1923 RACES

1 10-12 ARGXLa Tablada Formula Libre
  1-Daniel Artagaveytia
 
2 07-16 CANABEdmonton Exhibition IMCA; free-for-all
  1-Jack Petticord, 2-Ray Lampkin, 3-Robin Hood
  5 laps
3 07-16 CANABEdmonton Exhibition IMCA; heavy cars
  1-Ray Lampkin, 2-Ray Claypool
  6 laps
4 07-16 CANABEdmonton Exhibition IMCA; light cars
  1-Robin Hood, 2-Jack Petticord
  5 laps
5 07-21 CANABEdmonton Exhibition IMCA Edmonton Sweepstakes
  1-Jack Johnson
  5 laps; afternoon race
6 07-21 CANABEdmonton Exhibition IMCA
  1-Ray Lampkin
  5 laps; evening race
7 07-14 CANABVictoria Park IMCA
  1-Ray Claypool
  10 laps
8 07-14 CANABVictoria Park IMCA; light cars
  1-Jack Petticord, 2-Fred Lecklider, 3-Ray Claypool
  7 laps
9 07-06 CANMBBrandon Exhibition IMCA; free-for-all
  1-Ray Lampkin, 2-Cleo Sarles
  7 laps
10 07-06 CANMBBrandon Exhibition IMCA; heavy cars
  1-Ray Lampkin
  5 laps
11 07-06 CANMBBrandon Exhibition IMCA; light cars
  1-Robin Hood
  4 laps
12 07-02 CANMBRiver Park IMCA
  1-Robin Hood, 2-Ray Lampkin, 3-Cleo Sarles
 
13 07-21 CANMBRiver Park sprint
  1-Emory Collins
 
14 08-25 CANONCanadian National Exhibition IMCA
  1-Ray Claypool, 2-Pop Daily, 3-Jack Johnson
  7 laps
15 08-27 CANONCanadian National Exhibition IMCA
 
 
16 09-14 CANONCentral Canada Exhibition Grounds IMCA Exhibition Sweepstakes
  1-Ray Claypool, 2-Pop Daily
 
17 09-14 CANONCentral Canada Exhibition Grounds IMCA; heavy cars
  1-Ray Claypool, 2-Burr Lampkin
  7 laps
18 09-14 CANONCentral Canada Exhibition Grounds IMCA; light cars
  1-Jack Petticord, 2-Cleo Sarles
  5 laps
19 09-15 CANONCentral Canada Exhibition Grounds IMCA Exhibition Sweepstakes
  1-Cleo Sarles, 2-Ray Claypool, 3-Pop Daily
  10 laps
20 09-15 CANONCentral Canada Exhibition Grounds IMCA; light cars
  1-Joe Collins
  7 laps
21 08-31 CANPQSherbrooke Fairgrounds IMCA Exhibition Sweepstakes
  1-Ray Lampkin
  7 laps
22 08-31 CANPQSherbrooke Fairgrounds IMCA; light cars
  1-Fred Lecklider
  7 laps
23 08-04 CANSKRegina Exhibition IMCA Regina Sweepstakes
  1-Cleo Sarles, 2-Fred Lecklider, 3-Ray Claypool
  5 laps; afternoon race
24 08-04 CANSKRegina Exhibition IMCA
  1-Jack Petticord, 2-Ray Lampkin, 3-Fred Lecklider
  5 laps; evening race
25 08-04 CANSKRegina Exhibition IMCA; light cars
  1-Ray Claypool, 2-Ed Daily
  7 laps; afternoon race
26 07-28 CANSKSaskatoon Exhibition IMCA
 
 
27 06-10 CHE Genève-Meyrin cyclecars Swiss Cyclecar GP
  1-Ramón Bueno, 2-Robert Benoist, 3-A.Pictet, 4-Emile Collet
  21 laps; 6 starters/4 finishers
28 04-29 DEUBEBerlin Stadionbahn
  1-Rudolf Caracciola
 
29 10-28 ESPCTSitges-Terramar GP Spanish GP
  1-Albert Divo, 2-Louis Zborowski, 3-Alfonso Carreras, 4-José dos Santos-Mora, 5-José Feliu
  200 laps, shortened from 300 laps due to rain delaying start; 7 starters/5 finishers
30 11-01 ESPCTSitges-Terramar cyclecars Spanish Cyclecar GP
 
  70 of 200 laps; rain postponed final 130 laps until 11/04/1923; 9 starters
31 11-04 ESPCTSitges-Terramar cyclecars Spanish Cyclecar GP
  1-Robert Benoist, 2-Henri Matthieu, 3-Ramón Bueno, 4-André Lombard, 5-Lluch, 6-Emile Collet
  130 of 200 laps; first 70 laps held 11/01/1923; 7 finishers
32 11-04 ESPCTSitges-Terramar voiturettes Spanish Voiturette GP
  1-Dario Resta, 2-Albert Divo, 3-Louis Zborowski, 4-Tazio Nuvolari
  300 laps; 11 starters/4 finishers
33 06-03 ESPCTTarragona cyclecars Trofeo Armangue
  1-Lucien Desvaux, 2-Robert Benoist, 3-Patricio Satrustegui, 4-José Feliu, 5-José Boniquet, 6-Ferdinand de Vizcaya
  12 laps; 20 starters/10 finishers
34 10-21 ESPCTVilafranca del Penedès voiturettes Penya Rhin GP
  1-Albert Divo, 2-Louis Zborowski, 3-Dario Resta, 4-Ferdinand de Vizcaya, 5-Tazio Nuvolari, 6-José Feliu
  35 laps; 11 starters/7 finishers
35 00-00 ESPPVCircuito Lasarte (handicap) Guipozcoa GP
  1-Martin, 2-Dubonnet, 3-Belben
  445.79 km
36 07-28 ESPPVCircuito Lasarte GP San Sebastian GP
  1-Albert Guyot, 2-Gastonn Delalande, 3-Jean Haimovici, 4-Elgy
  25 laps, shortened from 33 laps due to pre-race rain; 5 starters/4 finishers
37 07-29 ESPPVCircuito Lasarte cyclecars San Sebastian Cyclecar GP
  1-Ramón Bueno, 2-Robert Benoist, 3-Eugène Mauve, 4-Joaquin Palazon
  26 lap; 9 starters/4 finishers
38 07-30 ESPPVCircuito Lasarte voiturettes San Sebastian Voiturette GP
  1-Jean de l'Espee, 2-Ferdinand de Vizcaya, 3-Patricio Satrustegui
  33 laps; 8 starters/3 finishers
39 07-22 FRAFCircuit de Mormant 1100cc cyclecars French Moto Club GP
  1-Lucien Desvaux, 2-Robert Benoist, 3-Ramón Bueno, 4-Stuart Sandford
  42 laps; 7 starters/4 finishers
40 07-22 FRAFCircuit de Mormant 750cc cyclecars French Moto Club GP
  1-Robert Sénéchal
  42 laps; 4 starters/1 finisher
41 00-00 FRAFCircuit de Semblançay 1000 kg French Auto Club Touring Car GP
  1-Cabaillot, 2-Buteau, 3-Bouverot
  387.85 km
42 00-00 FRAFCircuit de Semblançay 1400 kg French Auto Club Touring Car GP
  1-André Boillot, 2-E.Morillon/A.Morillon
  502.12 km
43 00-00 FRAFCircuit de Semblançay 400 kg French Auto Club Touring Car GP
  1-Lahms, 2-Boecchi, 3-Desvaux
  296.12 km
44 06-02 FRAFCircuit de Semblançay GP French Auto Club GP
  1-Henry Segrave, 2-Albert Divo, 3-Ernest Friderich, 4-Kenelm Lee Guinness, 5-André Lefebvre
  or 7/2; 35 laps; 17 starters/5 finishers
45 05-20 FRAJCircuit des Loges cyclecars Bol d'Or
  1-Lucien Desvaux + Robert Benoist (tie), 3-Georges Casse, 4-Robert Sénéchal, 5-Fratissier, 6-Battaglia
  24 hrs.
46 09-01 FRAOBoulogne-sur-Mer voiturettes Boulogne GP
  1-Henry Segrave, 2-Robert Benoist, 3-R.Morgan, 4-George Eyston, 5-René Dely, 6-Ramón Bueno
  12 laps; 22 starters/13 finishers
47 09-02 FRAOBoulogne-sur-Mer Coupe Georges Boillot
  1-Garnier, 2-Boyriven, 3-André Pisart, 4-Morillon, 5-André Lagache, 6-Herbert Kensington Moir
  12 laps
48 00-00 FRAOPont-à-Marcq Circuit des Routes Pavées
  1-G.Rost, 2-J.Foresti, 3-Gaudermann
 
49 05-26 FRARCircuit de la Sarthe endurance 24 Heures du Mans
  1-André Lagache / Rene Leonard, 2-Raoul Bachmann / Christian d'Auvergne, 3-Raymond de Tornaco / Paul Gros, 4-John Duff / Frank Clement, 5-Philippe de Marne / Jean Martin, 6-André Dils / Nicolas Caerels
  128 laps; 33 starters/30 finishers
50 09-23 FRARCircuit de la Sarthe 1100cc cyclecars UMF GP
  1-Robert Benoist, 2-Georges Casse
  23 laps; 4 starters/2 finishers
51 09-23 FRARCircuit de la Sarthe 750cc cyclecars UMF GP
  1-André Lombard
  17 laps
52 09-23 FRARCircuit de la Sarthe voiturettes Coupe des Voiturettes
  1-Albert Divo, 2-Jules Moriceau
  24 laps; 4 starters/2 finishers
53 06-17 FRAUCircuit d'Aubagne Gémenos 1100cc cyclecars Marseille Moto Club GP
  1-Vigie
  43 laps; 4 starters/1 finisher
54 06-17 FRAUCircuit d'Aubagne Gémenos 750cc cyclecars Marseille Moto Club GP
  1-R.Berthe, 2-Alfred Ducreux
 
55 10-13 GBRENGBrooklands cyclecars Junior Car Club 200
  1-Ramón Bueno, 2-Gordon England, 3-Robert Benoist, 4-S.Bassett, 5-J.Tollady, 6-Hugh Heaton
  73 laps; 13 starters/8 finishers
56 10-13 GBRENGBrooklands voiturettes Junior Car Club 200
  1-Maurice Harvey, 2-Leon Cushman, 3-John Joyce, 4-George Eyston, 5-Douglas Hawkes, 6-R.Morgan
  73 laps; 25 starters/14 finishers
57 06-17 ITAEMICircuito del Savio Formula Libre Circuito del Savio
  1-Enzo Ferrari, 2-Giuseppe Mussini, 3-Ettore Graziani
  6 laps; 15 starters/6 finishers
58 04-29 ITALOMAutodromo Nazionale di Monza 1100cc cyclecars Milano Cyclecar GP
  1-Robert Benoist, 2-Ramón Bueno, 3-Luigi Platé, 4-Nino Bianchi, 5-Vaghi
  30 laps; 6 starters/5 finishers
59 04-29 ITALOMAutodromo Nazionale di Monza 750cc cyclecars Milano Cyclecar GP
  1-Arthur Waite, 2-Odorici, 3-Peghetti
  25 laps; 7 starters/3 finishers
60 05-27 ITALOMAutodromo Nazionale di Monza touring cars Italian Touring Car GP
  1-Trucco, 2-A.Bianchi, 3-Ugo Sivocci
  500.5 km
61 09-09 ITALOMAutodromo Nazionale di Monza GP Italian/European GP
  1-Carlo Salamano, 2-Felice Nazzaro, 3-Jimmy Murphy, 4-Ferdinando Minoia, 5-Franz Horner, 6-Martin de Alsaga
  80 laps; 14 starters/6 finishers; Ugo Sivocci killed in practice
62 11-25 ITALOMCircuito del Garda Formula Libre Circuito del Garda
  1-Guido Meregalli, 2-Nino Cirio, 3-Alete Marconcini, 4-Giulio Binda, 5-Guindani, 6-Vittoria Manacorda
  20 laps; 18 starters/6 finishers
63 00-00 ITALOMCircuito di Brescia touring cars Brescia Touring Car GP
  1-Carlo Masetti, 2-Giulio Masetti, 3-Alessandro Cappelli
  35 laps
64 06-29 ITALOMCircuito di Brescia voiturettes Brescia Vetturette GP
  1-Alessandro Cagno, 2-Renzo Lenti, 3-Alete Marconcini, 4-Diego de Sterlich
  30 laps; 10 starters/4 finishers
65 05-06 ITALOMCircuito di Cremona Formula Libre Circuito di Cremona
  1-Antonio Ascari, 2-Alfieri Maserati, 3-Boggio + Antonio Masperi (tie), 5-Deo Chiribiri, 6-Renzo Lenti
  3 laps; 13 starters/8 finishers
66 04-29 ITASICCaltanissetta-Enna
  1-Salvatore Curatolo
 
67 04-15 ITASICMadonie Formula Libre Targa Florio
  1-Ugo Sivocci, 2-Antonio Ascari, 3-Ferdinando Minoia, 4-Giulio Masetti, 5-Becchi, 6-Giuseppe de Seta
  4 laps; 17 starters/9 finishers
68 08-26 ITATOSCircuito del Montenero Formula Libre Circuito del Montenero
  1-Mario Razzauti
  8 laps
69 06-10 ITATOSCircuito del Mugello Formula Libre Circuito di Mugello
  1-Gastone Brilli-Peri, 2-Giulio Masetti, 3-Antonio Ascari, 4-Antonio Capironi, 5-Vittorio Foroni, 6-Giglielmo Turner
  6 laps; 23 starters/15 finishers
70 01-01 USAAZArizona State Fairgrounds AAA
  1-Jim Thomas
  25 laps
71 02-22 USAAZArizona State Fairgrounds AAA
  1-John Carminati
  25 laps
72 05-27 USAAZArizona State Fairgrounds AAA
  1-Jim Thomas
  50 laps
73 04-26 USACAFresno Speedway AAA National Championship Raisin Day Classic
  1-Jimmy Murphy, 2-Eddie Hearne, 3-Bennett Hill, 4-Earl Cooper, 5-Frank Elliott, 6-Joe Thomas
  150 laps; 12 starters/6 finishers
74 09-29 USACAFresno Speedway AAA National Championship San Joaquin Valley Classic
  1-Harry Hartz, 2-Eddie Hearne, 3-Jerry Wonderlich, 4-Fred Comer, 5-Harlan Fengler. 6-Frank Elliott
  150 laps; 10 starters/8 finishers
75 02-25 USACALos Angeles Motor Speedway AAA National Championship Washington's Birthday Classic
  1-Jimmy Murphy, 2-Bennett Hill, 3-Ralph DePalma, 4-Eddie Hearne, 5-Frank Elliott, 6-Tommy Milton
  200 laps; 15 starters/10 finishers
76 11-29 USACALos Angeles Motor Speedway AAA National Championship Thanksgiving Day Classic
  1-Bennett Hill, 2-Eddie Hearne, 3-Jimmy Murphy, 4-Harlan Fengler, 5-Frank Elliott, 6-Ralph DePalma
  200 laps; 15 starters/11 finishers
77 05-30 USACASan Luis Obispo Fairgrounds AAA
  1-Fred Luelling
  60 laps
78 07-04 USACASan Luis Obispo Fairgrounds AAA
  1-Eddie Meyer
  60 laps
79 09-03 USACASan Luis Obispo Fairgrounds AAA
  1-Fred H.Luelling
  60 laps
80 11-04 USACASan Luis Obispo Fairgrounds AAA
  1-Fred Frame
  35 laps
81 11-04 USACASan Luis Obispo Fairgrounds AAA
  1-Fred Lyons
  35 laps
82 10-12 USACTCharter Oak Park AAA
  1-Ira Vail
  20 laps
83 08-24 USAIAIowa State Fairgrounds IMCA
  1-Paul Clancy
 
84 08-06 USAILBaldwin Park AAA
  1-Ralph DePalma
  25 laps
85 07-29 USAILDanville Fairgrounds AAA
  1-Ralph DePalma
  25 laps
86 08-12 USAILHawthorne Downs AAA
  1-Howdy Wilcox
  25 laps
87 10-21 USAILHawthorne Downs AAA
  1-A.Davidson
 
88 09-08 USAILParis Speedway sprint
  1-A.Davidson
 
89 07-01 USAINHoosier Motor Speedway sprint
  1-W.Schlocman
 
90 09-03 USAINHoosier Motor Speedway sprint
  1-A.Davidson
 
91 05-30 USAINIndianapolis Motor Speedway AAA National Championship International 500 Mile Sweepstakes
  1-Tommy Milton / Howdy Wilcox, 2-Harry Hartz, 3-Jimmy Murphy, 4-Eddie Hearne / Earl Cooper, 5-Lora Corum, 6-Frank Elliott / Dave Lewis
  200 laps; 24 starters/11 finishers
92 10-20 USAINRoby Speedway sprint
  1-Ralph D.Ormsby
 
93 07-04 USAINWinchester Speedway sprint
  1-Ralph D.Ormsby
 
94 09-16 USAINWinchester Speedway sprint
  1-Chance Kingsley
 
95 09-03 USAKSHiawatha Fairgrounds sprint
  1-Al Koepke
 
96 01-00 USALALafayette Fairgrounds sprint
 
 
97 09-04 USAMAReadville sprint
  1-Ira Vail
 
98 07-04 USAMOKansas City Speedway AAA National Championship
  1-Eddie Hearne, 2-Earl Cooper, 3-Harlan Fengler, 4-Dave Lewis, 5-Frank Elliott
  200 laps; 12 starters/5 finishers
99 10-21 USAMOKansas City Speedway AAA National Championship
  1-Harlan Fengler, 2-Eddie Hearne, 3-Jimmy Murphy, 4-Jerry Wonderlich/Harry Hartz, 5-Bennett Hill, 6-Dave Lewis
  200 laps; 14 starters/9 finishers
100 09-03 USANJHo-Ho-Kus Speedway sprint
 
 
101 09-15 USANYNew York State Fairgrounds AAA
  1-Tommy Milton, 2-Harry Hartz, 3-Ira Vail, 4-Ralph DePalma, 5-Eddie Hearne, 6-Frank Elliott
  100 laps; 10 starters/9 finishers
102 08-18 USANYOrange County Fair Speedway AAA
  1-Ira Vail
 
103 00-00 USAOHFort Miami Speedway AAA
 
 
104 07-22 USAOHFort Miami Speedway AAA
  1-Ralph DePalma
  25 laps
105 06-09 USAOROregon State Fairgrounds AAA
 
 
106 07-04 USAOROregon State Fairgrounds AAA
 
 
107 07-22 USAOROregon State Fairgrounds AAA
 
 
108 00-00 USAPAAllentown Fairgrounds sprint
  1-Ira Vail
 
109 09-04 USAPAAltoona Speedway AAA National Championship Labor Day Classic
  1-Eddie Hearne, 2-Jerry Wonderlich, 3-Dave Lewis, 4-Fred Comer, 5-Bennett Hill, 6-Frank Elliott
  160 laps; 14 starters/9 finishers; fatal: Howdy Wilcox
110 08-04 USARINarragansett Park AAA
  1-Milt McBride
  25 laps
111 08-04 USARINarragansett Park AAA
  1-Eddie Rickenbacher
 
112 01-07 USATXGulf Coast Speedway
 
 
113 00-00 USAVALogansville sprint
  1-Slim Rutherford
 
114 06-00 USAWIChippewa Falls Fairgrounds IMCA
 
  fatal: John Hall
115 07-04 USAWVTri-State Fairgrounds