1927 RACES

1 03-10 ARGBMercedes Formula Libre Premio Otonó
  1-Victor Pángaro, 2-Domingo Bucci, 3-Juan Gaudino, 4-Jorge Ciceres, 5-Fernando Bini
  40 laps; 13 starters
2 07-10 ARGMSan Martín Formula Libre
  1-Domingo Bucci
 
3 00-00 ARGSRafaela-San Francisco Formula Libre
  1-Juan A.Malcom
 
4 01-14 ARGSRosario-Santa Fe-Rosario
  1-Ernesto Bossola
 
5 00-00 ARGXLa Tablada Formula Libre
 
 
6 00-00 BELWALChimay 2000cc Frontiers GP
  1-Freddy Charlier
 
7 07-09 BELWALCircuit de Spa-Francorchamps touring cars Belgian Touring Car GP/Spa 24 Hrs.
  1-Robert Sénéchal/Nicolas Caerels, 2-André Dills/Jacques Ledure, 3-Robert Laly/Jean Chassagne, 4-Brosselin/FreddyThelusson, 5-Emile Burie/Amedée Rossi, 6-Goffredo Zehender/Joseph Reinartz, 7-Maurice Becquet/Henri Springuel
  2203 km.
8 06-12 BELWALThuin 2000cc
  1-Joseph Reinaertz
 
9 05-13 BRARSPorto Alegre Formula Libre
  1-Irineu Correa da Silva
 
10 00-00 CANONCanadian National Exhibition sprint
  1-Lou Disbrow
 
11 08-27 CANONCanadian National Exhibition IMCA
  1-Emory Collins, 2-Bobby Green, 3-Sullivan
  21 laps; 7 starters
12 08-31 CANONCanadian National Exhibition IMCA
  1-Watters, 2-Emory Collins, 3-Tommy McPherson
  21 laps
13 06-13 CANONDevonshire Speedway International Colored Championship
  1-Barney Anderson
 
14 09-18 DEUBWSolitude Formula Libre Solitude GP
  1-August Momberger
 
15 06-19 DEURPNürburgring Formula Libre Eiffelrennen
  1-Christian Werner
  14 laps
16 06-19 DEURPNürburgring sports cars Eifelrennen
  1-Rudolf Caracciola, 2-Adolf Rosenberger, 3-Eckhart von Kalnein, 4-Hans Stuck, 5-Margret Einsiedel
  12 laps; 16 starters
17 07-17 DEURPNürburgring sports cars German GP
  1-Otto Merz, 2-Christian Werner, 3-Willy Walb, 4-Eliška Junková, 5-Hugo Urban-Emmerich, 6-Willi Cleer
  18 laps; 21 starters/8 finishers
18 00-00 ESPPVCircuito Lasarte (handicap) Guipozcoa GP
  1-G.Rost/Marcel Lehoux, 2-Pierre Bussienne/Bouriat, 3-Clause/Gros
  12 hrs.
19 07-25 ESPPVCircuito Lasarte Formula Libre San Sebastian GP
  1-Emilio Materassi, 2-André Dubonnet, 3-Caberto Conelli, 4-Louis Chiron, 5-Edoard Bret, 6-Charles Martin
  40 laps; 18 starters/7 finishers
20 07-31 ESPPVCircuito Lasarte Formula Libre Spanish GP
  1-Robert Benoist, 2-Caberto Conelli, 3-Edmond Bourlier
  40 laps; 7 starters/3 finishers
21 05-27 FRADDijon Formula Libre Bourgogne 6 Hrs
  1-Raymond Leroy, 2-Marcel Lanciano, 3-Eugene Verpault, 4-Brossier, 5-P.Genevois, 6-Louis Abit
  35 laps (6 hrs); 10 starters/9 finishers
22 07-17 FRAESt-Brieuc Coppa Florio
  1-Sabipa, 2-Louis Wagner, 3-Louis Rigal, 4-Robert Laly, 5-Philippe Etancelin, 6-George Eyston
  30 laps; 22 starters
23 07-10 FRAGCircuit de Reims-Gueux Formula Libre Marne GP
  1-Philippe Étancelin, 2-Michel Doré, 3-Guy Drouet, 4-Philippe Auber, 5-Albert Perrot, 6-Robert Gauthier
  50 laps; 24 starters/14 finishers
24 03-13 FRAJAutodrome de Montlhéry cyclecars Ouverture Cyclecar GP
  1-Lionel de Marmier, 2-Pierre Goutte, 3-Albert Perrot, 4-Stuart Sandford, 5-Marcel Dhome, 6-Yves Giraud-Cabantous
  10 laps; 17 starters/14 finishers
25 03-13 FRAJAutodrome de Montlhéry cyclecars Ouverture Cyclecar GP
  1-Pierre Goutte, 2-Lionel de Marmier, 3-Albert Perrot, 4-Stuart Sandford, 5-Raymond Siran, 6-Berthault
  5 laps; 16 starters/13 finishers
26 03-13 FRAJAutodrome de Montlhéry cyclecars Ouverture Cyclecar GP
  1-Lionel de Marmier, 2-Pierre Goutte, 3-Albert Perrot, 4-Roger Japy, 5-Vincent Tersen, 6-Stuart Sandford
  5 laps; 14 starters/12 finishers
27 03-13 FRAJAutodrome de Montlhéry Formula Libre Ouverture GP
  1-Robert Benoist, 2-François Lescot, 3-George Eyston, 4-Esclasson, 5-Franz Lefevre, 6-John van Holzen
  20 laps; 9 starters/7 finishers
28 04-03 FRAJAutodrome de Montlhéry cyclecars French Tourist Trophy
  1-André Morel, 2-Charles Martin, 3-Georges Casse, 4-Albert Perrot, 5-Pierre Goutte, 6-Stuart Sandford
  5 laps; 18 starters/10 finishers
29 04-03 FRAJAutodrome de Montlhéry cyclecars French Tourist Trophy
  1-Pierre Goutte, 2-André Morel, 3-Georges Casse, 4-Charles Martin, 5-Albert Perrot, 6-Stuart Sandford
  5 laps; 15 starters/14 finishers
30 04-03 FRAJAutodrome de Montlhéry cyclecars French Tourist Trophy
  1-André Morel, 2-Pierre Goutte, 3-Albert Perrot, 4-Stuart Sandford, 5-Yves Giraud-Cabantous, 6-Vincent Tersen
  5 laps; 14 starters/12 finishers
31 04-10 FRAJAutodrome de Montlhéry cyclecars French Tourist Trophy
  1-André Morel, 2-Charles Martin, 3-Albert Perrot, 4-Stuart Sandford, 5-Menet, 6-Gueret
  5 laps; 18 starters/14 finishers
32 04-10 FRAJAutodrome de Montlhéry cyclecars French Tourist Trophy
  1-André Morel, 2-Charles Martin, 3-Albert Perrot, 4-Gueret, 5-Stuart Sandford, 6-Yves Giraud-Cabantous
  5 laps; 13 starters/13 finishers
33 04-10 FRAJAutodrome de Montlhéry cyclecars French Tourist Trophy
  1-Charles Martin 2-Albert Perrot, 3-André Morel, 4-Stuart Sandford, 5-Yves Giraud-Cabantous, 6-Berthault
  5 laps; 12 starters/10 finishers
34 04-17 FRAJAutodrome de Montlhéry voiturettes Voiturette GP
  1-Arthur Duray, 2-Guy d'Havrincourt, 3-Albert Perrot, 4-Vincent Tersen, 5-Stuart Sandford, 6-Raymond Siran
  20 laps; 13 starters/7 finishers
35 07-02 FRAJAutodrome de Montlhéry Formula Libre French Auto Club Formula Libre Race
  1-Albert Divo, 2-Louis Chiron, 3-George Eyston, 4-Derancourt
  10 laps; 7 starters/4 finishers; fatal: Gerard de Courcelles
36 07-02 FRAJAutodrome de Montlhéry Formula Libre Coupe de la Commission Sportive
  1-André Boillot, 2-Michel Doré, 3-Pierre Goutte, 4-Caberto Conelli, 5- Georges Casse, 6-Jules Goux
  32 1aps; 15 starters/11 finishers
37 07-03 FRAJAutodrome de Montlhéry GP French Auto Club GP
  1-Robert Benoist, 2-Edmond Bourlier, 3-André Morel, 4-W Williams/Jules Moriceau, 5-Louis Wagner, 6-George Eyston
  48 laps; 7 starters/6 finishers
38 08-14 FRAJAutodrome de Montlhéry voiturettes 24 Hrs of Paris Voiturette Race
  1-Charles Martin, 2-André Morel, 3-Pierre Goutte, 4-Georges Casse, 5-Guy d'Havrincourt, 6-Albert Perrot
  5 laps; 14 starters/11 finishers
39 08-14 FRAJAutodrome de Montlhéry voiturettes 24 Hrs of Paris Voiturette Race
  1-Charles Martin, 2-Georges Casse, 3-André Morel, 4-Pierre Goutte, 5-Guy d'Havrincourt, 6-Albert Perrot
  5 laps; 13 starters/12 finishers
40 08-14 FRAJAutodrome de Montlhéry voiturettes 24 Hrs of Paris Voiturette Race
  1-André Morel, 2-Charles Martin, 3-George Casse, 4-Guy d'Havrincourt, 5-Albert Perrot, 6-Raymond Siran
  5 laps; 12 starters/12 finishers
41 08-19 FRAJAutodrome de Montlhéry Paris GP
  1-Frank Clement/George Duller, 2-Michel Doré/Pousse, 3-Christian/Royer, 4-Gros/Barthelemy, 5-Mesnel/Dhome, 6-Guibert/Clement
  161 laps (24 hrs); 18 starters
42 10-02 FRAJAutodrome de Montlhéry cyclecars French Moto Club GP
  1-Guy d'Havrincourt, 2-Lionel Lipman, 3-Stuart Sandford, 4-Gueret, 5-Maurice Raymond, 6-Liegeois
  20 laps; 15 starters/7 finishers
43 10-16 FRAJAutodrome de Montlhéry cyclecars Salon Cyclecar GP
  1-Albert Perrot, 2-Guy d'Havrincourt, 3-Etienne Lepicard, 4-Lionel Lipman, 5-Vincent Tersen, 6-Maurice Raymond
  20 laps; 15 starters/10 finishers
44 10-16 FRAJAutodrome de Montlhéry Formula Libre Salon GP
  1-Michel Doré, 2-Guy d'Havincourt, 3-Raymond Apparuyt, 4-d'Ahetze, 5-André Lefevre
  20 laps; 5 starters/5 finishers
45 06-05 FRAJCircuit de l'Obélisque voiturettes Bol d'Or
  1-Violette Morriss
  309 laps (24 hr)
46 04-24 FRAMARCircuit du Maroc sports cars Moroccan GP
  1-G.Rost, 2-Trivier, 3-de Vaugelas
  1 lap; fatal: Berard
47 07-31 FRANCircuit du Comminges Formula Libre Comminges GP
  1-François Eyssermann
  15 laps
48 09-10 FRAOBoulogne-sur-Mer Formula Libre Boulogne GP
  1-Malcolm Campbell, 2-Sabipa, 3-George Eyston, 4-Arthur Duray, 5-Georges Casse, 6-Pierre Goutte
  12 laps; 12 starters/7 finishers
49 09-11 FRAOBoulogne-sur-Mer (handicap) Coupe Georges Boillot
  1-Robert Laly, 2-Newman, 3-Brisson, 4-Duray, 5-Harvey
  3 laps
50 10-18 FRAOPont-à-Marcq Circuit des Routes Pavées
  1-G.Rost, 2-Michel Doré, 3-Robert Laly
 
51 08-25 FRARCircuit de la Plage Formula Libre La Baule GP
  1-George Eyston, 2-Georges Casse, 3-Janine Jennky, 4-Pierre Goutte, 5-Valentini, 6-René Marie
  20 laps; 25 starters/14 finishers
52 06-18 FRARCircuit de la Sarthe endurance 24 Heures du Mans
  1-Sammy Davis / JD "Dudley" Benjafield, 2-André de Victor / J Hasley, 3-Georges Casse / André Rousseau, 4-Lucien Desvaux / Fernand Vallon, 5-Guy Bouriat / Pierre Bussiene, 6-André Marandet / Gonzague Lécureul
  137 laps; 22 starters/7 finishers
53 06-12 FRASCircuit de Péronne Formula Libre Picardie GP
  1-Philippe Auber, 2-Henri Tourbier, 3-Lemaitre, 4-Leplat, 5-Pluquet, 6-Korcher
  20 laps; 18 starters/7 finishers
54 02-13 FRAUCircuit de l'Estérel Formula Libre Circuit de l'Estérel
  1-Louis Chiron
 
55 03-27 FRAUCircuit de Miramas cyclecars Provence GP
  1-André Morel, 2-Arthur Duray, 3-Jourdan, 4-Antoine Massias, 5-Gubernatis, 6-Alfred Ducreux/Bellivier
  5 laps, scheduled for 60 laps; 6 starters/6 finishers; 5 lap heat winner: André Morel
56 03-27 FRAUCircuit de Miramas Formula Libre Provence GP
  1-Louis Chiron
  5 laps
57 06-12 FRAUCircuit International de Gattières Formula Libre Circuit International de Gattières
  1-Edward Bret
  4 laps
58 05-07 GBRENGBrooklands Brooklands 6 Hrs.
  1-George Duller, 2-Sammy Davis, 3-Henry Birkin/Frank Clement/C.A.C.Birkin, 4-Maurice Harvey, 5-Bill Urquhart-Dykes, 6-J.W.Jackson/N.Turner
  621.21 km.
59 08-13 GBRENGBrooklands Junior Car Club; sports cars
  1-Maurice Harvey, 2-Wilf Green, 3-Ron Sutton, 4-George Newman, 5-J.C.Douglas, 6-A.E.Clutterbuck
  402.34 km.
60 10-01 GBRENGBrooklands Circuit GP English GP
  1-Robert Benoist, 2-Edmond Bourlier, 3-Albert Divo, 4-Louis Chiron, 5-Emilio Materassi, 6-Caberto Conelli/Williams
  125 laps; 11 starters/6 finishers
61 10-15 GBRENGBrooklands Circuit Formula Libre Junior Car Club 200
  1-Malcolm Campbell, 2-André Morel, 3-Vernon Balls, 4-Charles Martin, 5-Harold Purdy, 6-Bill Urquart-Dykes
  73 laps; 29 starters/13 finishers
62 08-06 ITAABRCircuito di Pescara Formula Libre Coppa Acerbo
  1-Giuseppe Campari, 2-Carlo Tonini, 3-Salvatore Marano, 4-Nino Cirio, 5-Ciriaci, 6-Napoleone
  20 laps; 16 starters/6 finishers
63 08-07 ITAABRCircuito di Pescara Targa Abruzzi
  1-Angelo Chieregato, 2-Guido Mancinelli, 3-Carlo Pintacuda
  15 laps; 27 starters/15 finishers
64 06-19 ITACALCosenza Coppa della Sila
  1-Archimede Rosa, 2-Guido d'Ippolito, 3-Armando Politano
  2 laps; 22 starters/12 finishers
65 05-15 ITAEMICircuito del Savio Formula Libre Circuito del Savio
  1-Gaspare Bona
  20 laps
66 06-19 ITAEMICircuito di Bologna Formula Libre Bologna GP
  1-Emilio Materassi, 2-Nino Cirio, 3-Gaspare Bona, 4-Rodolfo Sansoniu, 5-Ernesto Maserati, 6-Antonio Testi
  25 laps; 32 starters/14 finishers
67 06-05 ITAEMICircuito di Modena Circuito di Modena
  1-Enzo Ferrari, 2-Attilio Marinoni, 3-Giulio Aggazzotti
  12 laps; 20 starters/17 finishers
68 06-12 ITALAZParioli Formula Libre Rome GP
  1-Tazio Nuvolari, 2-Mario Lepori, 3-Renato Balestrero, 4-Gaspare Bona, 5-Carlo Tonini, 6-Antonio Caliri
  100 laps; 19 starters/10 finishers
69 03-06 ITALBYCircuito di Tripoli cyclecars Tripoli Junior GP
  1-Renato Danese, 2-Baconin Borzacchini, 3-Bellinconi, 4-Nino Calo
  14 laps; 7 starters/4 finishers
70 03-06 ITALBYCircuito di Tripoli Formula Libre Tripoli GP
  1-Emilio Materassi, 2-Renato Balestrero, 3-Alfieri Maserati, 4-Raffaele Toti, 5-Luigi Platé, 6-André Boillot
  16 laps; 9 starters/6 finishers
71 00-00 ITALOMAutodromo Nazionale di Monza (handicap) Monza GP
  1-Alfonso Zampieri
 
72 09-04 ITALOMAutodromo Nazionale di Monza Formula Libre Italian/European GP
  1-Robert Benoist, 2-Giuseppe Morandi, 3-Earl Cooper/Peter Kreis, 4-Ferdinando Minoia
  60 laps; 6 starters/4 finishers
73 09-04 ITALOMAutodromo Nazionale di Monza Formula Libre Milano GP
  1-Pietro Bordino
  5 laps
74 03-27 ITALOMBrescia-Roma-Brescia sports cars Mille Miglia
  1-Ferdinando Minoia/Giuseppe Morandi, 2-Tino Danieli/Renato Balestrero, 3-Mario Danieli/Archimede Rosa, 4-Ermenegildo Strazza/A.Varallo, 5-U.Pugno/G.Bergia, 6-Aymo Maggi/B.Maserati
  1 lap; 77 starters/55 finishers
75 10-09 ITALOMCircuito del Garda Formula Libre Circuito del Garda
  1-Tazio Nuvolari, 2-Ferdinando Minoia, 3-Antonio Masperi, 4-Cleto Nenzioni, 5-Alfonso Zampieri, 6-Nino Franchini
  25 laps; 24 starters/12 finishers
76 05-08 ITAPIECircuito di Alessandria Formula Libre Circuito di Alessandria
  1-Gaspare Bona, 2-Federico Valpreda, 3-Francesco Valle, 4-Abele Clerici, 5-Antonio Brivio, 6-Borgatta
  8 laps; 21 starters/12 finishers
77 05-08 ITASICCircuito dei Monti Peloritani Formula Libre Coppa Messina
  1-Antonio Caliri, 2-Renato Balestrero, 3-Salvatore Marano, 4-Baconin Borzacchini, 5-Giorgio Ciolini, 6-Giuseppe Pini
  6 laps; 8 starters/6 finishers
78 04-30 ITASICMadonie 1100cc cyclecars Targa Florio Junior
  1-Baconin Borzacchini, 2-Luigi Fagioli, 3-Ignazio Zubiaga
  4/24?; 3 laps; 4 starters/3 finishers
79 04-30 ITASICMadonie Formula Libre Targa Florio
  1-Emilio Materassi, 2-Caberto Conelli, 3-Afieri Maserati, 4-André Boillot, 5-Ignazio Palacio, 6-André Dubonnet
  4/24?; 5 laps; 18 starters/8 finishers
80 10-28 ITATOSCircuito Apuano Formula Libre
  1-Andrea Niccoli
 
81 08-14 ITATOSCircuito del Montenero Formula Libre Circuito del Montenero
  1-Emilio Materassi, 2-Salvatore Marano, 3-Baconin Borzacchini, 4-Tazio Nuvolari, 5-Franco Cortese, 6-Federico Valpreda
  10 laps; 30 starters/13 finishers
82 08-15 ITATOSCircuito del Montenero Coppa Ciano
  1-Attilio Marinoni, 2-Bruno Presenti, 3-Gusmano Pieranzi
  11 laps; 14 starters
83 07-31 ITATOSCircuito Parco Reale sports cars
  1-Carlo Pintacuda, 2-Gualtiero Betti, 3-Dino Marzocchini
  6 laps; 8 finishers
84 05-29 ITAUMBPerugia cyclecars Coppa della Perugina Cyclecar
  1-Alfonso Zampieri, 2-Luigi Fagioli, 3-Antonio Brivio, 4-Sanricca
  16 laps; 7 starters/4 finishers
85 05-29 ITAUMBPerugia Formula Libre Coppa della Perugina
  1-Emilio Materassi, 2-Renato Balestrero, 3-Umberto Pugno, 4-Carlo Tonini, 5-Diego de Sterlich, 6-Tazio Nuvolari
  20 laps; 14 starters/6 finishers
86 03-29 ITAVENCircuito del Pozzo Formula Libre Circuito del Pozzo
  1-Gaspare Bona, 2-Carlo Tonini, 3-Mario Gamba, 4-Abele Clerici, 5-Giulio Paganini, 6-Tommaso Saccomani
  20 laps; 8 finishers
87 02-22 USAAZArizona State Fairgrounds AAA
  1-Harold Peterson
  50 laps
88 11-12 USAAZArizona State Fairgrounds AAA
  1-Glenn Hiett
  25 laps
89 04-24 USAAZDouglas Fairgrounds AAA
  1-Chet Gardner
  25 laps
90 10-02 USAAZDouglas Fairgrounds AAA
  1-Ray Gardner
  25 laps
91 03-20 USACABanning IMCA
  1-Lou Moore
 
92 05-30 USACABanning IMCA
  1-Barney Kloepter
 
93 07-04 USACABanning IMCA
  1-Ernie Triplett
 
94 03-06 USACACulver City Speedway AAA National Championship
  1-Leon Duray, 2-Harry Hartz, 3-Peter DePaolo, 4-Frank Lockhart, 5-Harlan Fengler, 6-Eddie Hearne
  200 laps; 18 starters/13 finishers
95 00-00 USACAFresno Speedway
  1-Speed Hinckely
 
96 10-20 USACAFresno Speedway sprint
  1-Peter DePaolo
 
97 01-09 USACALegion Ascot Speedway IMCA
  1-Francis Quinn
 
98 02-06 USACALegion Ascot Speedway IMCA
  1-Eddie Winfield
 
99 02-22 USACALegion Ascot Speedway IMCA
  1-Lou Moore
 
100 03-13 USACALegion Ascot Speedway IMCA
  1-Bert Spence
 
101 03-27 USACALegion Ascot Speedway IMCA
  1-Barney Kloepter
 
102 04-03 USACALegion Ascot Speedway IMCA
  1-Lou Moore
 
103 04-17 USACALegion Ascot Speedway IMCA
  1-Lou Moore
 
104 04-24 USACALegion Ascot Speedway IMCA
  1-F.W.Bobzein
 
105 05-01 USACALegion Ascot Speedway IMCA
  1-F.W.Bobzein
 
106 05-08 USACALegion Ascot Speedway IMCA
 
 
107 11-27 USACALegion Ascot Speedway AAA
  1-George Souders
  25 laps
108 12-18 USACALegion Ascot Speedway AAA
  1-Leon Duray
  50 laps
109 05-30 USACOOverland Park Speedway AAA
  1-Chet Gardner
  30 laps
110 07-04 USACOOverland Park Speedway AAA
  1-Slim Harper
  25 laps
111 08-13 USACOOverland Park Speedway AAA
  1-Clyde Gilbert
  25 laps
112 09-05 USACOOverland Park Speedway AAA
  1-Clyde Gilbert
  25 laps
113 04-02 USAFLDaytona Beach
 
 
114 09-05 USAFLDaytona Beach
 
 
115 07-00 USAFLPompano Park sprint
 
 
116 02-01 USAFLSouth Florida Fairgrounds IMCA
  1-Ray Claypool
 
117 02-01 USAFLSouth Florida Fairgrounds IMCA
  1-Fred Horey
 
118 02-01 USAFLSouth Florida Fairgrounds IMCA
  1-John DePalma
 
119 02-12 USAFLSouth Florida Fairgrounds IMCA
  1-Ray Claypool
 
120 08-00 USAIAAnamosa sprint
  1-Maynard Clark
 
121 07-04 USAIADavenport Speedway IMCA
  1-Gus Schrader
 
122 09-05 USAIADavenport Speedway IMCA
  1-Gus Schrader
 
123 07-04 USAIAHawkeye Downs sprint
  1-Johnny Gerber
 
124 08-26 USAIAIowa State Fairgrounds IMCA
  1-Fred Horey
 
125 09-02 USAIAIowa State Fairgrounds IMCA
  1-Jimmy Nichols
 
126 07-03 USAILAurora Downs IMCA
  1-Fred Horey
 
127 10-09 USAILBreese
 
 
128 09-05 USAILChampaign County Fairgrounds TSRA
  1-D.D.Morris
 
129 06-12 USAILDanville Fairgrounds TSRA
  1-D.D.Morris
 
130 07-17 USAILDanville Fairgrounds TSRA
  1-D.D.Morris
 
131 09-18 USAILDanville Fairgrounds TSRA
  1-Ira Hall
 
132 11-11 USAILDixie Speedbowl sprint
  1-Karl Young
 
133 06-26 USAILEdgar County Fairgrounds sprint
  1-D.D.Morris
 
134 08-21 USAILEdgar County Fairgrounds sprint
  1-Benny Shoaf
 
135 09-11 USAILEdgar County Fairgrounds sprint
  1-Bill McCoy
 
136 09-03 USAILEl Paso sprint
  1-D.D.Morris
 
137 08-20 USAILIllinois State Fairgrounds sprint
  1-Wilson H.Pingrey
 
138 08-12 USAILLexington Motor Speedway sprint
  1-George A.Hardy
 
139 09-26 USAILLexington Motor Speedway sprint
  1-D.D.Morris
 
140 10-09 USAILLexington Motor Speedway sprint
 
 
141 07-04 USAILMacon County Fairgrounds
 
 
142 08-20 USAILMacon County Fairgrounds sprint
  1-Bill McCoy
 
143 06-19 USAILMcCullough Speedway sprint
  1-Chuck Bane
 
144 07-10 USAILMcCullough Speedway sprint
  1-Orville Zook
 
145 08-14 USAILMcCullough Speedway sprint
  1-Earl Phillips
 
146 07-10 USAILPalatine
 
 
147 00-00 USAILSpringfield sprint
  1-Chuck Bane
 
148 07-03 USAILSterling Speedbowl sprint
  1-Glenn Hiett
 
149 08-21 USAILSterling Speedbowl sprint
  1-Frank Brisko
 
150 09-03 USAILTaylorville Fairgrounds IMCA
  1-Gus Schrader
 
151 00-00 USAINBlack Demon Speedway sprint
  1-Bill McCoy
 
152 05-30 USAINBloomington Speedway sprint
  1-Ira Hall
 
153 07-17 USAINBloomington Speedway sprint
  1-Bill McCoy
 
154 05-15 USAINCrown Point Fairgrounds AAA
  1-Dutch Baumann
  40 laps
155 06-19 USAINCrown Point Fairgrounds AAA
  1-Lou Schneider
  40 laps
156 07-17 USAINCrown Point Fairgrounds AAA
  1-Dutch Baumann
  50 laps
157 08-21 USAINCrown Point Fairgrounds AAA
  1-Billy Arnold
  50 laps
158 00-00 USAINFunk's Motor Speedway sprint
  1-Whiz Sloan
 
159 05-30 USAINFunk's Motor Speedway sprint
  1-Lou Schneider
 
160 07-02 USAINGeorge Rogers Clark Speedway
 
 
161 08-07 USAINGeorge Rogers Clark Speedway sprint
  1-Bill McCoy
 
162 10-02 USAINGeorge Rogers Clark Speedway sprint
  1-Bill McCoy
 
163 10-16 USAINGeorge Rogers Clark Speedway sprint
  1-Bill McCoy
 
164 11-16 USAINGeorge Rogers Clark Speedway sprint
  1-Bill McCoy
 
165 09-10 USAINIndiana State Fairgrounds AAA
  1-Lou Schneider
  25 laps
166 05-30 USAINIndianapolis Motor Speedway AAA National Championship International 500 Mile Sweepstakes
  1-George Souders, 2-Earl DeVore / Zeke Meyer, 3-Tony Gulotta / Peter DePaolo, 4-Wilbur Shaw / Louis Meyer, 5-Dave Evans / Steve Nemish, 6-Robert McDonough / Peter DePaolo
  200 laps; 33 starters/12 finishers
167 05-22 USAINJungle Park
  1-Bill McCoy
 
168 07-04 USAINJungle Park sprint
  1-Floyd Roberts
 
169 08-28 USAINJungle Park sprint
  1-Bill McCoy
 
170 07-04 USAINKendallville Fairgrounds
 
 
171 07-10 USAINLinton Race Track sprint
  1-Howdy Wilcox II
 
172 05-01 USAINRoby Speedway AAA
  1-Jack Ross
  30 laps
173 05-07 USAINRoby Speedway sprint
  1-Billy Arnold
 
174 05-22 USAINRoby Speedway AAA
  1-Walter Martins
  20 laps
175 05-22 USAINRoby Speedway AAA
  1-Wilbur Shaw
  20 laps
176 06-12 USAINRoby Speedway AAA
  1-Dutch Baumann
  50 laps
177 07-04 USAINRoby Speedway sprint
  1-Dutch Baumann
 
178 07-10 USAINRoby Speedway AAA
  1-George Souders
  75 laps
179 08-07 USAINRoby Speedway AAA
  1-Wilbur Shaw
  20 laps
180 08-28 USAINRoby Speedway AAA
  1-Lou Schneider
  20 laps
181 08-28 USAINRoby Speedway AAA
  1-Lou Schneider
  20 laps
182 09-18 USAINRoby Speedway AAA
  1-Lou Schneider
  50 laps
183 10-09 USAINRoby Speedway AAA
  1-Dutch Baumann
  100 laps
184 07-04 USAINRochester Speedway sprint
  1-Ted Hartley
 
185 07-29 USAINRushville Motor Speedway
 
 
186 07-04 USAINSouth Bend Fairgrounds AAA
  1-Lou Schneider
  50 laps
187 07-25 USAINSullivan Speedway
 
 
188 05-15 USAINSunflower Speedway sprint
  1-Ira Hall
 
189 06-19 USAINSunflower Speedway sprint
  1-Bill McCoy
 
190 08-06 USAINSunflower Speedway sprint
  1-Bill McCoy
 
191 10-23 USAINSunflower Speedway sprint
  1-Frank Sweigert
 
192 10-23 USAINSunflower Speedway sprint
  1-Howdy Wilcox II
 
193 09-08 USAKSOttawa Fairgrounds
 
 
194 00-00 USAKSTopeka Fairgrounds sprint
  1-Johnny Gerber
 
195 00-00 USAKSTopeka Fairgrounds sprint
  1-Johnny Gerber
 
196 06-04 USAKYKentucky State Fairgrounds AAA
  1-Lou Schneider
  60 laps
197 06-12 USAMIBronson
 
 
198 07-10 USAMIBronson
 
 
199 06-24 USAMIGeneral Motors Proving Grounds
 
  950 mi.
200 06-19 USAMIKalamazoo County Fairgrounds AAA
  1-Fred Frame
  100 laps
201 08-07 USAMIKalamazoo County Fairgrounds sprint
 
 
202 08-14 USAMIKalamazoo County Fairgrounds AAA
  1-Frank Lockhart
  100 laps
203 06-05 USAMIMichigan State Fairgrounds AAA
  1-Frank Lockhart, 2-Cliff Woodbury, 3-Ira Vail, 4-Bruce Miller, 5-Shorty Cantlon
  100 laps
204 07-31 USAMIMichigan State Fairgrounds AAA
  1-Cliff Woodbury
  100 laps
205 07-31 USAMIMichigan State Fairgrounds AAA
  1-Dutch Baumann
  50 laps
206 10-16 USAMIMichigan State Fairgrounds AAA
  1-Cliff Woodbury
  50 laps
207 10-16 USAMIMichigan State Fairgrounds AAA
  1-Cliff Woodbury
  50 laps
208 10-16 USAMIMichigan State Fairgrounds AAA
  1-George Souders
  25 laps
209 05-22 USAMIRosemore Park AAA
  1-Roland Mallo
  100 laps
210 00-00 USAMTDeer Lodge Fairgrounds IMCA
 
 
211 09-19 USANCCharlotte Speedway AAA National Championship
  1-Frank Lockhart, 2-Peter DePaolo, 3-Cliff Woodbury, 4-Babe Stapp, 5-Tony Gulotta
  20 laps; 10 starters/5 finishers
212 09-19 USANCCharlotte Speedway AAA National Championship
  1-Peter DePaolo, 2-Leon Duray, 3-Cliff Woodbury, 4-Babe Stapp, 5-Earl Devore, 6-Al Melcher
  40 laps; 11 starters/9 finishers
213 09-19 USANCCharlotte Speedway AAA National Championship
  1-Babe Stapp 2-Cliff Woodbury, 3-Dave Evans, 4-Peter DePaolo, 5-Leon Duray, 6-Earl Devore
  80 laps; 13 starters/9 finishers
214 07-00 USANEAuburn
 
 
215 07-04 USANHRockingham Motor Speedway AAA National Championship Independence Day Sweepstakes
  1-Peter DePaolo, 2-Frank Lockhart, 3-Dave Evans, 4-Cliff Woodbury, 5-Babe Stapp, 6-Al Melcher
  160 laps; 17 starters/10 finishers
216 07-04 USANHRockingham Motor Speedway stock
  1-Wade Morton
 
217 10-12 USANHRockingham Motor Speedway AAA National Championship Autumn Classic
  1-Frank Lockhart, 2-Peter DePaolo, 3-Cliff Woodbury, 4-Earl Devore, 5-Al Melcher, 6-Tony Gulotta
  52 laps; 15 starters/12 finishers
218 10-12 USANHRockingham Motor Speedway AAA National Championship
  1-Frank Lockhart, 2-Babe Stapp, 3-Peter DePaolo, 4-Tony Gulotta, 5-Cliff Woodbury, 6-Frank Elliott
  60 laps; 10 starters/9 finishers
219 05-07 USANJAtlantic City Speedway AAA National Championship
  1-Dave Lewis, 2-Al Melcher, 3-Harry Hartz, 4-Dave Evans, 5-Cliff Woodbury, 6-Earl Devore
  133 laps; 16 starters/7 finishers
220 05-07 USANJAtlantic City Speedway stock
  1-Tom Rooney
 
221 09-05 USANJAtlantic City Speedway stock
  1-Tom Rooney
 
222 01-01 USANMAll American Speedway AAA
  1-George Souders
  25 laps
223 01-02 USANMAll American Speedway AAA
  1-George Souders
  25 laps
224 09-10 USANYFonda Fairgrounds AAA
  1-Bob Robinson
 
225 09-03 USANYNew York State Fairgrounds AAA
  1-Frank Lockhart, 2-Lou Schneider, 3-Ira Vail, 4-Fred Winnai, 5-Ralph DePalma
  100 laps; 14 starters
226 08-22 USANYOrange County Fair Speedway AAA
 
 
227 05-30 USANYRiverhead Fairgrounds AAA
  1-Bob Robinson
 
228 07-04 USAOHCadiz Race Track sprint
 
 
229 05-22 USAOHFort Miami Speedway AAA
  1-Shorty Cantlon
  100 laps
230 08-21 USAOHFort Miami Speedway AAA
  1-Frank Lockhart
  100 laps
231 09-25 USAOHRandall Park Raceway AAA
  1-Frank Lockhart, 2-Wilbur Shaw, 3-Ralph DePalma, 4-Shorty Cantlon
  200 laps
232 00-00 USAPAAllentown Fairgrounds sprint
  1-Bob Robinson
 
233 06-11 USAPAAltoona Speedway AAA
  1-Tom Dawson
  40 laps
234 06-11 USAPAAltoona Speedway AAA National Championship Flag Day Classic
  1-Peter DePaolo, 2-Harry Hartz, 3-Tony Gulotta, 4-Eddie Hearne, 5-Babe Stapp, 6-Cliff Woodbury
  160 laps; 16 starters/9 finishers
235 09-05 USAPAAltoona Speedway AAA National Championship Labor Day Classic
  1-Frank Lockhart, 2-Peter DePaolo, 3-Babe Stapp, 4-Tony Gulotta, 5-Leon Duray, 6-Earl Devore
  160 laps; 14 starters/9 finishers
236 09-06 USAPAAltoona Speedway stock
  1-Henry Turgeon
  or 9/5; 40 laps
237 05-30 USAPABridgeville Speedway sprint
  1-Fred Harder
 
238 07-04 USAPABridgeville Speedway sprint
  1-Fred Harder
 
239 08-13 USAPABridgeville Speedway sprint
  1-Bill Chittum
 
240 09-05 USAPABridgeville Speedway sprint
  1-Joe Baker
 
241 05-30 USAPAButler Fairgrounds AAA
  1-Marty Klaus
  200 laps
242 07-04 USAPAButler Fairgrounds AAA
  1-Deacon Litz
  200 laps
243 09-05 USAPAButler Fairgrounds AAA
  1-Jean Mandeloff
  200 laps
244 07-09 USAPALancaster Speedway sprint
  1-Bob Robinson
 
245 05-30 USAPALanghorne Speedway NMRA
  1-Jimmy Gleason
  25 laps
246 07-04 USAPALanghorne Speedway NMRA
  1-Fred Winnai
  25 laps
247 09-05 USAPALanghorne Speedway NMRA
  1-Ray Keech
  or 9/10; 100 laps
248 05-30 USAPAMonongahela Speedway AAA
  1-Ernie Mistlebauer
  200 laps
249 05-30 USAPANew Kensington Fairgrounds AAA
  1-Billy Arnold
  200 laps
250 08-06 USAPANew Kensington Fairgrounds AAA
  1-Jean Mandeloff
  200 laps
251 00-00 USAPAReading Fairgrounds sprint
  1-Ray Keech
 
252 09-23 USAPASomerset County Fairgrounds AAA
  1-Tony Boyle
  100 laps
253 07-04 USATXAbilene Fairgrounds AAA
  1-Fred Frame
  32 laps
254 07-17 USATXBellaire Speedway AAA
  1-Harry Milburn
  34 laps
255 08-14 USATXBellaire Speedway AAA
  1-Fred Frame
  20 laps
256 00-00 USATXOil Belt Fairgrounds AAA
  1-Slim Harper
 
257 00-00 USATXTemple AAA
 
 
258 05-00 USATXWaco Fairgrounds AAA
  1-Eddie Edwards
 
259 05-30 USAWIElkhart Lake AAA
  1-Whiz Sloan
  50 laps
260 06-05 USAWIWisconsin State Fair Park IMCA
  1-George Young
 
261 10-02 USAWIWisconsin State Fair Park AAA
  1-Lou Schneider
  56 laps
262 11-06 USAWIWisconsin State Fair Park sprint
  1-D.D.Morris