1953 RACES

1 07-05 ARGBBaradero Fuerza Limitada
  1-Enrique Sticoni
 
2 08-30 ARGBMar del Plata Fuerza Limitada
  1-Remigio Caldara
 
3 09-20 ARGBSan Nicolás Fuerza Limitada
  1-Jesus Iglesias
 
4 01-18 ARGCAutódromo 17 de Octubre World Drivers' Championship Argentine GP
  1-Alberto Ascari, 2-Luigi Villoresi, 3-José Froilan Gonzalez, 4-Mike Hawthorn, 5-Oscar Gálvez, 6-Jean Behra
  97 laps
5 02-01 ARGCAutódromo 17 de Octubre Formula 2
  1-Giuseppe Farina
 
6 08-23 ARGHChaco Fuerza Limitada
  1-Remigio Caldara
 
7 04-05 ARGMParque General San Martín Fuerza Limitada
  1-Remigio Caldara
 
8 08-01 ARGSAutódromo Ciudad de Rafaela touring cars
  1-Juan Gálvez
 
9 09-13 ARGXRío Cuarto Fuerza Limitada
  1-Remigio Caldara
 
10 06-21 BELWALCircuit de Spa-Francorchamps World Drivers' Championship Belgian GP
  1-Alberto Ascari, 2-Luigi Villoresi, 3-Onofre Marimon, 4-Emanuel de Graffenried, 5-Maurice Trintignant, 6-Mike Hawthorn
  36 laps
11 08-23 CHE Bremgarten World Drivers' Championship Swiss GP
  1-Alberto Ascari, 2-Giuseppe Farina, 3-Mike Hawthorn, 4-Juan Manuel Fangio / Felice Bonetto, 5-Hermann Lang, 6-Luigi Villoresi
  65 laps
12 05-03 DDR Karl-Marx-Stadt Formula 2
  1-Rudolf Krause
 
13 06-21 DDR Osthafenkurs Formula 3
  1-Kurt Ahrens
 
14 08-16 DDR Schwerin Formula 3
  1-Willy Lehmann
 
15 08-30 DEUNIPrinzenpark Formula 3
  1-Willy Lehmann
 
16 08-02 DEURPNürburgring World Drivers' Championship German GP
  1-Giuseppe Farina, 2-Juan Manuel Fangio, 3-Mike Hawthorn, 4-Felice Bonetto, 5-Emanuel de Graffenried, 6-Stirling Moss
  Nordschleife; 18 laps
17 05-10 FIN Eläintarharata Formula One Eläintarha Ajot
  1-Rodney Nuckey
 
18 07-05 FRAGCircuit de Reims-Gueux World Drivers' Championship French Auto Club GP
  1-Mike Hawthorn, 2-Juan Manuel Fangio, 3-José Froilan Gonzalez, 4-Alberto Ascari, 5-Giuseppe Farina, 6-Luigi Villoresi
  60 laps
19 05-31 FRANCircuit des Planques Formula One Albi GP
  1-Louis Rosier, 2-José Froilan Gonzalez, 3-Maurice Trintignant, 4-Roberto Mieres (F2), 5-Peter Whitehead (F2), 6-Johnny Claes (F2), 7-Tom Cole Jr (F2)
  18 laps; 7 finishers
20 06-28 FRAQCircuit Rouen-les-Essarts Formula One Rouen GP
  1-Giuseppe Farina
 
21 06-13 FRARCircuit de la Sarthe World Sports Car Championship 24 Heures du Mans
  1-Tony Rolt / Duncan Hamilton, 2-Peter Walker / Stirling Moss, 3-Phil Walters / John Fitch, 4-Peter Whitehead / Ian Stewart, 5-Paolo Marzotto / Giannino Marzotto, 6-Maurice Trintignant / Harry Schell
  302 laps
22 08-09 FRARLes Sables d'Olonne Formula 2
  1-Louis Rosier
 
23 00-00 FRAVCircuit du Lac Formula 2
  1-Èlie Bayol
 
24 08-08 GBRENGOulton Park Circuit Formula 2
  1-Tony Rolt
 
25 06-27 GBRENGSilverstone Circuit Formula 2
  1-Tony Crook
 
26 07-18 GBRENGSilverstone Circuit World Drivers' Championship British GP
  1-Alberto Ascari, 2-Juan Manuel Fangio, 3-Giuseppe Farina, 4-José Froilan Gonzalez, 5-Mike Hawthorn, 6-Felice Bonetto
  90 laps
27 09-13 ITALOMAutodromo Nazionale di Monza World Drivers' Championship Italian GP
  1-Juan Manuel Fangio, 2-Giuseppe Farina, 3-Luigi Villoresi, 4-Mike Hawthorn, 5-Maurice Trintignant, 6-Roberto Mieres
  80 laps
28 09-06 ITATREMeran
  1-Juan Manuel Fangio
 
29 06-07 NLD Circuit Zandvoort World Drivers' Championship Dutch GP
  1-Alberto Ascari, 2-Giuseppe Farina, 3-Felice Bonetto / José Froilan Gonzalez, 4-Mike Hawthorn, 5-Emanuel de Graffenried, 6-Maurice Trintignant
  90 laps
30 07-26 PRT Parque de Monsanto sports cars
  1-Felice Bonetto
 
31 09-13 SWE Skarpnäcks Flygplats Formula One Skarpnäcksloppet
  1-Erik Lundgren, 2-Leo Mattila, 3-Ewald Hagström, 4-Arne Lindberg, 5-Evert Saloranta, 6-Lars-Emil Bergström, 7-Gösta Kvarnström, 8-Valdemar Sterner
  15 laps; 8 finishers
32 07-04 USACAOroville Speedway ARA sprints
  1-Ernie Koch
 
33 07-04 USACOBrush
  1-Harry Stockman
 
34 00-00 USAFLLake Region Raceway stocks
  1-Will Cagle
 
35 05-03 USAIL87th Street Speedway
  1-Red Duvall
 
36 05-10 USAIL87th Street Speedway
  1-Red Duvall
 
37 05-30 USAINIndianapolis Motor Speedway AAA National Champ Indianapolis 500
  1-Bill Vukovich, 2-Art Cross, 3-Sam Hanks / Duane Carter, 4-Fred Agabashian / Paul Russo, 5-Jack McGrath, 6-Jimmy Daywalt
  also part of World Drivers' Championship; 200 laps
38 05-30 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Charlie Kotwica, 2-Paul Brozyna, 3-Bob Ruchsdeschal, 4-Bob Mott, 5-Paul Korman
  25 laps
39 06-06 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Steve Danish, 2-Chuck Mahoney, 3-Dick Egan, 4-Charlie Kotwica, 5-Paul Brozyna
  25 laps
40 06-16 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Steve Danish, 2-Johnny Perry, 3-George Gallup, 4-Don Hendenberg, 5-Smokey Stover
  25 laps
41 06-20 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Steve Danish, 2-Johnny Perry, 3-Smokey Stover, 4-Chuck Mahoney, 5-Hully Bunn
  25 laps
42 06-27 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Steve Danish, 2-Jeep Herbert, 3-Dick Egan, 4-Paul Brozyna, 5-Billy Blum
  25 laps
43 07-04 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Steve Danish, 2-Bob Duffy, 3-Billy Blum, 4-Harry Dust, 5-Walt Roberts
  50 laps
44 07-11 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Jeep Herbert, 2-Hully Bunn, 3-Harry Dust, 4-Johnny Perry, 5-Hank Schmidt
  25 laps
45 07-18 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Jeep Herbert, 2-Steve Danish, 3-Pete Corey, 4-Hully Bunn, 5-Gene Brooks
  25 laps
46 07-25 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Pete Corey, 2-Steve Danish, 3-Dick Egan, 4-Bill Lang, 5-Gordon Rossley
  25 laps
47 08-01 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Steve Danish, 2-Jeep Herbert, 3-Billy Blum, 4-Don Courtney, 5-Ken Shoemaker
  25 laps
48 08-08 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Don Courtney, 2-Jeep Herbert, 3-Gene Brooks, 4-Jerry Jerome, 5-Wally LeBelle
  25 laps
49 08-15 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Steve Danish, 2-Jim Luke, 3-Jerry Jerome, 4-Gordon Rossley, 5-Wally LeBelle
  25 laps
50 08-22 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Steve Danish, 2-Jeep Herbert, 3-Paul Brozyna, 4-Gene Brooks, 5-Dee Goodermote
  25 laps
51 08-29 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Steve Danish, 2-Jeep Herbert, 3-Jim Luke, 4-Dave Fairbanks, 5-Paul Brozyna
  25 laps
52 09-12 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Steve Danish, 2-Jeep Herbert, 3-Ollie Palmer, 4-Jerry Jerome, 5-Mack Warner
  25 laps
53 09-19 USANYFonda Speedway sportsmen Langhorne Qualifier
  1-Steve Danish, 2-Don Hendenberg, 3-George Gallup, 4-Elmer Musclow, 5-Chuck Mahoney
  25 laps
54 09-26 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Steve Danish, 2-George Gallup, 3-Jeep Herbert, 4-Paul Brozyna, 5-George Baumgardner
  25 laps
55 10-03 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Paul Brozyna, 2-Jim Luke, 3-Jeep Herbert, 4-Steve Danish, 5-George Baumgardner
  35 laps
56 09-27 USAPANew Castle Speedway
  1-Jim Romine