
  8 laps; all races run concurrently; 2 starters/1 finisher
123 09-29 USANYRiverhead AAA Champ, class C ($2001.-$3000.) Riverhead Street Race
  1-William H. Sharp
  6 laps; all races run concurrently; 1 starter
124 09-29 USANYRiverhead AAA Champ, class D ($1251.-$2000.) Riverhead Street Race
  1-Louis Chevrolet, 2-Bob Burman, 3-Harmon Droge
  5 laps; all races run concurrently; 3 starters/3 finishers
125 09-29 USANYRiverhead AAA Champ, class E ($851.-$1250.) Riverhead Street Race
  1-Arthur See, 2-Thomas Costello, 3-Jack Finch
  4 laps; all races run concurrently; 5 starters/3 finishers
126 07-02 USAOHColumbus Driving Park AAA
  1-Lee Lorimer
  25 laps
127 07-03 USAOHColumbus Driving Park AAA
  1-Bob Burman
  100 laps
128 00-00 USAOHOakley Park
 
 
129 00-00 USAORMoro
 
 
130 06-12 USAORPortland AAA Champ, free-for-all Henry Wemme Cup
  1-Bert Dingley, 2-Sam Christopherson, 3-Murray Page, 4-Charlie Arnold, 5-William Wallace, 6-Ralph Hamlin
  7 laps; 14 starters/10 finishers
131 06-12 USAORPortland AAA Champ, stock cars $1600. max.
  1-Howard Covey, 2-Bert Dingley, 3-Harry Cohen
  3 laps; 6 starters/3 finishers
132 06-12 USAORPortland AAA Champ, stock cars < $3000.
  1-Charlie Arnold, 2-Bert Dingley, 3-Sam Christopherson
  3 laps; 7 starters/3 finishers
133 10-09 USAPAFairmount Park AAA Champ, stock chassis Founders' Day Cup
  1-George H. Robertson, 2-Bert Dingley, 3-Hugh Harding, 4-Joe Parkin, 5-Lewis Strang, 6-William Wallace
  25 laps; 21 starters/9 finishers
134 06-26 USAPAPoint Breeze AAA
  1-Harry Lorimer, 2-J.A.Archfield, 3-Brown
  100 laps
135 06-26 USAPAPoint Breeze AAA
  1-Ralph DePalma, 2-Harry Goodin, 3-Harry Willis
  10 laps
136 06-26 USAPAPoint Breeze AAA, $1250. max.
  1-W.M.Crim, 2-H.H.Crowell
  5 laps
137 06-26 USAPAPoint Breeze AAA, $1251.-$2000.
  1-J.B.Ryall, 2-J.A.Archfield, 3-Harry Lorimer, 4-Campbell
  5 laps
138 06-26 USAPAPoint Breeze AAA, $2001.-$3000.
  1-Harry Lorimer, 2-Laurent
  10 laps
139 06-26 USAPAPoint Breeze AAA, free-for-all
  1-Ralph DePalma, 2-Laurent, 3-Harry Lorimer
  50 laps; 11 starters
140 08-14 USAPAPoint Breeze AAA
  1-Willie Haupt
  50 laps
141 00-00 USARINarragansett Park
 
 
142 00-00 USATNCumberland Park
 
 
143 10-28 USATXDallas AAA
  1-Bob Burman
  50 laps
144 10-30 USATXDallas AAA
  1-Bob Burman
  100 laps
145 12-09 USATXDallas
 
  50 mi.
146 00-00 USATXGalveston Beach
 
 
147 08-05 USATXGalveston Beach AAA
  1-Fred Belcher
  5 laps (50 mi.)
148 00-00 USATXMineral Wells Fairgrounds stock
  1-Roy Williams
 
149 11-12 USATXSan Antonio Speedway
 
 
150 00-00 USAVAVirginia State Fairgrounds
 
 
151 08-11 USAWASpokane Fairgrounds
 
 
152 00-00 USAWIWisconsin State Fair Park
 
 
153 09-06 USAWVParkersburg
 
 
154 08-17 USAWYFrontier Park AAA
  1-Martin Fletcher
  50 laps