1924 RACES

1 06-01 ARGBMar del Plata Formula Libre
  1-Tomas Duggan
 
2 01-27 ARGBMorón Formula Libre
  1-Raúl Riganti
 
3 04-13 ARGBMorón Premio Otonó
  1-Juan Malcom, 2-Eduardo Luro, 3-Jorge A.Luro, 4-Antonio Gerli, 5-Antonio Trabucco
  10 laps
4 00-00 ARGSRafaela-Santa Clara-Rafaela
  1-Juan Malcom
 
5 00-00 ARGXLa Tablada Formula Libre
 
 
6 09-07 ARG Coronel Suarez Formula Libre
  1-Juan Malcom
 
7 07-19 BELWALCircuit de Spa-Francorchamps touring cars Spa 24 Hrs.
  1-Henri Springue/Maurice Becquet, 2-André Lagache/André Pisart, 3-Raymond de Tornaco/Francis Barthelemy, 4-Emile Burie/Amedée Rossi, 5-Albert Colomb/Louis Balart, 6-Baertsoen/Bonaer
  1879.99 km; 27 starters
8 07-14 CANABEdmonton Exhibition IMCA
  1-Louis Disbrow, 2-Speedy Walters
  5 laps
9 07-19 CANABEdmonton Exhibition IMCA Stampede Derby
  1-Speedy Walters, 2-Louis Disbrow
  25 laps
10 07-19 CANABEdmonton Exhibition IMCA; light cars
  1-Ed Daily, 2-Emory Collins, 3-Larry Stone
  5 laps
11 07-12 CANABVictoria Park IMCA Stampede Derby
  1-Larry Stone, 2-I.M."Speedy" Walters, 3-Louis Disbrow
  25 laps
12 07-12 CANABVictoria Park IMCA; light cars
  1-Ed Daily, 2-Robin Hood, 3-Emory Collins
  5 laps
13 07-01 CANMBBrandon Exhibition IMCA; free-for-all
  1-Louis Disbrow, 2-Larry Stone
  5 laps
14 07-01 CANMBBrandon Exhibition IMCA; light cars
  1-Cleo Sarles, 2-Ed Daily
  4 laps
15 07-04 CANMBBrandon Exhibition IMCA
 
 
16 08-23 CANONCanadian National Exhibition IMCA; light cars
  1-Ed "Pop" Daily, 2-Dick Woods
  5 laps
17 08-25 CANONCanadian National Exhibition IMCA
  1-Speedy Walters, 2-Louis Disbrow, 3-Larry Stone
  5 laps
18 08-25 CANONCanadian National Exhibition IMCA; light cars
  1-Swede Anderson, 2-Ed "Pop" Daily, 3-Emory Collins
  5 laps
19 00-00 CANSKRegina Exhibition Grounds
  1-Cleo Sarles
 
20 08-02 CANSKRegina Exhibition Grounds IMCA
 
  afternoon race
21 08-02 CANSKRegina Exhibition Grounds IMCA
  1-Sig Haugdahl, 2-Emory Collins
  evening race
22 07-26 CANSKSaskatoon Exhibition IMCA
 
 
23 06-15 CHE Genève-Meyrin cyclecars Swiss Cyclecar GP
  1-Emile Collet
  35 laps; 5 starters/1 finisher
24 06-15 CHE Genève-Meyrin voiturettes Swiss Voiturette GP
  1-Kenelm Lee Guinness, 2-Dario Resta, 3-Mario Lepori
  43 laps; 6 starters/3 finishers
25 10-19 DEUHEOpelbahn 2100cc
  1-Karl Joerns
 
26 00-00 ESPPVCircuito Lasarte (handicap) Guipozcoa GP
  1-Jean Matthys
  318.65 km
27 09-25 ESPPVCircuito Lasarte GP San Sebastian GP
  1-Henry Segrave, 2-Meo Costantini, 3-André Morel, 4-Albert Divo, 5-Pierre de Vizcaya, 6-Jean Chassagne
  35 laps; 14 starters/6 finishers
28 10-00 FRAJAutodrome de Montlhéry 6000cc
 
 
29 10-12 FRAJAutodrome de Montlhéry cyclecars French Moto Club GP
  1-Pierre Goutte, 2-Georges Casse, 3-Lionel de Marmier, 4-Arthur Waite, 5-Franville, 6-Jean Klein
  80 laps; 10 starters/7 finishers
30 10-19 FRAJAutodrome de Montlhéry Formula Libre Ouverture GP
  1-Parry Thomas, 2-Pierre de Vizcaya, 3-Douglas Hawkes, 4-Vladimir de Racowski
  10 laps; 4 starters/3 finishers
31 10-19 FRAJAutodrome de Montlhéry voiturettes Ouverture GP
  1-Jack Scales, 2-Henry Segrave, 3-Edmond Bourlier, 4-Leon Cushman, 5-Louis Lefevre, 6-Pierre Michel
  120 laps; 12 starters/9 finishers
32 06-08 FRAJCircuit des Loges voiturettes Bol d'Or
  1-Robert Sénéchal, 2-Boris Ivanowski, 3-Sandford
  294 laps (24 hrs)
33 06-08 FRANToulouse cyclecars
 
 
34 06-09 FRANToulouse
 
 
35 08-30 FRAOBoulogne-sur-Mer voiturettes Boulogne GP
  1-Bunny Marshall, 2-Robert Sénéchal, 3-René Dely
  10 laps, weather shortened from 12 laps; 10 starters/3 finishers
36 08-31 FRAOBoulogne-sur-Mer (handicap) Coupe Georges Boillot
  1-René Léonard, 2-Robert Sénéchal, 3-Chandon de Briailles, 4-André Pisart, 5-André Lagache, 6-Jean Matthys
  14 laps
37 09-21 FRAOPont-à-Marcq Circuit des Routes Pavées
  1-Robert Sénéchal, 2-J.E.Scales, 3-André Pisart
  311 km
38 07-27 FRARCircuit de la Plage cyclecars La Baule GP
  1-Maurice Benoist, 2-Guerin, 3-Francis Samuelson, 4-Arago, 5-Carre, 6-Jean d'Aulan
  10 laps; 17 starters/10 finishers
39 06-14 FRARCircuit de la Sarthe endurance 24 Heures du Mans
  1-John Duff / Frank Clement, 2-Henri Stoffel / Edouard Brisson, 3-Gérard de Courcelles / André Rossignol, 4-André Pisard / Chavée, 5-Christian d'Auvergne / Manso de Zuniga, 6-Gaston Delalande / Georges Guignard
  120 laps; 41 starters/14 finishers
40 07-13 FRAUAutodrome de Miramas cyclecars Course de l'Autodrome Cyclecars
  1-B.Orello, 2-Asdrubal, 3-Bac, 4-Dufour
  50 laps; 8 starters/4 finishers
41 07-13 FRAUAutodrome de Miramas Formula Libre Coupe de l'Autodrome
  1-Martin de Alzaga, 2-Arthur Duray, 3-Albert Guyot, 4-Mamloux, 5-Aimé Vassiaux
  30 laps; 5 starters/5 finishers
42 06-29 FRAUCircuit International de Gattières cyclecars
  1-Proal
 
43 08-03 FRAVCircuit de Givors 1000 kg. touring cars French Auto Club Touring Car GP
  1-Lacharney, 2-Colas, 3-Rost, 4-Morel, 5-Porporato, 6-Duray
  300.95 km
44 08-03 FRAVCircuit de Givors 1400 kg. touring cars French Auto Club Touring Car GP
  1-d'Auvergne, 2-Gaudermann, 3-Piccioni
  300.95 km
45 08-03 FRAVCircuit de Givors 400 kg. touring cars French Auto Club Touring Car GP
  1-Lahms, 2-Boecchi, 3-de Brémond
  300.95 km
46 08-03 FRAVCircuit de Givors GP French Auto Club / European GP
  1-Giuseppe Campari, 2-Albert Divo, 3-Robert Benoist, 4-Louis Wagner, 5-Henry Segrave, 6-René Thomas
  35 laps; 20 starters/11 finishers
47 00-00 GBRENGBrooklands
  1-Ivy Cummings
 
48 09-20 GBRENGBrooklands Junior Car Club 200
  1-Kenelm Lee Guinness, 2-George Duller, 3-Henry Segrave, 4-John Joyce, 5-Frank Halford, 6-Leon Cushman
  73 laps; 38 starters/16 finishers
49 07-13 ITAABRCircuito di Pescara Formula Libre Coppa Acerbo
  1-Enzo Ferrari, 2-Giovanni Bonmartini, 3-Eugenio Beria d'Argentina, 4-Bruno Presenti, 5-Luigi Spinozzi, 6-Abele Clerici
  10 laps; 10 finishers
50 06-15 ITACALCosenza Coppa della Sila
  1-Saverio De Bartolo, 2-Antonio Fiertler, 3-Luigi Leonetti
  1 lap; 10 starters/8 finishers
51 05-25 ITAEMICircuito del Savio Formula Libre Circuito del Savio
  1-Enzo Ferrari, 2-Tazio Nuvolari, 3-Vittorio Foroni, 4-Roberto Malinverni, 5-Edoardo Weber, 6-Renato Balestrero
  25 laps; 20 starters/14 finishers
52 04-12 ITALIGCircuito del Tigullio cyclecars Circuito del Tigullio Junior
  1-Caberto Conelli, 2-Abele Clerici
  20 laps
53 04-13 ITALIGCircuito del Tigullio Formula Libre Circuito del Tigullio
  1-Tazio Nuvolari, 2-Renato Balestrero, 3-Diego de Sterlich, 4-Luciano Bianchi, 5-Luigi Platé, 6-Armando Rabagliati
  20 laps; 15 starters/11 finishers
54 06-14 ITALOMAutodromo Nazionale di Monza touring cars Italian Touring Car GP
  1-Rieken/Berthold, 2-Antonio Ascari/Attilio Marinoni, 3-Cesare Schieppati/Ferretti, 4-Dosio/Iliprandi, 5-Maserati/Botta, 6-Mario Danieli/Tino Danieli
  24 hrs; 19 starters/12 finishers
55 10-19 ITALOMAutodromo Nazionale di Monza GP Italian GP
  1-Antonio Ascari, 2-Louis Wagner, 3-Giuseppe Campari / Cesare Pastore, 4-Ferdinando Minoia, 5-Jules Goux, 6-Giulio Foresti
  80 laps; 12 starters/7 finishers; fatal: Louis Zborowski
56 11-09 ITALOMCircuito del Garda Formula Libre Circuito del Garda
  1-Guido Meregalli, 2-Antonio Masperi, 3-Giuseppe Morandi, 4-Aymo Maggi, 5-Domenico Antonelli, 6-Filippo Tassara
  20 laps; 21 starters/13 finishers
57 05-04 ITALOMCircuito di Belfiore Formula Libre Circuito del Belfiore
  1-Antonio Masperi, 2-Alete Marconcini, 3-Ferdinando Prete, 4-Sidoli, 5-Becchi, 6-Rigoldi
  21 laps; 20 starters/8 finishers
58 06-09 ITALOMCircuito di Cremona cyclecars Circuito di Cremona Junior
  1-Abele Clerici, 2-Cesare Brambilla, 3-Arrigo Sartorio
  4 laps; 3 starters/3 finishers
59 06-09 ITALOMCircuito di Cremona Formula Libre Circuito di Cremona
  1-Antonio Ascari, 2-Alete Marconcini, 3-Roberto Malinverni, 4-Franco Mazzotti, 5-Ogniben Alvera, 6-Luigi Platé
  5 laps; 13 starters/7 finishers
60 05-04 ITASICCaltanissetta-Enna
  1-Giulio Pucci
 
61 04-27 ITASICMadonie Formula Libre Targa Florio
  1-Christian Werner, 2-Giulio Masetti, 3-Pietro Bordino/Felice Nazzaro, 4-Giuseppe Campari, 5-André Boillot, 6-André Dubonnet
  4 lapsl 37 starters/22 finishers
62 04-27 ITASICMadonie Formula Libre Coppa Florio
  1-Christian Werner, 2-Giulio Masetti 3-Giuseppe Campari, 4-André Boillot, 5-André Dubonnet, 6-Hermann Rutzler
  5 laps; 35 starters/16 finishers
63 08-17 ITATOSCircuito del Montenero Formula Libre Circuito del Montenero
  1-Renato Balestrero, 2-Ferruccio Zaniratti, 3-Alete Marconcini, 4-Federico Valpreda, 5-Vasco Burgheresi, 6-Aurelio Baroncini
  8 laps; 9 starters/7 finishers
64 08-31 ITATOSCircuito del Mugello Formula Libre Circuito del Mugello
  1-Giuseppe Morandi, 2-Renato Balestrero, 3-Anselmo Cesaroni, 4-Emilio Materassi, 5-Augusto Tarabusi, 6-Jean Matthys
  6 laps; 17 starters/8 finishers
65 05-18 ITAUMBPerugia Formula Libre Coppa della Perugina
  1-Emilio Materassi, 2-Domenico Antonelli, 3-Anselmo Cesaroni, 4-Corrado Lotti, 5-Guido Canestrari, 6-Rodolfo Caruso
  15 laps; 29 starters/16 finishers
66 06-01 ITAVENCircuito del Polesine cyclecars Circuito del Polesine Junior
  1-Cesare Brambilla
  7 laps; 1 starter/1 finisher
67 06-01 ITAVENCircuito del Polesine Formula Libre Circuito del Polesine
  1-Enzo Ferrari, 2-Tazio Nuvolari, 3-Nicola Maiani, 4-Renato Balestrero, 5-Roberto Malinverni, 6-Antonio Masperi
  15 laps
68 07-04 USACABanning
 
 
69 06-08 USACACulver City Speedway
 
 
70 07-04 USACACulver City Speedway IMCA
  1-Eddie Winfield
 
71 08-17 USACACulver City Speedway AAA
  1-Ralph DePalma
  25 laps
72 12-14 USACACulver City Speedway AAA National Championship Thanksgiving Day Classic
  1-Bennett Hill, 2-Harry Hartz, 3-Tommy Milton, 4-Fred Comer, 5-William Shattuc, 6-Stuart Wilkinson
  200 laps; 16 starters/9 finishers
73 00-00 USACAFresno Speedway AAA
  1-Peter DePaolo
 
74 00-00 USACAFresno Speedway AAA
  1-Harry Hartz
 
75 10-03 USACAFresno Speedway AAA National Championship San Joaquin Valley Classic
  1-Earl Cooper, 2-Bennett Hill, 3-Tommy Milton, 4-Fred Comer, 5-Bob McDonogh, 6-Ernie Ansterburg
  150 laps; 13 starters/6 finishers
76 01-20 USACALegion Ascot Speedway IMCA
  1-Fred Horey
 
77 02-03 USACALegion Ascot Speedway IMCA
  1-Ralph DePalma
 
78 02-10 USACALegion Ascot Speedway IMCA
  1-Ralph DePalma
 
79 02-17 USACALegion Ascot Speedway IMCA
  1-Fred Leckider
 
80 02-24 USACALegion Ascot Speedway IMCA
  1-Ralph DePalma
 
81 03-03 USACALegion Ascot Speedway IMCA
  1-Eddie Meyer
 
82 03-09 USACALegion Ascot Speedway IMCA
  1-Eddie Meyer
 
83 03-16 USACALegion Ascot Speedway IMCA
  1-Leon Duray
 
84 03-30 USACALegion Ascot Speedway IMCA
  1-Ralph DePalma
 
85 04-06 USACALegion Ascot Speedway IMCA
 
 
86 04-13 USACALegion Ascot Speedway IMCA
  1-Leon Duray
 
87 04-20 USACALegion Ascot Speedway IMCA
  1-Sig Haugdahl
 
88 04-27 USACALegion Ascot Speedway IMCA
  1-Ralph DePalma
 
89 06-22 USACALegion Ascot Speedway IMCA
  1-Leon Duray
 
90 10-11 USACALegion Ascot Speedway IMCA
  1-Cliff Bergere
 
91 10-26 USACALegion Ascot Speedway IMCA
  1-Frank Lockhart
 
92 11-02 USACALegion Ascot Speedway IMCA
  1-Chance Kingsley
 
93 11-16 USACALegion Ascot Speedway IMCA
  1-Frank Lockhart
 
94 11-27 USACALegion Ascot Speedway AAA Targa Florio
  1-Frank Lockhart
 
95 02-24 USACALos Angeles Motor Speedway AAA National Championship Washington's Birthday Classic
  1-Harlan Fengler, 2-Jerry Wonderlich, 3-Harry Hartz, 4-Bennett Hill, 5-Tommy Milton, 6-Eddie Hearne
  200 laps; 17 starters/12 finishers
96 11-02 USACAMariposa County Fairgrounds sprint
  1-Ralph D.Ormsby
 
97 09-21 USACASan Joaquin Fairgrounds AAA
  1-Ralph DePalma
  20 laps
98 09-01 USACASan Jose Speedway AAA
  1-Ralph DePalma
  35 laps
99 10-19 USACASan Jose Speedway AAA
  1-Ralph DePalma
  20 laps
100 05-30 USACASan Luis Obispo Fairgrounds AAA
  1-Steve Elmore
  60 laps
101 07-04 USACASan Luis Obispo Fairgrounds AAA
  1-Fred Luelling
  40 laps
102 09-07 USACASan Luis Obispo Fairgrounds AAA
  1-Babe Stapp
  35 laps
103 11-16 USACATanforan Park AAA
  1-Ralph DePalma
  100 laps
104 11-16 USACATanforan Park AAA
  1-Bill Reed
  25 laps
105 07-28 USACAVentura Fairgrounds sprint
  1-Frank Lockhart
 
106 09-06 USACTCharter Oak Park AAA
  1-Ira Vail
  25 laps
107 02-02 USAFLSouth Florida Fairgrounds IMCA
  1-Sig Haugdahl
 
108 00-00 USAGASavannah Fairgrounds AAA
 
 
109 08-22 USAIAIowa State Fairgrounds IMCA
  1-Ray Lampkin
 
110 08-29 USAIAIowa State Fairgrounds IMCA
  1-Curley Young
 
111 09-21 USAILDanville Fairgrounds sprint
  1-Ralph D.Ormsby
 
112 07-06 USAILHawthorne Race Track sprint
  1-George Beck
 
113 11-15 USAILIllinois State Fairgrounds sprint
  1-Wilbur Shaw
 
114 07-06 USAILNorth Shore Polo Grounds
 
 
115 07-04 USAINFunk's Motor Speedway sprint
  1-Ralph D. Ormsby
 
116 09-01 USAINFunk's Motor Speedway sprint
  1-Ralph D.Ormsby
 
117 09-01 USAINHoosier Motor Speedway sprint
  1-A.Davidson
 
118 05-30 USAINIndianapolis Motor Speedway AAA National Championship International 500 Mile Sweepstakes
  1-Lora Corum / Joe Boyer, 2-Earl Cooper, 3-Jimmy Murphy, 4-Harry Hartz, 5-Bennett Hill, 6-Peter DePaolo
  200 laps; 22 starters/16 finishers
119 07-13 USAINRoby Speedway sprint
  1-Ralph D. Ormsby
 
120 10-19 USAINRoby Speedway sprint
  1-Ralph D.Ormsby
 
121 00-00 USAKSHiawatha Fairgrounds sprint
  1-Johnny Gerber
 
122 00-00 USAKSSalina sprint
  1-Johnny Gerber
 
123 09-06 USAMAReadville AAA
  1-Jimmy Murphy
  15 laps
124 08-02 USAMDProspect Park
 
 
125 08-30 USAMIMichigan State Fairgrounds IMCA
  1-Lou Disbrow
 
126 08-31 USAMIMichigan State Fairgrounds IMCA
 
 
127 07-04 USAMOKansas City Speedway AAA National Championship
  1-Jimmy Murphy, 2-Tommy Milton, 3-Bennett Hill, 4-Harlan Fengler, 5-Earl Cooper, 6-Harry Hartz
  120 laps; 16 starters/12 finishers
128 00-00 USAMOSt.Joseph Fairgrounds sprint
  1-Johnny Gerber
 
129 00-00 USAMTBillings Fairgrounds IMCA
 
 
130 00-00 USAMTDeer Lodge Fairgrounds IMCA
 
 
131 00-00 USAMTMontana State Fairgrounds AAA
 
 
132 00-00 USAMTWhitehall Fairgrounds IMCA
 
 
133 10-25 USANCCharlotte Speedway AAA National Championship
  1-Tommy Milton, 2-Earl Cooper, 3-Bennett Hill, 4-Peter DePaolo, 5-Harry Hartz, 6-Jerry Wonderlich
  200 laps; 12 starters/9 finishers; Ernie Ansterburg killed 10/24
134 00-00 USANEBeatrice Driving Park sprint
  1-Johnny Gerber
 
135 07-04 USANJMount Holly Speedway sprint
  1-Eddie Applebach
 
136 09-28 USANVReno Race Track AAA
  1-Fred Lyons
  15 laps
137 09-15 USANYNew York State Fairgrounds AAA National Championship
  1-Phil "Red" Shafer, 2-Bennett Hill, 3-Peter DePaolo, 4-Fred Comer/Harry Hartz, 5-Earl Cooper
  150 laps; 11 starters/5 finishers; fatal: Jimmy Murphy
138 08-17 USANYOrange County Fair Speedway AAA
  1-Ira Vail
 
139 05-30 USANYRochester Expo Fairgrounds sprint
 
 
140 00-00 USAOHFort Miami Speedway AAA
 
 
141 09-14 USAORMedford Fairgrounds AAA
  1-Eddie Hearne
  20 laps
142 07-26 USAOROregon State Fairgrounds AAA
 
 
143 09-01 USAOROregon State Fairgrounds sprint
 
 
144 00-00 USAPAAllentown Fairgrounds AAA
  1-Ira Vail
 
145 06-14 USAPAAltoona Speedway AAA National Championship Flag Day Classic
  1-Jimmy Murphy, 2-Fred Comer, 3-Antoine Mourre, 4-Bob McDonogh, 5-Harry Hartz, 6-Earl Cooper
  200 laps; 16 starters/11 finishers
146 07-04 USAPAAltoona Speedway sprint
  1-Tom Dawson
 
147 09-01 USAPAAltoona Speedway AAA National Championship Labor Day Classic
  1-Jimmy Murphy, 2-Fred Comer, 3-Tommy Milton, 4-Phil Shafer, 5-Earl Cooper, 6-Antoine Mourre
  200 laps; 14 starters/10 finishers; fatal: Joe Boyer
148 05-30 USAPAPottstown Speedway
  1-Dooley Chirano
 
149 09-20 USAPAReading Fairgrounds IMCA
  1-Grady Garner
 
150 11-02 USARIWoonsocket Fairgrounds
 
 
151 00-00 USATXGraham Fairgrounds AAA
 
 
152 00-00 USATXTyler sprint
  1-Bill Melaun
 
153 10-08 USAUTUtah State Fairgrounds AAA
  1-Raph DePalma
  30 laps
154 05-30 USAVADixie Speedway sprint
  1-Herb Hunter
 
155 05-30 USAVANorfolk Fairgrounds sprint
  1-Harold Campbell
 
156 09-01 USAWABagley Race Track sprint
 
 
157 09-04 USAWACentralia Fairgrounds sprint
 
  or 9/1
158 05-30 USAWALynden Fairgrounds
 
 
159 07-20 USAWAPort Townsend Fairgrounds
 
 
160 00-00 USAWARitzville Fairgrounds IMCA
 
 
161 00-00 USAWIChippewa Falls Fairgrounds IMCA
 
 
162 00-00 USAWVShattuck Park sprint
  1-Slim Rutherford