1931 RACES

1 00-00 ARGBAlberti-Calera-Yoccina-Alberti
  1-Domingo Bucci
 
2 00-00 ARGBArrecifesFormula Libre
 
 
3 00-00 ARGBMercedesFormula Libre
  1-Carlos Zatuszek
 
4 03-07 ARGCBuenos Aires-Cordoba-Rosario-Buenos AireFormula LibreArgentine GP
  1-Carlos Zatuszek, 2-Ansaldo, 3-Ernesto Blanco
  1 lap (1384 km)
5 00-00 AUSVICPhillip IslandFormula Libre
 
 
6 03-23 AUSVICPhillip Island(handicap) 2000ccAustralian GP
 
  31 laps
7 07-12 BELWALCircuit de Spa-FrancorchampsBelgian GP
  1-W Williams / Caberto Conelli, 2-Tazio Nuvolari / Baconin Borzacchini, 3-Ferdinando Minoia / Giovanni Minozzi, 4-Tim Birkin / Brian Lewis, 5-Henri Stoffel / Boris Ivanowski, 6-Jean Pesato / Pierre Felix
  88 laps (10 hours)
8 06-07 CHE Genève-MeyrinFormula LibreGenève GP
 
  heat winners: (>2000cc racing cars), (2000cc racing cars), Pierre Veyron (1500cc racing cars)
9 09-27 CSRCZEMasarykring1500cc voiturettesMasarykuv Okruh
  1-Florian Schmidt, 2-Englebert Arco-Zinneberg, 3-Bruno Sojka, 4-Emil Frankl, 5-ntonio Valette, 6-Gerhard Macher
  15 laps; 11 starters/6 finishers
10 09-27 CSRCZEMasarykringFormula LibreCzechoslovakian GP
  1-Louis Chiron, 2-Hans Stuck, 3-Heinrich-Joachim von Morgen, 4-Georg-Kristian Lobkowicz, 5-Hermann zu Leiningen, 6-Tivador Zichy
  17 laps
11 08-02 DEUBEAVUS1500cc voiturettesAvusrennen
  1-Hans Lewy, 2-Louis Decaroli
  10 laps; 11 starters/2 finishers
12 00-00 DEURPNürburgring
  1-Rudolf Caracciola
 
13 07-19 DEURPNürburgringFormula LibreGerman GP
  1-Rudolf Caracciola, 2-Louis Chiron, 3-Achille Varzi, 4-Tazio Nuvolari, 5-Otto Merz, 6-Hans Stuck
  22 laps
14 11-23 ESPCTCircuito del TerramarvoiturettesCopa Sitges
  1-Edgard von Morawitz, 2-F Castelló
  20 laps; 3 starters
15 07-05 FRAGCircuit de Reims1500cc voiturettesMarne GP
  1-Philippe Auber, 2-Jean Delorme, 3-Anne-Cécile Rose-Itier, 4-Devaud
  50 laps; 11 starters/4 finishers
16 06-21 FRAJAutodrome de MontlhéryFrench Auto Club GP
  1-Achille Varzi / Louis Chiron, 2-Giuseppe Campari / Baconin Borzacchini, 3-Clemente Biondetti / Luigi Parenti, 4-Tim Birkin / George Eyston, 5-Robert Senechal, 6-Ferdinando Minoia / Goffredo Zehender
  101 laps (10 hours)
17 00-00 FRAMARCircuit d'AnfaFormula Libre
 
 
18 05-17 FRAMARCircuit d'Anfa1500cc voiturettesCasablanca GP
  1-José Scaron, 2-Emmanuel Galba, 3-Luigi Platé, 4-Capello, 5-Denis St-Geneis, 6-d'Hiercourt
  55 laps; 12 starters/6 finishers
19 08-16 FRANCircuit du Comminges1500cc voiturettesComminges GP
  1-Louis Joly, 2-Pierre Veyron, 3-Antonio Valette, 4-Pierre Rey, 5-Casimir Ragot
  12 laps; 10 starters/5 finishers
20 07-26 FRAQCircuit de Dieppe1500cc voiturettesDieppe GP
  1-Francis Howe, 2-Jean Delorme, 3-André Vagniez, 4-P Chevallier
  4 hrs (58 laps); 8 starters/4 finishers
21 06-13 FRARCircuit de la Sartheendurance24 Heures du Mans
  1-Earl Howe / Tim Birkin, 2-Boris Ivanowski / Henri Stoffel, 3-Tim Rose-Richards / AC Saunders Davies, 4-Robert Trebor / Louis Balart, 5-Augustus Bertelli / Maurice Harvey, 6-Just-Emile Vernet / Fernand Vallon
  183 laps
22 05-10 FRASCircuit de Péronne1500cc voiturettesPicardie GP
  1-Armand Girod, 2-Devaud, 3-Deudon
  2 hrs; 8 starters/3 finishers
23 03-29 FRATUNCarthage1500cc voiturettesTunisia GP
  1-Ernesto Maserati, 2-Pierre Veyron, 3-José Scaron, 4-Yves Giraud-Cabantous, 5-Fernande Roux, 6-André Vagniez
  37 laps; 16 starters/8 finishers
24 03-29 FRATUNCarthageFormula Libre
  1-Achille Varzi
 
25 09-27 FRAUBrignoles1500cc voiturettesBrignoles GP
  1-Louis Trintignant, 2-Emile Dourel, 3-Raymond Chambost, 4-Malric
  20 laps; 4 starters/4 finishers
26 09-27 FRAUBrignolesFormula Libre
  1-René Dreyfus
 
27 04-06 FRAUCircuit de l'Estérel1500cc voiturettesCircuit d'Estérel Plage
  1-Edouard Roux, 2-Jean Gaupillat, 3-Henri Aimé-Martin
  20 laps; 6 starters/3 finishers
28 04-06 FRAUCircuit de l'EstérelFormula Libre
  1-Philippe Etancelin
 
29 07-05 FRAUCircuit de RéalpanierFormula Libre
  1-Frédéric Toselli
 
30 08-02 FRAVCircuit du Dauphiné2000cc u/s+1500cc s/c voiturettes Circuit du Dauphiné Voiturette
  1-Fréderic Toselli, 2-Pierre Rey, 3-Pierre Veyron, 4-Anne-Cécile Rose-Itier, 5-Louis Joly, 6-Mikael Angwerd
 
31 10-17 GBRENGBrooklands Mountain CircuitFormula Libre
  1-Henry Birkin
 
32 06-07 ITALAZAutodromo del LittorioFormula Libre
  1-Ernesto Maserati
 
33 05-24 ITALOMAutodromo Nazionale di MonzaItalian GP
  1-Giuseppe Campari / Tazio Nuvolari, 2-Ferdinando Minoia / Baconin Borzacchini, 3-Albert Divo / Guy Bouriat, 4-Jean-Pierre Wimille / Jean Gaupillat, 5-Boris Ivanowski / Henri Stoffel, 6-Francesco Pirola / Johnny Lurani
  155 laps (10 hours)
34 00-00 ITALOMBrescia-Roma-BresciaMille Miglia
  1-Rudolf Caracciola
 
35 04-26 ITAPIECircuito di AlessandriaFormula Libre
  1-Achille Varzi
 
36 00-00 ITASICGiro di Sicilia
 
 
37 00-00 ITASICMadonieTarga Florio
  1-Tazio Nuvolari
 
38 00-00 ITATOSCircuito del MonteneroFormula Libre
 
 
39 09-20 ITATOSCircuito dell'Arnosports cars
  1-Clemente Biondetti
 
40 04-19 MCO Circuit de MonacoMonaco GP
  1-Louis Chiron, 2-Luigi Fagioli, 3-Achille Varzi, 4-Guy Bouriat, 5-Goffredo Zehender, 6-André Boillot
  100 laps
41 00-00 POL LwowFormula Libre
 
 
42 02-01 SWE Lake RämenFormula Libre
  1-Karl Ebb
 
43 03-01 USACABakersfield Fairgrounds
  1-Ernie Triplett
 
44 04-12 USACAEl Centro Fairgrounds
  1-Ernie Triplett
 
45 00-00 USACAJim Jefferies Ranchroadsters
  1-Roy Russing
 
46 01-11 USACALegion Ascot Speedway
  1-Ernie Triplett
 
47 01-25 USACALegion Ascot Speedway
  1-Shorty Cantlon
 
48 02-01 USACALegion Ascot Speedway
  1-Bill Cummings
 
49 02-22 USACALegion Ascot Speedway
  1-Ernie Triplett
 
50 03-08 USACALegion Ascot Speedway
  1-Ernie Triplett
 
51 03-22 USACALegion Ascot Speedway
  1-Ernie Triplett
 
52 03-29 USACALegion Ascot Speedway
  1-Ernie Triplett
 
53 04-19 USACALegion Ascot Speedway
  1-Mel McKee
 
54 05-03 USACALegion Ascot Speedway
  1-Shorty Cantlon
 
55 05-17 USACALegion Ascot Speedway
  1-Chet Gardner
 
56 06-17 USACALegion Ascot Speedway
  1-Carl Ryder
 
57 06-24 USACALegion Ascot Speedway
  1-Hartwell Stubblefield
 
58 07-01 USACALegion Ascot Speedway
  1-Hartwell Stubblefield
 
59 07-08 USACALegion Ascot Speedway
  1-Hartwell Stubblefield
 
60 07-15 USACALegion Ascot Speedway
  1-Francis Quinn
 
61 07-22 USACALegion Ascot Speedway
  1-Francis Quinn
 
62 07-29 USACALegion Ascot Speedway
  1-Francis Quinn
 
63 08-05 USACALegion Ascot Speedway
  1-Charles Gelston
 
64 08-12 USACALegion Ascot Speedway
  1-Ernie Triplett
 
65 08-19 USACALegion Ascot Speedway
  1-Francis Quinn
 
66 08-26 USACALegion Ascot Speedway
  1-Arvol Brunmier
 
67 09-05 USACALegion Ascot Speedway
  1-Francis Quinn
 
68 09-09 USACALegion Ascot Speedway
  1-Chet Gardner
 
69 09-16 USACALegion Ascot Speedway
  1-Arvol Brunmier
 
70 09-23 USACALegion Ascot Speedway
  1-Arvol Brunmier
 
71 09-30 USACALegion Ascot Speedway
  1-Arvol Brunmier
 
72 10-07 USACALegion Ascot Speedway
  1-Ernie Triplett
 
73 10-14 USACALegion Ascot Speedway
  1-Ernie Triplett
 
74 10-21 USACALegion Ascot Speedway
  1-Francis Quinn
 
75 11-01 USACALegion Ascot Speedway
  1-Ernie Triplett
 
76 11-08 USACALegion Ascot Speedway
  1-Bill Cummings
 
77 11-26 USACALegion Ascot Speedway
  1-Bill Cummings
 
78 12-06 USACALegion Ascot Speedway
  1-Ernie Triplett
 
79 12-20 USACALegion Ascot Speedway
  1-Bryan Saulpaugh
 
80 00-00 USACALos Banos Fairgrounds
 
 
81 11-11 USACAOakland Speedway
  1-Ernie Triplett
 
82 09-07 USACARiverside County Fairgrounds
 
 
83 04-05 USACASan Jose Speedway
  1-Stubby Stubblefield
 
84 06-08 USACASan Jose Speedway
  1-Chet Gardner
 
85 00-00 USAIAHawkeye Downs
  1-Johnny Gerber
 
86 00-00 USAIAHawkeye DownsIMCA
  1-Bert Ficken
 
87 08-28 USAIAIowa State FairgroundsIMCA
  1-Emory Collins
 
88 09-04 USAIAIowa State FairgroundsIMCA
  1-Sig Haugdahl
 
89 00-00 USAIAOskaloosa Fairgrounds
  1-Johnny Gerber
 
90 00-00 USAIAShelby County Fairgrounds
  1-Johnny Gerber
 
91 00-00 USAILBaldwin Park
 
 
92 00-00 USAILCharleston Fairgrounds
 
 
93 00-00 USAILClearview Speedway
 
 
94 00-00 USAILGreenup Fairgrounds
 
 
95 08-23 USAILLexington Motor SpeedwayIMCA
 
 
96 00-00 USAILMount Vernon Fairgrounds
 
 
97 00-00 USAILNorth Shore Speedway
 
 
98 05-17 USAINFort Wayne Speedway
  1-Ira Hall
 
99 06-14 USAINFort Wayne Speedway
  1-Mauri Rose
 
100 07-02 USAINFort Wayne Speedway
  1-Bill Cummings
 
101 08-09 USAINFort Wayne Speedway
  1-Bob Carey
 
102 09-13 USAINFort Wayne Speedway
  1-Mauri Rose
 
103 05-30 USAINFunk's Motor Speedway
  1-Bob Carey
 
104 05-30 USAINIndianapolis Motor SpeedwayAAA National ChampInternational 500 Mile Sweepstakes
  1-Louis Schneider, 2-Fred Frame, 3-Ralph Hepburn/Peter Kreis, 4-Myron Stevens/Zeke Meyer, 5-Russell Snowberger, 6-Jimmy Gleason/Wilbur Shaw
  200 laps; 40 starters/17 finishers
105 04-19 USAINJungle Park
  1-Mauri Rose
 
106 08-16 USAINNew Harmony Fairgrounds
  1-Tony Pouladish
 
107 06-21 USAINRoby SpeedwayAAA
  1-Lou Schneider, 2-Bill Cummings, 3-Sam Ross
  100 laps; 13 starters
108 08-30 USAINRoby SpeedwayAAA
  1-Bill Cummings
 
109 07-04 USAINSalem Fairgrounds
 
 
110 05-17 USAINSingle G Raceway
  1-Howard King
 
111 05-03 USAINSunflower Speedway
  1-Howdy Wilcox II
 
112 05-03 USAINWalnut Gardens
  1-Howard King
 
113 00-00 USAKSAbilene Fairgrounds
  1-Johnny Gerber
 
114 08-01 USAKSAthletic Parkstock
  1-Murray Earl
 
115 00-00 USAKSTopeka Fairgrounds
  1-Johnny Gerber
 
116 00-00 USAKSTopeka Fairgrounds
  1-Johnny Gerber
 
117 00-00 USAKSTopeka Fairgrounds
  1-Johnny Gerber
 
118 00-00 USALALouisiana State Fair Speedway
 
 
119 00-00 USAMABrockton Fairgrounds
 
 
120 00-00 USAMAReadville
 
 
121 00-00 USAMASaugusAAA
 
 
122 00-00 USAMEOld Orchard Beach
 
 
123 09-06 USAMIAnn Arbor Fairgrounds
  1-Frank Monomy
 
124 06-14 USAMIMichigan State FairgroundsAAA National Champ
  1-Lou Meyer, 2-Ernie Triplett, 3-Bill Cummings, 4-Ralph Hepburn, 5-Sam Ross, 6-Francis Quinn
  100 laps; 14 starters/11 finishers
125 00-00 USAMOBentley
  1-Johnny Gerber
 
126 00-00 USAMOSmithville Speedway
  1-Johnny Gerber
 
127 00-00 USAMOSmithville Speedway
  1-Johnny Gerber
 
128 00-00 USANELexington Fairgrounds
  1-Johnny Gerber
 
129 00-00 USANEValley County Fairgrounds
  1-Johnny Gerber
 
130 00-00 USANEValley County Fairgrounds
  1-Johnny Gerber
 
131 00-00 USANEValley County Fairgrounds
  1-Johnny Gerber
 
132 09-07 USANHRockingham Park
  1-Archie Powell
 
133 10-12 USANHRockingham Park
  1-Bryan Saulpaugh
 
134 00-00 USANJFreehold
 
 
135 10-04 USANJNew Market Speedway
  1-Vernon Cook
 
136 06-14 USANJWoddbridge Speedway
  1-Fred Frame
 
137 05-10 USANJWoodbridge Speedway
  1-Fred Frame
 
138 08-02 USANJWoodbridge Speedway
  1-Fred Frame
 
139 08-16 USANJWoodbridge Speedway
  1-Fred Frame
 
140 08-30 USANJWoodbridge Speedway
  1-Fred Frame
 
141 09-13 USANJWoodbridge Speedway
  1-Billy Winn
 
142 09-27 USANJWoodbridge Speedway
  1-Fred Frame
 
143 10-04 USANJWoodbridge Speedway
  1-Fred Frame
 
144 10-11 USANJWoodbridge Speedway
  1-Mauri Rose
 
145 10-18 USANJWoodbridge Speedway
  1-Bert Karnatz
 
146 00-00 USANYMineola Fairgrounds
  1-Bryan Saulpaugh
 
147 09-12 USANYNew York State FairgroundsAAA National Champ
  1-Lou Moore, 2-Sam Ross, 3-Shorty Cantlon/Bill Cummings, 4-Gene Haustein, 5-Chet Miller, 6-Herman Schurch
  100 laps; 16 starters/9 finishers; Jimmy Gleason killed in practice
148 08-23 USANYOrange County FairgroundsAAA
  1-Billy Winn
 
149 07-04 USAOHCadiz Race Track
 
 
150 00-00 USAOHCincinnati-Hamilton Speedway
 
 
151 05-17 USAOHFort Miami Speedway
  1-Sammy Ross
 
152 07-12 USAOHNew Bremen Speedway
  1-Mark Billman
 
153 08-16 USAOHNew Bremen Speedway
  1-Mauri Rose
 
154 09-00 USAOHNew Bremen Speedway
  1-Mauri Rose
  poss. 9/20
155 07-21 USAOHNorthampton Track
  1-Bud Henderson
 
156 09-07 USAOHSharon Speedway
  1-Billy Schempp
 
157 00-00 USAPAAllentown Fairgrounds
  1-Billy Winn
 
158 07-04 USAPAAltoona SpeedwayAAA National Champ
  1-Lou Moore, 2-Jimmy Gleason, 3-Wilbur Shaw, 4-Fred Frame, 5-Tony Gulotta, 6-Shorty Cantlon
  80 laps; 14 starters/10 finishers
159 09-07 USAPAAltoona SpeedwayAAA National Champ
  1-Shorty Cantlon, 2-Bill Cummings, 3-Chet Miller, 4-Milton Jones, 5-Paul Bost/Jimmy Gleason, 6-Louis Schneider
  80 laps; 11 starters/10 finishers; heat winners: Jimmy Gleason, Shorty Cantlon
160 09-07 USAPAJennerstown Speedway
  1-Roy Young
 
161 00-00 USAPALanghorne Speedway
  1-Al Aspen
 
162 05-09 USAPALanghorne Speedway
  1-Billy Arnold
 
163 10-17 USAPALanghorne Speedway
  1-Fred Frame
 
164 09-06 USAPALewistown Fairgrounds
 
 
165 09-07 USAPANew Kensington
  1-Paul Snyder
 
166 00-00 USAPAQuakertown Fairgrounds
 
 
167 09-19 USAPAReading Fairgrounds
  1-Bert Karnatz
 
168 09-19 USAPAReading Fairgroundsclaimer
  1-Duer Heister
 
169 00-00 USASDSioux Falls SpeedwayIMCA
 
 
170 07-04 USATXAbilene Fairgroundsstock
 
 
171 10-10 USAVAVirginia State FairgroundsAAA
 
 
172 05-19 USAWABagley Race Track
  1-Swede Smith
 
173 00-00 USAWICedarburg Fairgrounds
 
 
174 00-00 USAWIJefferson Fairgrounds
 
 
175 06-14 USAWIState Fair ParkIMCA
  1-Johnny Sawyer
 
176 08-29 USAWIState Fair ParkIMCA
  1-Gus Schrader