1930 RACES

1 00-00 ARGBArrecifesFormula Libre
 
 
2 00-00 ARGBMorón-Córdoba
  1-Carlos Zatuszek
 
3 01-12 ARGCCircuito La CostaneraFormula Libre
  1-Juan Malcolm
 
4 00-00 ARGXLa TabladaFormula Libre
 
 
5 00-00 AUSVICPhillip Island(handicap) 2000cc
 
 
6 07-20 BELWALCircuit de Spa-FrancorchampsBelgian / European GP
  1-Louis Chiron, 2-Guy Bouriat, 3-Albert Divo, 4-Arthur Duray, 5-Goffredo Zehender, 6-Charles Montier
  40 laps
7 00-00 CANMBPolo ParkIMCA
  1-Emory Collins
 
8 09-21 CSRCZEMasarykringFormula LibreCzechoslovakian GP
  1-Hermann zu Leiningen / Heinrich-Joachim von Morgen, 2-Ernst-Gunther Burgaller, 3-Tazio Nuvolari / Baconin Borzacchini, 4-Jan Kubicek, 5-Milos Bondy
  17 laps; 5 finishers
9 10-05 ESPPVCircuito LasarteFormula LibreSpanish GP
  1-Achille Varzi, 2-Aymo Maggi, 3-Henri Stoffel, 4-René Ferrand, 5-Max Fourny, 6-Jean de Maleplane
  30 laps
10 04-27 FRAALGArcoleFormula Libre
  1-Jean de Maleplane
 
11 04-27 FRAALGArcolesports cars
 
 
12 05-18 FRAALGStaouéliFormula Libre
  1-Marcel Lehoux
 
13 09-21 FRABPauFormula LibreFrench Auto Club GP
  1-Philippe Etancelin, 2-Tim Birkin, 3-Juan Zanelli, 4-Stanislav Czaykowski, 5-Jean de l'Espee, 6-Robert Senechal
  25 laps
14 04-21 FRAMARCircuit d'AnfaFormula Libre
  1-Marcel Lehoux
  (handicap)
15 00-00 FRAMARCircuit du Marocsports cars
  1-Liocourt
 
16 00-00 FRANCircuit du CommingesFormula Libre
 
 
17 00-00 FRANCircuit du Commingesvoiturettes
 
 
18 06-21 FRARCircuit de la Sartheendurance24 Heures du Mans
  Woolf Barnato / Glen Kidston, 2-Frank Clement / Richard Watney, 3-Brian Lewis / Hugh Eaton, 4-John Hindmarsh / Tim Rose-Richards, 5-Earl Howe / Leslie Callingham, 6-Kenneth Peacock / Sammy Newsome
  178 laps
19 00-00 FRASCircuit de PéronneFormula Libre
 
 
20 00-00 FRAUCircuit de l'EstérelFormula Libre
 
 
21 00-00 FRAUCircuit de l'Estérelvoiturettes
 
 
22 06-15 FRAVCircuit de QuincieuxFormula Libre
  1-Louis Chiron
 
23 08-10 FRAVCircuit du DauphinéFormula Libre
  1-Philippe Etancelin
 
24 00-00 GBRNIRArdssports carsTourist Trophy
  1-Tazio Nuvolari
  (handicap)
25 05-25 ITALAZCircuito Tre FontaneFormula LibreRome GP
  1-Luigi Arcangeli
 
26 03-23 ITALBYCircuito di TripoliFormula Libre
  1-Baconin Borzacchini
 
27 09-07 ITALOMAutodromo Nazionale di MonzaMonza GP
  1-Achille Varzi, 2-Luigi Arcangeli, 3-Ernesto Maserati, 4-Giovanni Minozzi, 5-Luigi Fagioli, 6-Philippe Etancelin
  35 laps
28 00-00 ITALOMBrescia-Roma-Bresciasports carsMille Miglia
  1-Tazio Nuvolari
 
29 04-20 ITAPIECircuito di AlessandriaFormula Libre
  1-Achille Varzi
 
30 00-00 ITASICGiro di Sicilia
 
 
31 05-04 ITASICMadonieTarga Florio
  1-Achille Varzi
 
32 00-00 ITATOSCircuito del MonteneroFormula Libre
 
 
33 09-21 ITATOSCircuito di Camaiore
 
 
34 09-28 ITA Circuito Automobilistico del Sudsports cars
  1-Luigi Arcangeli/Guglielmo Carraroli
 
35 10-26 ITA Circuito dei Castelli Romanisports cars
  1-Giuseppe Furmanik/Luigi Fagioli
 
36 04-06 MCO Circuit de MonacoMonaco GP
  1-René Dreyfus, 2-Louis Chiron, 3-Guy Bouriat, 4-Goffredo Zehender, 5-Michel Dore, 6-Hans Stuber
  100 laps
37 09-08 POL LwowFormula Libre
  1-Henryk Liefeldt
 
38 00-00 USACALos Banos Fairgrounds
 
 
39 00-00 USACARiverside County Fairgroundsroadsters
  1-Ted Horn
 
40 00-00 USAFLFlagler FairgroundsIMCA
  1-Swan Peterson
 
41 07-04 USAGAAtlanta SpeedwayAAA
 
 
42 07-04 USAIAHawkeye Downs Speedway
  1-Johnny Gerber
 
43 09-01 USAIAHawkeye Downs Speedway
  1-Johnny Gerber
 
44 08-29 USAIAIowa State FairgroundsIMCA
  1-Gus Schrader
 
45 00-00 USAIAShelby County Speedway
  1-Johnny Gerber
 
46 09-02 USAILAledo Speedway
  1-Johnny Gerber
 
47 08-24 USAILAmboy Fairgrounds
  1-George Hardy
 
48 09-07 USAILAmerican Legion Speedway
  1-George Hardy
 
49 00-00 USAILAurora Downs
  1-Lou Schneider
  poss. 1931
50 00-00 USAILBaldwin Park
 
 
51 00-00 USAILCharleston Fairgrounds
 
 
52 00-00 USAILClearview Speedway
 
 
53 00-00 USAILGreenup Fairgrounds
 
 
54 00-00 USAILLexington Motor Speedway
  1-Maynard Clark
 
55 00-00 USAILMacon County Fairgrounds
  1-Maynard Clark
 
56 00-00 USAILMount Vernon Fairgrounds
 
 
57 00-00 USAILNorth Shore Speedway
 
 
58 00-00 USAILParis Speedway
  1-Benny Shoaf
 
59 00-00 USAILSpeedbowl Park
  1-Johnny Gerber
 
60 00-00 USAILSpringfield
  1-Johnny Gerber
 
61 09-01 USAINBloomington Speedway
  1-John Boyd
 
62 08-10 USAINFort Wayne Speedway
  1-Al Miller
 
63 05-30 USAINIndianapolis Motor SpeedwayAAA National ChampInternational 500 Mile Sweepstakes
  1-Billy Arnold, 2-Shorty Cantlon/Herman Schurch, 3-Louis Schneider, 4-Louis Meyer, 5-Bill Cummings/Fred Winnai, 6-Dave Evans
  200 laps; 38 starters/14 finishers
64 00-00 USAKSAbilene Fairgrounds
  1-Johnny Gerber
 
65 00-00 USAKSAbilene Fairgrounds
  1-Johnny Gerber
 
66 00-00 USAKSBelleville Fairgrounds
  1-Johnny Gerber
 
67 07-04 USALALouisiana State Fairgrounds
 
 
68 00-00 USAMABrockton Fairgrounds
 
 
69 00-00 USAMAReadville
 
 
70 00-00 USAMAWest Springfield Expo GroundsIMCA
  1-Norse Larsken
 
71 00-00 USAMAWorcester FairgroundsIMCA
  1-Norse Larsken
 
72 00-00 USAMEOld Orchard Beach
 
 
73 00-00 USAMIMichigan State Fairgrounds
  1-Billy Arnold
 
74 06-09 USAMIMichigan State FairgroundsAAA National Champ
  1-Wilbur Shaw, 2-Russ Snowberger, 3-Bill Cummings, 4-Ernie Triplett, 5-Chet Miller, 6-Luther Johnson
  100 laps; 14 starters/6 finishers
75 09-03 USAMNMinnesota State FairgroundsIMCA
  1-Johnny Sawyer
 
76 09-04 USAMNMinnesota State FairgroundsIMCA
  1-Sig Haugdahl
 
77 06-08 USAMOCreve Coeur Speedway
  1-Red Campbell
 
78 00-00 USANENeligh Fairgrounds
  1-Maynard Clark
 
79 00-00 USANEValley County Fairgrounds
  1-Johnny Gerber
 
80 00-00 USANEValley County Fairgrounds
  1-Johnny Gerber
 
81 00-00 USANEValley County Fairgrounds
  1-Johnny Gerber
 
82 00-00 USANJFreehold
 
 
83 09-01 USANJHo-Ho-Kus Speedway
 
 
84 10-19 USANJHo-Ho-Kus Speedway
 
 
85 00-00 USANJWoodbridge
  1-Frank Farmer
 
86 07-20 USANJWoodbridge
  1-Bob Robinson
 
87 07-27 USANJWoodbridge
  1-Fred Frame
 
88 09-14 USANMFirst American Grounds
 
 
89 00-00 USANYNew York State Fairgrounds
  1-Billy Arnold
 
90 09-06 USANYNew York State FairgroundsAAA National Champ
  1-Bill Cummings, 2-Deacon Litz, 3-Shorty Cantlon, 4-Stubby Stubblefield, 5-Frank Farmer, 6-Frank Brisko
  100 laps; 15 starters/9 finishers
91 08-16 USANYOrange County Fairgrounds
  1-Rick Decker
  fatal: Bill Albertson
92 06-22 USAOHAkron-Cleveland SpeedwayAAA National Champ
  1-Shorty Cantlon, 2-Russ Snowberger, 3-Chet Gardner, 4-Billy Arnold/Gene Haustein, 5-Bert Karnatz, 6-Frank Farmer
  200 laps; 10 starters/7 finishers
93 09-28 USAOHAkron-Cleveland Speedway
 
 
94 07-04 USAOHCadiz Race Track
 
 
95 00-00 USAOHCincinnati-Hamilton Speedway
 
 
96 07-04 USAOHGreenville Motor SpeedwayCSRA
  1-Bill Chittum
 
97 00-00 USAOHNorthampton Track
 
 
98 09-01 USAOHOhio State Fairgrounds
  1-Joe Russo
 
99 00-00 USAPAAllentown Fairgrounds
  1-Fred Frame
 
100 06-14 USAPAAltoona SpeedwayAAA National Champ
  1-Billy Arnold, 2-Deacon Litz, 3-Frank Farmer, 4-Shorty Cantlon, 5-William Gardner, 6-Zeke Meyer
  160 laps; 16 starters/9 finishers
101 09-01 USAPAAltoona SpeedwayAAA National Champ
  1-Billy Arnold, 2-Deacon Litz, 3-Shorty Cantlon, 4-Bill Cummings, 5-Russ Snowberger, 6-Mel Kenealy
  93 laps; 12 starters/10 finishers
102 10-11 USAPAAltoona Speedway
  1-Olliver Kley
 
103 09-27 USAPABloomsburg Fairgrounds
  1-Fred Frame
 
104 10-03 USAPAHughesville Fairgrounds
  1-Herman Schurch
 
105 00-00 USAPALanghorne SpeedwayAAA
  1-Frank Farmer
 
106 05-03 USAPALanghorne SpeedwayAAA National Champ
  1-Bill Cummings, 2-Deacon Litz, 3-Fred Winnai, 4-Bill Albertson, 5-Frank Brisko, 6- Zeke Meyer
  100 laps; 15 starters/11 finishers
107 07-04 USAPALanghorne Speedway
  1-Fred Frame
 
108 00-00 USAPALewistown Fairgrounds
 
 
109 07-04 USAPAPittsburgh-Bridgeville SpeedwayAAA National Champ
  1-Wilbur Shaw, 2-Russ Snowberger, 3-Bert Karnatz, 4-Dave Evans, 5-Whiz Sloan, 6-Paul Bost
  200 laps; 12 starters/10 finishers
110 00-00 USAPAQuakertown Fairgrounds
 
 
111 09-06 USAVTVermont State FairgroundsIMCA
 
  rained out after 11 laps
112 00-00 USAWICedarburg Fairgrounds
 
 
113 00-00 USAWIJefferson Fairgrounds