1960 RACES

1 02-07 ARGCAutódromo Ciudad de Buenos Aires Formula One World Drivers' Championship Argentine GP
  1-Bruce McLaren, 2-Cliff Allison, 3-Maurice Trintignant/Stirling Moss, 4-Carlos Menditeguy, 5-Wolfgang von Trips, 6-Innes Ireland
  80 laps
2 01-31 ARGCAutódromo Oscar Alfredo Gálvez World Sports Car
  1-Phil Hill/Cliff Allison
 
3 00-00 ARGXAutódromo Oscar Cabalén Formula Libre
  1-Maurice Trintignant
 
4 12-00 AUSNSWWarwick Farm
  1-Bib Stillwell
 
5 09-25 AUT2Klagenfurt Formula Junior
  1-Henri Grandsire
 
6 05-08 AUT3Sportflugplatz Vöslau-Kottingbrunn Formula Junior
  1-Kurt Zuegg
 
7 06-12 AUT4Flugplatz Hörsching Formula Junior
  1-Kurt Ahrens Jr
 
8 09-04 AUT6Flugplatz Graz-Thalerhof Formula Junior
  1-Kurt Ahrens Jr
 
9 04-08 BELBRUCircuit du Heizel Formula 2
  1-Jack Brabham
 
10 06-19 BELWALCircuit de Spa-Francorchamps Formula One World Drivers' Championship Belgian GP
  1-Jack Brabham, 2-Bruce McLaren, 3-Olivier Gendebien, 4-Phil Hill, 5-Jim Clark, 6-Lucien Bianchi
  36 laps
11 02-24 CUB Camp Freedom Formula Junior
  1-Renato Pirocchi
 
12 08-28 CUB Camp Freedom sports cars
  1-Stirling Moss
 
13 10-09 DDR Staaken Formula Junior
  1-Willy Lehmann
 
14 07-03 DEUBYNorisring Formula Junior
  1-Kurt Ahrens
 
15 05-08 DEURPFlugplatz Trier Formula Junior
  1-Kurt Ahrens
 
16 07-03 FRAGCircuit de Reims-Gueux Formula One World Drivers' Championship French GP
  1-Jack Brabham, 2-Olivier Gendebien, 3-Bruce McLaren, 4-Henry Taylor, 5-Jim Clark, 6-Ron Flockhart
  50 laps
17 10-02 FRANCircuit Paul Armagnac Formula Junior
  1-Jacques Calès
 
18 06-12 FRANCircuit Raymond Sommer Formula Junior
  1-Henry Taylor
 
19 06-25 FRARCircuit de la Sarthe World Sports Car Championship 24 Heures du Mans
  1-Olivier Gendebien / Paul Frere, 2-Ricardo Rodríguez / Andre Pilette, 3-Roy Salvadori / Jim Clark, 4-Fernand Tavano / Loustel, 5-Georges Arents / Alan Connell, 6-Elde / Pierre Noblet
  313 laps
20 06-18 GBRENGAintree Circuit Formula Junior
  1-John Romanes
 
21 08-01 GBRENGBrands Hatch Circuit Formula One Silver City Trophy
  1-Jack Brabham
 
22 04-18 GBRENGGoodwood Motor Circuit Formula One Glover Trophy
  1-Innes Ireland
 
23 07-10 GBRENGLinton-on-Ouse Formula Junior
  1-Lewis Bramley
 
24 08-13 GBRENGMallory Park Formula Junior
  1-Scott Bloor
 
25 09-24 GBRENGOulton Park Circuit Formula One International Gold Cup
  1-Stirling Moss
 
26 05-14 GBRENGSilverstone Circuit Formula One International Trophy
  1-Innes Ireland
 
27 07-16 GBRENGSilverstone Circuit Formula One World Drivers' Championship British GP
  1-Jack Brabham, 2-John Surtees, 3-Innes Ireland, 4-Bruce McLaren, 5-Tony Brooks, 6-Wolfgang von Trips
  77 laps
28 09-17 GBRENGSnetterton Circuit Formula One Lombank Trophy
  1-Innes Ireland
 
29 07-23 GBRNIRKirkistown Race Circuit Formula Junior
  1-Jack Slater
 
30 00-00 GRC Rodos Formula Junior
  1-Gianni Balzarini
 
31 07-09 IRL Dunboyne Circuit Formula Libre
  1-Gerry Ashmore
 
32 08-28 ITACALCircuito della Città di Reggio di Calabria Formula Junior
  1-Colin Davis
 
33 10-09 ITAEMIAerautodromo di Modena Formula Junior
  1-Corrado Manfredini
 
34 09-04 ITALOMAutodromo Nazionale di Monza Formula One World Drivers' Championship Italian / European GP
  1-Phil Hill, 2-Richie Ginther, 3-Willy Mairesse, 4-Giulio Cabianca, 5-Wolfgang von Trips, 6-Hans Herrmann
  Pista Completo; 50 laps
35 05-29 MCO Circuit de Monaco Formula One World Drivers' Championship Monaco GP
  1-Stirling Moss, 2-Bruce McLaren, 3-Phil Hill, 4-Tony Brooks, 5-Jo Bonnier, 6-Richie Ginther
  100 laps
36 06-06 NLD Circuit Park Zandvoort Formula One World Drivers' Championship Dutch GP
  1-Jack Brabham, 2-Innes Ireland, 3-Graham Hill, 4-Stirling Moss, 5-Wolfgang von Trips, 6-Richie Ginther
  75 laps
37 08-14 PRT Circuito do Porto Formula One World Drivers' Championship Portuguese GP
  1-Jack Brabham, 2-Bruce McLaren, 3-Jim Clark, 4-Wolfgang von Trips, 5-Tony Brooks, 6-Innes Ireland
  55 laps
38 04-03 USACARiverside International Motor Speedway Formula Junior
  1-Jim Hall
 
39 11-20 USACARiverside International Motor Speedway Formula One World Drivers' Championship United States GP
  1-Stirling Moss, 2-Innes Ireland, 3-Bruce McLaren, 4-Jack Brabham, 5-Jo Bonnier, 6-Phil Hill
  75 laps
40 11-11 USAFLDaytona International Speedway Formula Junior
  1-Charlie Kolb
 
41 03-26 USAFLSebring International Raceway Formula Junior
  1-Jim Hall
 
42 07-31 USAGAAtlanta International Raceway NASCAR Grand Nationals Dixie 300
  1-Fireball Roberts
 
43 05-30 USAINIndianapolis Motor Speedway USAC National Championship Indianapolis 500
  1-Jim Rathmann, 2-Rodger Ward, 3-Paul Goldsmith, 4-Don Branson, 5-Johnny Thomson, 6-Eddie Johnson
  also part of Formula One World Drivers' Championship; 200 laps
44 08-21 USAKYKentucky State Fairgrounds Formula Junior
  1-Charlie Kolb
 
45 04-30 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Bill Wimble, 2-Jim Luke, 3-Irv Taylor, 4-Steve Danish, 5-Lou Lazzaro
  25 laps
46 05-07 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Bill Wimble, 2-Jeep Herbert, 3-Robbie Kotary, 4-George Baumgardner, 5-Buck Holliday
  25 laps
47 05-21 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Buck Holliday, 2-Irv Taylor, 3-Steve Danish, 4-Jeep Herbert, 5-Lou Lazzaro
  25 laps
48 05-28 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Buck Holliday, 2-Bill Wimble, 3-Jim Luke, 4-Steve Danish, 5-Lou Lazzaro
  25 laps
49 06-04 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Irv Taylor, 2-Steve Danish, 3-Jim Luke, 4-Bill Wimble, 5-Jeep Herbert
  25 laps
50 06-11 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Jim Luke, 2-Jeep Herbert, 3-Robbie Kotary, 4-Irv Taylor, 5-Lou Lazzaro
  25 laps
51 06-18 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Bill Wimble, 2-Buck Holliday, 3-Steve Danish, 4-Jeep Herbert, 5-Paul Marshall
  25 laps
52 06-25 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Ken Shoemaker, 2-Bill Wimble, 3-Steve Danish, 4-Jim Luke, 5-Irv Taylor
  25 laps
53 07-02 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Jeep Herbert, 2-Steve Danish, 3-Jim Luke, 4-George Baumgardner, 5-Ken Shoemaker
  25 laps
54 07-04 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Ken Shoemaker, 2-George Baumgardner, 3-Steve Danish, 4-Jim Luke, 5-Jeep Herbert
  25 laps
55 07-09 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Robbie Kotary, 2-Bill Wimble, 3-Jim Luke, 4-Steve Danish, 5-Paul Marshall
  25 laps
56 07-16 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Ken Shoemaker, 2-Bill Wimble, 3-Buck Holliday, 4-Irv Taylor, 5-Steve Danish
  25 laps
57 07-23 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Ken Shoemaker, 2-Bill Wimble, 3-Steve Danish, 4-Howie Westervelt, 5-Jim Luke
  25 laps
58 08-06 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Ken Shoemaker, 2-Lou Lazzaro, 3-Bill Wimble, 4-Jim Luke, 5-Steve Danish
  35 laps
59 08-13 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Buck Holliday, 2-Ken Shoemaker, 3-Bill Wimble, 4-Lou Lazzaro, 5-Jeep Herbert
  25 laps
60 08-20 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Buck Holliday, 2-Steve Danish, 3-Lou Lazzaro, 4-Jim Luke, 5-Robbie Kotary
  50 laps
61 08-27 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Ken Shoemaker, 2-Jeep Herbert, 3-Lou Lazzaro, 4-Bill Wimble, 5-George Baumgardner
  25 laps
62 09-10 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Ken Shoemaker, 2-Jeep Herbert, 3-Bill Wimble, 4-Robbie Kotary, 5-Steve Danish
  25 laps
63 09-17 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Jeep Herbert, 2-Lou Lazzaro, 3-Ken Shoemaker, 4-Steve Danish, 5-Bob Bruno
  25 laps
64 09-24 USANYFonda Speedway sportsmen
  1-Ken Shoemaker, 2-Lou Lazzaro, 3-Steve Danish, 4-Bob Bruno, 5-Howie Westervelt
  60 laps
65 06-19 USANYRoosevelt Speedway Formula Junior
  1-Harry Carter
 
66 07-22 USASDLake County Speedway
  1-Harold Petree
 
67 10-09 USATXCabaniss NAS Auxiliary Formula Junior
  1-Stephen Robinson
 
68 01-01 ZAFECEast London Circuit Formula Libre
  1-Paul Frere