1950 RACES

1 05-00 West 16th Street Speedwaymidgets
  1-Leroy Warriner
 
2 05-00 West 16th Street Speedwaymidgets
  1-Mike Nazaruk
 
3 05-00 West 16th Street Speedwaymidgets
  1-Manuel Ayulo
 
4 06-18 ARGBPergaminoFuerza Limitada
  1-Jesus Iglesias
 
5 01-08 ARGCPalermoFormula Libre
  1-Luigi Villoresi
 
6 01-02 AUSSANuriootpaFormula Libre
  1-Doug Whiteford
 
7 05-28 BELWALChimayFormula 2Frontiers GP
  1-Johnny Claes, 2-Honoré Wagner, 3-Georges 'Geo' Berger, 4-Hermann Roosdorp, 5-André Pilette, 6-François Vermeulen
  20 laps (2x10); 22 starters/12 finishers
8 05-14 BELWALCircuit de CoteauxFormula 2Mons GP
  1-Alberto Ascari, 2-Luigi Villoresi, 3-Franco Cortese, 4-Maurice Trintignant, 5-Aldo Gordini, 6-Johnny Claes
  25 laps; 12 starters/10 finishers; heat winners: Luigi Villoresi, Alberto Ascari
9 06-18 BELWALCircuit de Spa-FrancorchampsFormula One WorldBelgian GP
  1-Juan Manuel Fangio, 2-Luigi Fagioli, 3-Louis Rosier, 4-Giuseppe Farina, 5-Alberto Ascari, 6-Luigi Villoresi
  35 laps
10 09-10 BELWALCircuit Jules TachenyFormula 2
  1-Robert Manzon
 
11 06-04 CHE BremgartenFormula 2Berne GP
  1-Raymond Sommer, 2-Maurice Trintignant, 3-Robert Manzon, 4-André Simon, 5-Toni Branca, 6-Rudi Fischer
  21 laps; 20 starters/12 finishers
12 06-04 CHE BremgartenFormula One WorldSwiss GP
  1-Giuseppe Farina, 2-Luigi Fagioli, 3-Louis Rosier, 4-B Bira, 5-Felice Bonetto, 6-Emanuel de Graffenried
  42 laps
13 07-30 CHE Circuit des NationsFormula 2
  1-Maurice Trintignant
 
14 07-30 CHE Circuit des NationsFormula OneNations GP
  1-Juan Manuel Fangio
 
15 05-07 CHE ErlenFormula 2East Swiss GP
  1-Luigi Villoresi, 2-Roberto Vallone, 3-Toni Ulmen, 4-Rudi Fischer, 5-Toni Branca, 6-Alexander Orley (Todd)
  40 laps; 15 starters/11 finishers
16 06-25 DDR Halle-Saale SchleifeFormula 2+sports carsHalle-Saale Schleiferennen
  1-Paul Greifzu, 2-Theo Fitzau Jr
  15 laps
17 06-25 DDR Halle-Saale SchleifeFormula 3Halle-Saale Schleiferennen
 
  10 laps
18 07-09 DDR Leipziger StadtparkFormula 2, sports cars+ Formula 3Stadtparkrennen Leipzig
  1-Paul Greifzu 2-Theo Helfrich, 3-Kurt Baum
  12 laps
19 05-14 DEUBWHockenheimringFormula 2Maipokalrennen
  1-Willi Heeks, 2-Fritz Riess, 3-Toni Ulmen
  13 laps
20 05-14 DEUBWHockenheimringFormula 3Maipokalrennen
  1-Gottfried Vollmer, 2-Walter Komossa, 3-Ferdi Lehder
  10 laps
21 00-00 DEUBYDonauringFormula 3
  1-Walter Komossa
 
22 05-21 DEUHEFrankfurter DreieckFormula 3
  1-Walter Komossa
 
23 06-25 DEUHESchottenringFormula 3
  1-Gottfried Vollmer
 
24 10-01 DEUHETaunusringFormula 3
  1-Gottfried Vollmer
 
25 06-11 DEURPNürburgringGerman Formula 2Eifelrennen
  1-Fritz Riess, 2-Toni Ulmen, 3-Karl Gommann
  6 laps; 7 starters/3 finishers
26 06-11 DEURPNürburgringGerman Formula 3Eifelrennen
  1-Walter Komossa, 2-Ferdi Lehder, 3-Adolf Glunz, 4-Hellmut Deutz, 5-Günther Schlüter, 6-Hermann Suttarp
  5 laps; 10 finishers
27 10-29 ESPCTMontjuïc ParkFormula OnePenya Rhin GP
  1-Alberto Ascari
 
28 04-10 FRABCircuit de PauFormula OnePau GP
  1-Juan Manuel Fangio
 
29 05-14 FRABCircuit du MédocFormula 2Circuit du Médoc
  1-André Simon, 2-Roger Loyer, 3-Raymond Sommer, 4-Jean Thepenier
  or 5/5; 75 laps; 13 starters/4 finishers
30 09-24 FRABPérigueuxFormula 2
  1-Robert Manzon
 
31 07-02 FRAGCircuit de Reims-GueuxFormula 2Coupe des Petites Cylindrées
  1-Alberto Ascari, 2-André Simon, 3-Stirling Moss, 4-John Heath, 5-Lance Macklin, 6-Alexander Orley (Todd)
  26 laps; 12 starters/7 finishers
32 07-02 FRAGCircuit de Reims-GueuxFormula One WorldFrench Auto Club GP
  1-Juan Manuel Fangio, 2-Luigi Fagioli, 3-Peter Whitehead, 4-Robert Manzon, 5-Philippe Etancelin / Eugene Chaboud, 6-Charles Pozzi / Louis Rosier
  64 laps
33 04-30 FRAJAutodrome de MontlhéryFormula OneParis GP
  1-Georges Grignard
 
34 07-16 FRANCircuit des PlanquesFormula OneAlbi GP
  1-Louis Rosier
 
35 05-07 FRAOCircuit de Parc BarbieuxFormula 2Cinquantenaire GP
  1-Raymond Sommer, 2-Robert Manzon, 3-René Bonnet, 4-Johnny Claes, 5-Aldo Gordini/Maurice Trintignant, 6-George Abecassis
  101 laps; 14 starters/6 finishers
36 06-24 FRARCircuit de la Sartheendurance24 Heures du Mans
  1-Louis Rosier / Jean-Louis Rosier, 2-Pierre Meyrat / Guy Mairesse, 3-Sydney Allard / Tom Cole, 4-Tony Rolt / Duncan Hamilton, 5-George Abecassis / Lance Macklin, 6-Charles Brackenbury / Reg Parnell
  256 laps
37 06-11 FRATCircuit des RempartsFormula 2Circuit des Remparts
  1-Juan Manuel Fangio, 2-André Simon, 3-José Froilan Gonzalez, 4-Maurice Trintignant, 5-Raymond Sommer, 6-Marcel Balsa
  130 laps; 10 starters/7 finishers
38 03-18 FRAUParc BorelyFormula 2Coupe René Larroque
  1-Raoul Martin, 2-René Simone, 3-Nicolai 4-Borelli
  25 laps
39 03-19 FRAUParc BorelyFormula 2Marseille GP
  1-Luigi Villoresi, 2-Alberto Ascari. 3-Juan Manuel Fangio, 4-Raymond Sommer, 5-Maurice Trintignant, 6-Harry Schell
  80 laps; 14 starters/10 finishers
40 05-28 FRAVCircuit du LacFormula 2Circuit du Lac
  1-Raymond Sommer, 2-André Simon, 3-Maurice Trintignant, 4-Toni Branca, 5-Aldo Gordini, 6-Roberto Mieres
  57 laps; 10 starters/8 finishers; heat winners: Raymond Sommer, Harry Schell
41 05-29 GBRENGBlandford Army CampFormula 2Blandford Trophy
  1-Ted Lund, 2-Ronald 'Curly' Dryden, 3-Richard Shattock, 4-Bill Murray, 5-H Lord, 6-Oliver Simpson
  or 6/4; 20 laps; 10 starters/6 finishers
42 08-07 GBRENGGamston AirfieldFormula OneNottingham Trophy
  1-David Hampshire
 
43 04-10 GBRENGGoodwood Motor CircuitFormula OneRichmond Trophy
  1-Reg Parnell
 
44 09-30 GBRENGGoodwood Motor CircuitFormula OneGoodwood Trophy
  1-Reg Parnell
 
45 05-13 GBRENGSilverstone CircuitFormula One WorldBritish / European GP
  1-Giuseppe Farina, 2-Luigi Fagioli, 3-Reg Parnell, 4-Yves Giraud-Cabantous, 5-Louis Rosier, 6-Bob Gerard
  70 laps
46 06-17 GBRENGSilverstone CircuitFormula 2Bugatti Owners Club Formula 2 Race
  1-Gillie Tyrer, 2-Oscar B.Moore, 3-Kenneth McAlpine, 4-Rodney Clarke, 5-Spencer King, 6-R Darby
  30 laps; 12 starters/6 finishers
47 08-26 GBRENGSilverstone CircuitFormula OneInternational Trophy
  1-Giuseppe Farina
 
48 06-15 GBRIMNDouglasFormula OneBritish Empire Trophy
  1-Bob Gerard
 
49 07-13 GBRJEYSt. HelierFormula OneJCC Jersey Road Race
  1-Peter Whitehead
 
50 08-12 GBRNIRDundrod CircuitFormula OneUlster Trophy
  1-Peter Whitehead
 
51 08-15 ITAABRCircuito di PescaraFormula OnePescara GP
  1-Juan Manuel Fangio
 
52 05-07 ITAEMIAeroautodromo di ModenaFormula 2Modena GP
  1-Alberto Ascari, 2-Mario Tadini, 3-Piero Carini, 4-Nello Pagani, 5-Pietro Palmieri, 6-Vittorio Casalegno
  80 laps; 7 finishers
53 06-11 ITALAZCircuito Terme di CaracallaFormula 2Roma GP
  1-Alberto Ascari, 2-Luigi Villoresi, 3-Roberto Vallone, 4-Sergio Sighinolfi, 5-Luigi Fagioli, 6-Mario Giorgetti
  70 laps; 21 starters/6 finishers
54 04-16 ITALIGAutodromo di OspedalettiFormula OneSan Remo GP
  1-Juan Manuel Fangio
 
55 05-28 ITALOMAutodromo Nazionale di MonzaFormula 2Autodromo di Monza GP
  1-Luigi Villoresi, 2-Alberto Ascari, 3-Dorino Serafini, 4-Mario Tadini, 5-Giampiero Bianchetti, 6-Piero Carini
  40 laps; 14 starters/7 finishers; heat winners: Luigi Villoresi, Hans Stuck; consolation winner: Franco Cortese
56 09-03 ITALOMAutodromo Nazionale di MonzaFormula One WorldItalian GP
  1-Giuseppe Farina, 2-Dorino Serafini / Alberto Ascari, 3-Luigi Fagioli, 4-Louis Rosier, 5-Philippe Etancelin, 6-Emanuel de Graffenried
  80 laps
57 07-09 ITAPUGBariFormula OneBari GP
  1-Giuseppe Farina
 
58 04-02 ITASICGiro di Siciliasports carsTarga Florio
  1-Giancarlo Bornigia/Mario Bornigia
 
59 05-21 MCO Circuit de MonacoFormula One WorldMonaco GP
  1-Juan Manuel Fangio, 2-Alberto Ascari, 3-Louis Chiron, 4-Raymond Sommer, 5-B Bira, 6-Bob Gerard
  100 laps
60 07-23 NLD Circuit ZandvoortFormula OneDutch GP
  1-Louis Rosier
 
61 00-00 USAAKNorth Star Speedway
 
 
62 00-00 USAAKRendezvous Speedwayjalopies
 
 
63 11-26 USACABay Meadows Race Track
  1-Tony Bettenhausen
 
64 11-00 USACAGilmore StadiummidgetsTurkey Night GP
  1-Bill Zaring
 
65 02-05 USAFLDaytona Beach & Road CourseNASCAR Grand National
  1-Harold Kite
 
66 10-29 USAIAAnita Speedway
  1-Tiny Lund
 
67 05-30 USAINIndianapolis Motor SpeedwayAAA National ChampIndianapolis 500
  1-Johnnie Parsons, 2-Bill Holland, 3-Mauri Rose, 4-Cecil Green, 5-Joie Chitwood / Tony Bettenhausen, 6-Lee Wallard
  also part of Formula One World Drivers' Championship; 138 laps, shortened by rain
68 07-26 USAINMonticello Speedway
  1-Jack McGrath
 
69 10-15 USAINWinchester SpeedwayNASCAR Grand National
  1-Lloyd Moore
 
70 10-15 USAMDOcean Downs Racewaystock cars
  1-Frank Mundy
 
71 10-29 USAMDOcean Downs Racewaystock cars
  1-Frank Mundy, 2-Johnny Martin
 
72 11-05 USAMDOcean Downs Racewaystock cars
  1-Johnny Martin, 2-Johnny Stolzfus, 3-Frank Mundy, 4-Bill Scott
 
73 04-02 USANCCharlotte SpeedwayNASCAR Grand National
  1-Tim Flock
 
74 07-23 USANCCharlotte SpeedwayNASCAR Grand National
  1-Curtis Turner
 
75 09-24 USANCNorth Wilkesboro SpeedwayNASCAR Grand NationalWilkes 200
  1-Leon Sales
 
76 08-13 USANCOcconeechee SpeedwayNASCAR Grand National
  1-Fireball Roberts
 
77 10-29 USANCOcconeechee SpeedwayNASCAR Grand National
  1-Lee Petty
 
78 05-26 USANJWall Stadiummodifieds
  1-Frankie Schneider
 
79 08-27 USANYHamburg SpeedwayNASCAR Grand National
  1-Dick Linder
 
80 07-02 USANYMonroe County FairgroundsNASCAR Grand National
  1-Curtis Turner
 
81 06-18 USANYVernon FairgroundsNASCAR Grand National
  1-Bill Blair
 
82 10-01 USANYVernon FairgroundsNASCAR Grand National
  1-Dick Linder
 
83 05-30 USAOHCanfield SpeedwayNASCAR Grand NationalPoor Man's 500
  1-Bill Rexford
 
84 06-25 USAOHDayton SpeedwayNASCAR Grand National
  1-Jimmy Florian
 
85 08-20 USAOHDayton SpeedwayNASCAR Grand National
  1-Dick Linder
 
86 05-14 USAOHSandusky Speedway
  1-Richard Brickly
 
87 04-16 USAPALanghorne SpeedwayNASCAR Grand National
  1-Curtis Turner
 
88 09-17 USAPALanghorne SpeedwayNASCAR Grand National
  1-Fonty Flock
 
89 09-04 USASCDarlington RacewayNASCAR Grand NationalSouthern 500
  1-Johnny Mantz
 
90 10-15 USASDEstelline Speedway
  1-Wally Warner
 
91 00-00 USATNCumberland County Speedway
 
 
92 05-21 USAVAMartinsville SpeedwayNASCAR Grand National
  1-Curtis Turner
 
93 10-15 USAVAMartinsville SpeedwayNASCAR Grand National
  1-Herb Thomas