1979 RACES

1 00-00 ARGAAutódromo Martín Miguel de GüemesFormula 1
 
 
2 11-11 ARGBAutódromo Aldea RomanaFormula 3
  1-Oscar Larrauri
 
3 00-00 ARGBAutódromo Ciudad de 9 de Julio
 
 
4 00-00 ARGBAutódromo Juan Manuel Fangio
 
 
5 00-00 ARGCAutódromo Oscar Alfredo Gálvez
 
 
6 01-21 ARGCAutódromo Oscar Alfredo GálvezFormula One WorldArgentine GP
  1-Jacques Laffite, 2-Carlos Reutemann, 3-John Watson, 4-Patrick Depailler, 5-Mario Andretti, 6-Emerson Fittipaldi
  53 laps
7 05-25 ARGFLa RiojaFormula 1
  1-Rubén Luis di Palma
 
8 06-24 ARGHAutódromo Regional del NordesteFormula 1
  1-Mauricio Garcia
 
9 10-07 ARGLAutódromo Ciudad de Santa RosaFormula 1
  1-Jorge O del Río
 
10 00-00 ARGSAutódromo Ciudad de RafaelaFormula 1
 
 
11 00-00 ARGSAutódromo Don EduardoFormula 1
 
 
12 00-00 AUT3NordringEuropean Autocross buggies
  1-Willi Rösel, 2-Johann Braunstingl, 3-Manfred Parisch, 4-, 5-Alois Havel
 
13 06-03 AUT4LinzEuropean Autocross buggies
  1-Karl Singer, 2-Willi Rösel, 3-Manfred Küchler, 4-Alois Havel, 5-Jaroslav Hosek
 
14 08-12 AUT6ÖsterreichringFormula One WorldAustrian GP
  1-Alan Jones, 2-Gilles Villeneuve, 3-Jacques Laffite, 4-Jody Scheckter, 5-Clay Regazzoni, 6-René Arnoux
  54 laps
15 09-09 BELVLGArdooieEuropean Autocross buggies
  1-Willi Rösel, 2-, 3-, 4-, 5-Jaroslav Hosek
 
16 05-13 BELVLGCircuit ZolderFormula One WorldBelgian GP
  1-Jody Scheckter, 2-Jacques Laffite, 3-Didier Pironi, 4-Carlos Reutemann, 5-Riccardo Patrese, 6-John Watson
  70 laps
17 02-04 BRASPAutódromo José Carlos PaceFormula One WorldBrazilian GP
  1-Jacques Laffite, 2-Patrick Depailler, 3-Carlos Reutemann, 4-Didier Pironi, 5-Gilles Villeneuve, 6-Jody Scheckter
  40 laps
18 06-23 CANMBWinnipeg SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
 
19 06-03 CANONMosport ParkSCCA Can-Am
  1-Jacky Ickx, 2-Elliott Forbes-Robinson, 3-Geoff Lees, 4-George Follmer, 5-Al Holbert, 6-Horst Kroll, 7-Tim Evans, 8-Gary Gove, 9-Howard Kelly, 10-Randy Lewis
  60 laps
20 09-30 CANPQCircuit de l'Île Notre DameFormula One WorldCanadian GP
  1-Alan Jones, 2-Gilles Villeneuve, 3-Clay Regazzoni, 4-Jody Scheckter, 5-Didier Pironi, 6-John Watson
  72 laps
21 09-02 CANPQCircuit Trois-RivièresSCCA Can-Am
  1-Elliott Forbes-Robinson, 2-Bobby Rahal, 3-Geoff Lees (dnf), 4-Randy Lewis, 5-Tim Evans, 6-John Morton (dnf), 7-Keke Rosberg (dnf), 8-Michael Brayton, 9-Gary Gove
  42 laps
22 07-08 CZE Nová PakaEuropean Autocross buggies
  1-Willi Rösel, 2-Erwin Schmidt, 3-Jirí Plsek, 4-Cestmír Carbol, 5-Ivan Polák
 
23 05-06 DEUBWDonaueschingenEuropean Autocross buggies
  1-Karl Singer, 2-Willi Rösel, 3-, 4-Werner Gintersdorfer, 5-Manfred Küchler
 
24 04-08 DEUBWHockenheim RingEuropean Formula 2Jim Clark Race / Gold Cup
  1-Keke Rosberg, 2-Rad Dougall, 3-Miguel Ángel Guerra, 4-Brian Henton, 5-Eddie Cheever Jr, 6-Teo Fabi
  40 laps (2x20)
25 06-10 DEUBWHockenheim RingEuropean Formula 2Hessen & Württemberg Prize
  1-Stephen South, 2-Derek Daly, 3-Beppe Gabbiani, 4-Patrick Gaillard, 5-Marc Surer, 6-Bobby Rahal
  40 laps (2x20)
26 07-29 DEUBWHockenheim RingFormula One WorldGerman GP
  1-Alan Jones, 2-Clay Regazzoni, 3-Jacques Laffite, 4-Jody Scheckter, 5-John Watson, 6-Jochen Mass
  45 laps
27 00-00 DEUBYTraunsteinEuropean Autocross buggies
  1-Karl Singer, 2-Willi Rösel
 
28 00-00 DEUHESchlüchternEuropean Autocross buggies
  1-Karl Singer, 2-Willi Rösel, 3-, 4-Jaroslav Hosek
 
29 05-06 DEUNIFlugplatz FaßbergFormula 3
  1-Michael Korten
 
30 04-29 DEURPNürburgringEuropean Formula 2Eifelrennen
  1-Marc Surer, 2-Brian Henton, 3-Manfred Winkelhock, 4-Siegfried Stohr, 5-Huub Rothengatter, 6-Rad Dougall
  9 laps
31 03-18 ESPCTLes PlanesEuropean Autocross buggies
  1-K Schwingenschlöger, 2-Luis Martinez
 
32 04-29 ESPMDCircuito del JaramaFormula One WorldSpanish GP
  1-Patrick Depailler, 2-Carlos Reutemann, 3-Mario Andretti, 4-Jody Scheckter, 5-Jean-Pierre Jarier, 6-Didier Pironi
  75 laps
33 06-04 FRABCircuit de PauEuropean Formula 2Pau GP
  1-Eddie Cheever Jr, 2-Siegfried Stohr, 3-Marc Surer, 4-Beppe Gabbiani, 5-Patrick Gaillard, 6-Miguel Ángel Guerra
  73 laps
34 07-01 FRADCircuit Dijon-PrenoisFormula One WorldFrench GP
  1-Jean-Pierre Jabouille, 2-Gilles Villeneuve, 3-René Arnoux, 4-Alan Jones, 5-Jean-Pierre Jarier, 6-Clay Regazzoni
  80 laps
35 06-09 FRARCircuit de la SartheWorld Champ for Makes24 Heures du Mans
  1-Klaus Ludwig/Bill Whittington/Don Whittington, 2-Rolf Stommelen/Dick Barbour/ Paul Newman, 3-Laurent Ferrier/François Servanin/François Trisconi, 4-Angelo Pallavicini/Herbert Muller/Marco Vanoli, 5-Bernard Darniche/Jean Ragnotti, 6-Herve Poulain/Marcel Mignot/Manfred Winkelhock
  306 laps
36 04-15 GBRENGBrands Hatch CircuitFormula OneRace of Champions
  1-Gilles Villeneuve
 
37 08-19 GBRENGDonington ParkEuropean Formula 2£50,000 European Championship Trophy
  1-Derek Daly, 2-Marc Surer, 3-Stephen South, 4-Brian Henton, 5-Eje Elgh, 6-Oscar Pedersoli
  65 laps
38 03-25 GBRENGSilverstone CircuitEuropean Formula 2International Trophy
  1-Eddie Cheever Jr, 2-Derek Daly, 3-Brian Henton, 4-Bobby Rahal, 5-Stephen South, 6-Alberto Colombo
  40 laps, shortened from 47 laps
39 07-14 GBRENGSilverstone CircuitFormula One WorldBritish GP
  1-Clay Regazzoni, 2-René Arnoux, 3-Jean-Pierre Jarier, 4-John Watson, 5-Jody Scheckter, 6-Jacky Icx
  68 laps
40 04-16 GBRENGThruxton CircuitEuropean Formula 2Jochen Rindt Trophy
  1-Rad Dougall, 2-Derek Daly, 3-Alberto Colombo, 4-Miguel Ángel Guerra, 5-Bobby Rahal, 6-Huub Rothengatter
  55 laps
41 10-28 GEO Rustavi-RingFormula 3
  1-Guram Dgebudse
 
42 09-16 ITAEMIAutodromo Dino FerrariFormula OneDino Ferrari GP
  1-Niki Lauda
 
43 08-05 ITAEMIAutodromo SantamonicaEuropean Formula 2Adriatic GP
  1-Brian Henton, 2-Beppe Gabbiani, 3-Marc Surer, 4-Juan María Traverso, 5-Siegfried Stohr, 6-Eddie Cheever Jr
  60 laps
44 05-13 ITALAZAutodromo di VallelungaEuropean Formula 2Rome GP
  1-Marc Surer, 2-Siegfried Stohr, 3-Maurizio Flammini, 4-Bobby Rahal, 5-Rad Dougall, 6-Andrea de Cesaris
  65 laps
45 09-09 ITALOMAutodromo Nazionale di MonzaFormula One WorldItalian GP
  1-Jody Scheckter, 2-Gilles Villeneuve, 3-Clay Regazzoni, 4-Niki Lauda, 5-Mario Andretti, 6-Jean-Pierre Jarier
  50 laps
46 09-23 ITALOMRallypista Santo SpiritoEuropean Autocross buggies
  1-Willi Rösel, 2-Giuseppe Zannini, 3-Roberto Scanavino
 
47 00-00 ITAPIEPista PragiaroloEuropean Autocross buggies
  1-Giuseppe Zannini, 2-Jaroslav Hosek, 3-Bruno Cosmo, 4-Franco Loro, 5-Francesco Narda
 
48 07-29 ITASICAutodromo di PergusaEuropean Formula 2Mediterranean GP
  1-Eje Elgh, 2-Derek Daly, 3-Stephen South, 4-Teo Fabi, 5-Eddie Cheever Jr, 6-Rad Dougall
  45 laps
49 05-20 ITATOSAutodromo del MugelloEuropean Formula 2Mugello GP
  1-Brian Henton, 2-Beppe Gabbiani, 3-Eje Elgh, 4-Teo Fabi, 5-Derek Warwick, 6-Bobby Rahal
  42 laps
50 06-10 JPN Tsukuba CircuitFormula 3
  1-Toshio Suzuki
 
51 05-27 MCO Circuit de MonacoFormula One WorldMonaco GP
  1-Jody Scheckter, 2-Clay Regazzoni, 3-Carlos Reutemann, 4-John Watson, 5-Patrick Depailler, 6-Jochen Mass
  76 laps
52 05-20 MEXAGAutódromo AguascalientesFormula Ford
  1-Bernard Jourdain
 
53 04-30 MYS PenangFormula Libre
  1-Kenny Smith
 
54 07-15 NLD Circuit Park ZandvoortEuropean Formula 2Zandvoort GP
  1-Eddie Cheever Jr, 2-Teo Fabi, 3-Marc Surer, 4-Alberto Colombo, 5-Brian Henton, 6-Eje Elgh
  50 laps
55 08-26 NLD Circuit Park ZandvoortFormula One WorldDutch GP
  1-Alan Jones, 2-Jody Scheckter, 3-Jacques Laffite, 4-Nelson Piquet, 5-Jacky Ickx, 6-Jochen Mass
  75 laps
56 00-00 NLD Heerlen Circuitstockcars
 
  fatal: Frans Meuwissen
57 00-00 USAAKAlaska Raceway Park
 
 
58 00-00 USAAKAnchorage Fur Rendezvous
 
 
59 00-00 USAAKCapitol Speedway
 
 
60 00-00 USAAKGreater Fairbanks Raceway
 
 
61 00-00 USAAKNorth Pole Speedway
 
 
62 00-00 USAAKTanacross Airport
 
 
63 00-00 USAAKTwin City Raceway
 
 
64 00-00 USAALGadsden Raceway
 
 
65 09-05 USAARI-30 SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  50 laps
66 04-07 USAARRiverside SpeedwayWoO sprints
  1-Ron Shuman
  50 laps
67 08-26 USAARRiverside SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  50 laps
68 09-15 USAAZManzanita SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  30 laps
69 10-13 USAAZManzanita SpeedwayWoO sprints
  1-Tim Green
  50 laps
70 11-22 USACAAscot ParkUSAC National midgetsTurkey Night GP
  1-Ron Shuman
  100 laps
71 10-14 USACALaguna Seca RacewaySCCA Can-Am
  1-Bobby Rahal, 2-Elliott Forbes-Robinson, 3-Geoff Lees, 4-Howdy Holmes, 5-John Morton, 6-Keke Rosberg, 7-Vern Schuppan, 8-Jacky Ickx, 9-Bobby Brown, 10-Bill Tempero
  48 laps
72 04-08 USACALong BeachFormula One WorldUnited States GP West
  1-Gilles Villeneuve, 2-Jody Scheckter, 3-Alan Jones, 4-Mario Andretti, 5-Patrick Depailler, 6-Jean-Pierre Jarier
  80.5 laps
73 10-28 USACARiverside Int'l RacewaySCCA Can-Am
  1-Jacky Ickx, 2-Bobby Rahal, 3-Elliott Forbes-Robinson, 4-Geoff Brabham, 5-John Gunn, 6-Rocky Moran, 7-Randolph Townsend, 8-Tim Evans, 9-Gary Gove, 10-Michael Brayton
  50 laps
74 10-06 USACASan Jose Fair SpeedwayWoO sprints
  1-Shane Carson
  40 laps
75 06-10 USACASilver Dollar SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
76 09-21 USACASpeedway 117WoO sprints
  1-Steve Kinser
  30 laps
77 06-09 USACAWest Capital SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  50 laps
78 09-29 USACAWest Capital SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  50 laps
79 06-06 USACOColorado National SpeedwayWoO sprints
  1-Rick Ferkel
  35 laps
80 10-21 USADEUS 13 SpeedwaymodifiedsDelaware State Modified Champ/twin 50s (#1)
  1-Walt Breeding, 2-Frank Cozze, 3-Dave Kelly, 4-John Kozak, 5-Harold Bunting
  50 laps
81 10-21 USADEUS 13 SpeedwaymodifiedsDelaware State Modified Champ/twin 50s (#2)
  1-John Kozak, 2-Walt Breeding, 3-Bobby Walls, 4-Haines Tull, 5-Gary Trice
  50 laps
82 02-07 USAFLEast Bay RacewayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  30 laps
83 02-08 USAFLEast Bay RacewayWoO sprints
  1-Johnny Anderson
  30 laps
84 02-09 USAFLEast Bay RacewayWoO sprints
  1-Ron Shuman
  30 laps
85 02-10 USAFLEast Bay RacewayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  50 laps
86 05-06 USAGARoad AtlantaSCCA Can-Am
  1-Keke Rosberg, 2-Jacky Ickx, 3-Elliott Forbes-Robinson, 4-Al Holbert, 5-Rocky Moran, 6-Bobby Brown, 7-John Gunn, 8-Tony Cicale, 9-Howard Kelly, 10-Tim Evans
  48 laps
87 00-00 USAHIHawaii Raceway Park
 
 
88 04-21 USAIAKnoxville RacewayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  25 laps
89 08-11 USAIAKnoxville RacewayWoO sprintsKnoxville Nationals
  1-Ron Shuman
  30 laps
90 04-14 USAILChampaign Motor SpeedwayWoO sprints
  1-Johnny Anderson
  40 laps
91 05-06 USAILChampaign Motor SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  40 laps
92 07-06 USAILSanta Fe SpeedwayWoO sprints
  1-Dub May
  40 laps
93 08-22 USAILTri-City SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  40 laps
94 10-18 USAILTri-City SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  35 laps
95 05-18 USAINBloomington SpeedwayWoO sprints
  1-Rick Ferkel
  50 laps
96 05-19 USAINIndiana State FairgroundsWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  35 laps
97 05-27 USAINIndianapolis Motor SpeedwayUSAC National ChampIndianapolis 500
  1-Rick Mears, 2-AJ Foyt Jr, 3-Mike Mosley, 4-Danny Ongais, 5-Bobby Unser, 6-Gordon Johncock
  also part of SCCA/CART Indycar Champ; 200 laps
98 05-00 USAINIndianapolis Speedromemidgets
  1-Jeff Nuckles
 
99 05-00 USAINIndianapolis Speedromemidgets
  1-Sleepy Tripp
 
100 08-21 USAINKokomo SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  50 laps
101 05-11 USAINLawrenceburg SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  50 laps
102 06-27 USAINLincoln Park SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
103 05-12 USAINParagon SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  50 laps
104 07-07 USAINParagon SpeedwayWoO sprints
  1-Bobby Allen
  50 laps
105 09-09 USAINTerre Haute Action TrackUSAC National midgetsHut Hundred
  1-Johnny Parsons
  100 laps
106 05-13 USAINTri-State SpeedwayWoO sprints
  1-Lee James
  50 laps
107 05-23 USAINTri-State SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
108 07-11 USAINTri-State SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
109 08-19 USAINTri-State SpeedwayWoO sprints
  1-Larry Gates
  40 laps
110 00-00 USAKSBelleville High BanksmidgetsBelleville Midget Nationals
  1-Stan Fox
 
111 08-06 USAKSSunflower State Expo GroundsWoO sprints
  1-Steve Kinser
  25 laps
112 06-02 USAKSTopeka FairgroundsWoO sprints
  1-Dub May
  40 laps
113 07-18 USAMDHagerstown SpeedwayWoO sprints
  1-Smokey Snellbaker
  35 laps
114 08-19 USAMNBrainerd Int'l RacewaySCCA Can-Am
  1-Jacky Ickx, 2-Elliott Forbes-Robinson, 3-Bobby Rahal, 4-Geoff Lees (dnf), 5-Bill Tempero, 6-Michael Allen, 7-Mike Hall, 8-Tim Evans, 9-Randolph Townsend (dnf), 10-Gary Gove
  40 laps; 9 finishers
115 06-24 USAMNNorth Starr SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  30 laps
116 08-12 USAMNNorth Starr SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  30 laps
117 05-19 USANCCharlotte Motor SpeedwaySCCA Can-Am
  1-Jacky Ickx, 2-Elliott Forbes-Robinson, 3-Keke Rosberg, 4-Geoff Lees, 5-Bobby Brown, 6-Tony Cicale, 7-Gary Gove, 8-John Morton, 9-Chris Strong, 10-Bill Tempero
  69 laps
118 08-17 USANEMid-Continent RacewayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  35 laps
119 08-17 USANJAcella Speedwaylate models
  1-Stan Janiszewski, 2-Carmen Scarpati, 3-George Yawger, 4-Ralph Amice, 5-Jim Wollman
  10 laps
120 08-17 USANJAcella Speedwaymodifieds
  1-Jimmy Horton, 2-Craig McCaughey, 3-Ken Johnson, 4-Fred Dmuchowski, 5-Billy Pauch
  25 laps
121 08-17 USANJAcella Speedwaysportsmen
  1-Nick Schlauch, 2-Les Katona, 3-Davy Jones, 4-Don Taylor, 5-Bob Lehrfield
  15 laps
122 09-09 USANJAcella Speedwaylate models
  1-Carmen Scarpati, 2-Clay Butler, 3-Hank Bedard, 4-Rich Gallagher, 5-Dennis Kube
  10 laps
123 09-09 USANJAcella Speedwaymodifieds
  1-Jimmy Horton, 2-Billy Pauch, 3-Frankie Schneider, 4-Ken Johnson, 5-Fritz Epright
  35 laps
124 09-16 USANJAcella Speedwaylate models
  1-Carmen Scarpati, 2-Ralph Amice, 3-George Yawger, 4-Jim Condrk, 5-Rich Gallagher
  10 laps
125 09-16 USANJAcella Speedwaymodifieds
  1-Jimmy Horton, 2-Glenn Fitzcharles, 3-Roger Laureno, 4-Frankie Schneider, 5-Doc SanFilippo
 
126 09-23 USANJAcella Speedwaylate models
  1-Carmen Scarpati, 2-John McCaughey, 3-Ralph Amice, 4-Stan Janiszewski, 5-Jim Condrk
  10 laps
127 09-23 USANJAcella Speedwaymodifieds
  1-Jimmy Horton, 2-Billy Pauch, 3-Kenny Brightbill, 4-Frank Cozze, 5-Doc SanFilippo
  35 laps
128 09-28 USANJAcella Speedwaylate models
  1-Stan Janiszewski, 2-Carmen Scarpati, 3-Mark Galbraith, 4-Ralph Amice, 5-Jim Condrk
  10 laps
129 09-28 USANJAcella Speedwaymodifieds
  1-Billy Pauch, 2-Sammy Beavers, 3-Dave Kelly, 4-Danny Soltis, 5-Frankie Kerr
  35 laps
130 10-13 USANJAcella Speedwaymodifieds4-25s (#1)
  1-Jimmy Horton, 2-Elvin Felty, 3-Kenny Brightbill, 4-Billy Ellis, 5-Lee Devault
  25 laps
131 10-13 USANJAcella Speedwaymodifieds4-25s (#2)
  1-Glenn Fitzcharles, 2-Denny Soltis, 3-Elvin Felty, 4-Chip Slocum, 5-Frankie Kerr
  25 laps
132 10-13 USANJAcella Speedwaymodifieds4-25s (#3)
  1-Jimmy Horton, 2-Kenny Brightbill, 3-Elvin Felty, 4-Denny Soltis, 5-Ray Swinehart
  25 laps; 4th race postponed due to curfew
133 11-04 USANJAcella SpeedwaymodifiedsDaniel Boone 100
  1-Billy Osmun, 2-Jimmy Horton, 3-Garry Gollub, 4-John Kozak, 5-Kenny Brightbill
  100 laps
134 04-01 USANJBridgeport Fairgroundsmodifieds
  1-Garry Gollub, 2-Ronnie Tobias, 3-Bobby Braxton, 4-Walt Olsen, 5-RJ Brown
  25 laps
135 04-01 USANJBridgeport Fairgroundssportsmen
  1-Chic Cossaboone, 2-Paul Lotier, 3-Andy Belmont, 4-Ed Mumford, 5-Davey Jones
  15 laps
136 04-07 USANJBridgeport Fairgroundsmodifieds
  1-Jimmy Horton, 2-Garry Gollub, 3-Frank Cozze, 4-Jack Sapp, 5-John Kozak
  25 laps
137 04-07 USANJBridgeport Fairgroundssportsmen
  1-Bodie Bodenweiser, 2-Chic Cossaboone, 3-Larry Kline, 4- Les Katona, 5-Paul Lotier
  15 laps
138 06-09 USANJBridgeport Fairgroundsmodifieds
  1-Jimmy Horton, 2-Kenny Sauder, 3-Dave Kelly, 4-Lee Devault, 5-Ron Dunstan
  25 laps
139 06-09 USANJBridgeport Fairgroundssportsmen
  1-Chic Cossaboone, 2-Bill Fauzio, 3-Rich Hall, 4-Tom Capie, 5-Bruce Young
  10 of 15 laps
140 06-09 USANJBridgeport FairgroundsURC sprints
  1-Charlie Svetec, 2-Paul Rochelle, 3-Leroy Felty, 4-Jimmy Horton, 5-Mike Kwiatkowski
  25 laps
141 08-09 USANJBridgeport FairgroundsmodifiedsGreat Races of '79
  1-Jimmy Horton, 2-John Kozak, 3-Dave Kelly, 4-RJ Brown, 5-Walt Olsen
  50 laps
142 08-09 USANJBridgeport FairgroundssportsmenGreat Races of '79/Penn National Qualifier
  1-Richie Cass, 2-John Leach, 3-Bob Wilkins, 4-Bruce Young, 5-George Kostelansky
  6 of 29 laps
143 11-25 USANJBridgeport Fairgroundsmodifieds (RWYB)
  1-John Kozak, 2-Ronnie Tobias, 3-CD Coville, 4-Elvin Felty, 5-Lee Elwell
  40 laps
144 00-00 USANJFlemington Fair Speedwaymodifieds
  1-Ken Brenn
 
145 04-21 USANJFlemington Fair Speedwaylate models
  1-Jim Wollman, 2-Joe Guastella, 3-John Hisko, 4-Stan Janiszweski, 4-Dave Noel
  10 laps
146 04-21 USANJFlemington Fair Speedwaymodifieds
  1-Ken Brenn, 2-Glenn Fitzcharles, 3-Kenny Brightbill, 4-Ken Johnson, 5-Billy Pauch
  30 laps
147 04-21 USANJFlemington Fair Speedwaysportsmen
  1-Don Taylor, 2-Jimmy Brenn, 3-Danny Klockner, 4-George Oliver, 5-Pete Boyer
  15 laps
148 05-05 USANJFlemington Fair Speedwaylate models
  1-Gary Raymond, 2-Jim Wollman, 3-Carmen Scarpati, 4-Clyde Cox III, 5-John Hisko
  10 laps
149 05-05 USANJFlemington Fair Speedwaymodifiedstwin 20s (#1)
  1-Billy Osmun, 2-Karl Freyer, 3-Larry Kline, 4-Kenny Brightbill, 5-Billy Pauch
  20 laps
150 05-05 USANJFlemington Fair Speedwaymodifiedstwin 20s (#2)
  1-Billy Pauch, 2-Kenny Brightbill, 3-Larry Kline, 4-Gerry Chamberlain, 5-Chip Slocum
  20 laps
151 05-05 USANJFlemington Fair Speedwaysportsmen
  1-Ty Constantino, 2-Nick Schlauch, 3-Paul Richards, 4-Don Colaluce, 5-Danny Klockner
  15 laps
152 05-28 USANJFlemington Fair SpeedwaymodifiedsNational Dirt Track Champ
  1-Roger Laureno, 2-Curt Krazer, 3-Rich Polenz, 4-Dwight Leib, 5-Mark Fusco
  200 laps
153 06-02 USANJFlemington Fair Speedwaylate models
  1-Gary Raymond, 2-Jim Wollman, 3-Carmen Scarpati, 4-Barry Laird, 5-Charlie Phillips
  10 laps
154 06-02 USANJFlemington Fair Speedwaymodifieds
  1-Billy Pauch, 2-Glenn Fitzcharles, 3-Kenny Brightbill, 4-Ken Brenn, 5-Chip Slocum
  30 laps
155 06-02 USANJFlemington Fair Speedwaysportsmen
  1-Bill Dubovick, 2-Fred Orchard, 3-Billy Cannon, 4-Mark Fusco, 5-George Oliver
  15 laps
156 07-11 USANJFlemington Fair SpeedwaymodifiedsSyracuse Qualifier
  1-Ken Brenn, 2-Billy Pauch, 3-Kenny Brightbill, 4-Sammy Beavers, 5-Fritz Epright
  100 laps
157 07-28 USANJFlemington Fair Speedwaylate models
  1-Stan Janiszewski, 2-Carmen Scarpati, 3-Matt Slowinski (dnf), 4-Jim Wollman (dnf), 5-Barry Laird (dnf)
  10 laps; 7 starters/2 finishers
158 07-28 USANJFlemington Fair Speedwaymodifieds
  1-Sammy Beavers, 2-Billy Pauch, 3-Bob Fisher, 4-Rich Polenz, 5-Chip Slocum
  30 laps
159 07-28 USANJFlemington Fair Speedwaysportsmen
  1-Ken Gill, 2-Joe Coverdale, 3-Paul Richards, 4-Billy Cannon, 5-Nick Schlauch
  15 laps
160 08-25 USANJFlemington Fair Speedwaylate models
  1-Gary Raymond, 2-Jim Wollman, 3-Ralph Amice, 4-John Hisko, 5-Matt Slowinski
  10 laps
161 08-25 USANJFlemington Fair Speedwaymodifieds
  1-Ken Brenn, 2-Stan Ploski, 3-Rich Polenz, 4-Fritz Epright, 5-Glenn Fitzcharles
  30 laps
162 08-25 USANJFlemington Fair Speedwaysportsmen
 
  make-up race; rained out after 31 of 100 laps, completed 9/29
163 09-01 USANJFlemington Fair Speedwaylate models
  1-Gary Raymond, 2-Stan Janiszewski, 3-Carmen Scarpati, 4-Mark Williams, 5-Ralph Amice
  10 laps
164 09-01 USANJFlemington Fair Speedwaymodifieds
  1-Larry Kline, 2-Karl Freyer, 3-Stan Ploski, 4-Fritz Epright 5-Chip Slocum
  30 laps
165 09-08 USANJFlemington Fair Speedwaylate modelsOutlaw Late Model Championship
  1-Carmen Scarpati, 2-Gary Raymond, 3-Stan Janiszewski, 4-Clay Butler, 5-Jim Wollman
  15 laps
166 09-08 USANJFlemington Fair SpeedwayNortheast Dirt Track modifieds
  1-Ken Brenn, 2-Billy Pauch, 3-Kevin Collins, 4-Karl Freyer, 5-CD Coville
  100 laps
167 09-29 USANJFlemington Fair Speedwaylate models
  1-Gary Raymond, 2-Stan Janiszewski, 3-George Yawger, 4-Carmen Scarpati, 5-Jim Wollman
  10 laps
168 09-29 USANJFlemington Fair Speedwaymodifieds
  1-Ken Brenn, 2-Sammy Beavers, 3-Fritz Epright, 4-Larry Kline, 5-Frank Cozze
  30 laps
169 09-29 USANJFlemington Fair Speedwaysportsmen
  1-Nick Schlauch, 2-Curt Krazer, 3-Fred Orchard, 4-Phil Hare, 5-George Kostelansky
  make-up race; last 69 of 100 laps (started 8/25)
170 09-29 USANJFlemington Fair Speedwaysportsmen
  1-George Kostelansky, 2-Phil Hare, 3-Jimmy Brenn, 4-Fred Orchard, 5-George Stires
  15 laps
171 08-05 USANJNew East Windsor Speedwaylate modelsGold Cup Series
  1-Stan Janiszewski, 2-John McCaughey, 3-Carmen Scarpati, 4-Ralph Amice, 5-Clyde Cox III
  10 laps
172 08-05 USANJNew East Windsor SpeedwaymodifiedsGold Cup Series
  1-Roger Laureno, 2-Sammy Beavers, 3-Walt Olsen, 4-Billy Pauch, 5-Doc SanFillipo
  35 laps
173 08-05 USANJNew East Windsor SpeedwaysportsmenGold Cup Series
  1-Chic Cossaboone, 2-Les Katona, 3-Nick Schlauch, 4-Augie Falcone, 5-Tim Pauch
  25 laps
174 08-05 USANJNew East Windsor SpeedwayURC sprintsGold Cup Series
  1-Brian Seidel, 2-John Draucker, 3-Paul Rochelle, 4-Ed Wylie, 5-Fred Berger
  25 laps
175 08-05 USANJNew East Windsor SpeedwayVW sprintsGold Cup Series
  1-Jack Hessley, 2-Dave Laire, 3-Bob Steiner, 4-Buck Robbins, 5-Carl Rudisill
  15 laps
176 08-08 USANJNew Egypt Speedwaymodern stocks
  1-Frank Biddle, 2-Art Cranmer, 3-Leroy Clayton, 4-Greg Tomaino, 5-Neil Rutt
  20 laps
177 08-08 USANJNew Egypt Speedwaymodifieds
  1-Richie Evans, 2-Fred Harbach, 3-Jerry Cook, 4-Bob Park, 5-Tom Michel
  35 laps
178 11-24 USANJWall StadiummodifiedsTurkey Derby
  1-George Kent, 2-Jim Hendrickson, 3-Tony Hirschman
  150 laps
179 07-24 USANYFive Mile Point SpeedwayWoO sprints
  1-Lynn Paxton
  50 laps
180 04-21 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-CD Coville, 2-Lou Lazzaro, 3-Tom Corellis, 4-Dave Lape, 5-Ray Dalmata
  50 laps
181 05-12 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Lou Lazzaro, 2-Dave Lape, 3-Bob Sitterly, 4-Ray Dalmata, 5-Art Kiser
  35 laps
182 05-19 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Dave Lape, 2-Lou Lazzaro, 3-Bob Rees, 4-Jack Halloran, 5-Joe Johnson
  35 laps
183 05-26 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Dave Lape, 2-Jack Johnson, 3-Ray Dalmata, 4-Art Kiser, 5-Rene Charland
  35 laps
184 06-02 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Dave Lape, 2-Jack Johnson, 3-Art Kiser, 4-Bill Brooking, 5-CD Coville
  35 laps
185 06-09 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jack Johnson, 2-Lou Lazzaro, 3-Joe Johnson, 4-CD Coville, 5-Larry Livingston
  35 laps
186 06-16 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Lou Lazzaro, 2-Jack Johnson, 3-Jack Halloran, 4-Larry Livingston, 5-Nick Ronca
  35 laps
187 06-23 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Dave Lape, 2-Ray Dalmata, 3-Harry Peek, 4-Bob Sitterly, 5-Joe Johnson
  35 laps
188 06-30 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jack Johnson, 2-Ray Dalmata, 3-Gibby Fountain, 4-Dave Lape, 5-Larry Livingston
  35 laps
189 07-07 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Dave Lape, 2-Jack Johnson, 3-Ray Dalmata, 4-Bob Rees, 5-Art Kiser
  35 laps
190 07-14 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Dave Lape, 2-Jack Halloran 3-CD Coville, 4-Ray Dalmata, 5-Don VanGuilder
  35 laps
191 07-24 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jack Johnson, 2-Alan Johnson, 3-Dave Lape, ,4-Kenny Brightbill, 5-Davey Moore
  100 laps
192 07-28 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jack Johnson, 2-Dave Lape, 3-Ray Dalmata, 4-CD Coville, 5-Harry Peek
  35 laps
193 08-04 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jack Johnson, 2-CD Coville, 3-Steve Luse, 4-Ray Dalmata, 5-Don VanGuilder
  35 laps
194 08-11 USANYFonda Speedwaymodifieds(#1)
  1-Lou Lazzaro, 2-Stan Wetmore, 3-Jack ZJohnson, 4-Bob Sitterly, 5-Harry Peek
  35 laps
195 08-11 USANYFonda Speedwaymodifieds(#2)
  1-Jack Johnson, 2-Steve Luse, 3-Andy Romano, 4-Ray Dalmata, 5-Bob Rees
  35 laps
196 08-25 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-George Proctor, 2-Art Kiser, 3-Harry Peek, 4-Bob Rees, 5-Ray Dalmata
  35 laps
197 10-07 USANYNew York State FairgroundsDIRT Champ Trail modifiedsSchaefer International 200
  1-Jack Johnson, 2-Will Cagle, 3-Ken Brenn, 4-Buzzie Reutimann, 5-Ed Delmolino
  125 laps
198 06-02 USANYOrange County Fair Speedwaymodifieds
  1-Brett Hearn
  30 laps
199 06-16 USANYOrange County Fair SpeedwayARDC midgets
  1-Leigh Earnshaw, 2-Hank Rogers, 3-Bob Cicconi, 4-Craig Stivale, 5-Lenny Boyd
  25 laps
200 06-16 USANYOrange County Fair Speedwaymodifieds
  1-Kevin Collins, 2-Rich Eurich, 3-Frankie Schneider, 4-Ken Wismer Jr, 5-Rags Carter
  30 laps
201 06-16 USANYOrange County Fair Speedwaysportsmen
  1-Jerry Morgan, 2-Pete DuValoois, 3-Mike Petruska, 4-Ralph Heotzler, 5-Bob Houck
  20 laps
202 07-21 USANYOrange County Fair Speedwaymodifieds
  1-Brett Hearn
  30 laps
203 09-01 USANYOrange County Fair Speedwaymodifieds
  1-Brett Hearn
  30 laps
204 09-15 USANYOrange County Fair Speedwaymodifieds
  1-Brett Hearn
  100 laps
205 10-21 USANYOrange County Fair SpeedwaymodifiedsEastern States 200
  1-Brett Hearn
  200 laps
206 07-08 USANYWatkins Glen Grand Prix CircuitSCCA Can-Am
  1-Keke Rosberg, 2-Geoff Lees, 3-Vern Schuppan, 4-Bill Tempero, 5-Horst Kroll, 6-Bobby Brown, 7-John Morton, 8-Jacky Ickx, 9-Gary Gove, 10-Roman Pechmann
  55 laps
207 10-07 USANYWatkins Glen Grand Prix CircuitFormula One WorldUnited States GP
  1-Gilles Villeneuve, 2-René Arnoux, 3-Didier Pironi, 4-Elio de Angelis, 5-Hans-Joachim Stuck, 6-John Watson
  59 laps
208 01-14 USAOHCincinnati Gardensmidgets
  1-Duke Cook
 
209 04-15 USAOHEldora SpeedwayWoO sprints
  1-Ron Shuman
  40 laps
210 05-27 USAOHEldora SpeedwayWoO sprints
  1-Dub May
  40 laps
211 07-03 USAOHEldora SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
212 07-14 USAOHEldora SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  40 laps
213 08-04 USAOHEldora SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
214 09-01 USAOHEldora SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  40 laps
215 10-21 USAOHEldora SpeedwayWoO sprints
  1-Shane Carson
  40 laps
216 05-29 USAOHLimaland Motor SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
217 07-01 USAOHLimaland Motor SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  50 laps
218 06-10 USAOHMid-Ohio Sports Car CourseSCCA Can-Am
  1-Alan Jones, 2-Keke Rosberg, 3-Elliott Forbes-Robinson, 4-Rocky Moran, 5-Geoff Lees, 6-Tim Evans, 7-Gary Gove, 8-Howard Kelly, 9-Bobby Brown, 10-Horst Kroll
  50 laps
219 09-02 USAOHNew Bremen SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
220 09-03 USAOHNew Bremen SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  40 laps
221 07-29 USAOHWayne County SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  50 laps
222 03-25 USAOKTulsa SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  40 laps
223 05-27 USAPAGrandview SpeedwayARDC midgets
  1-George Ferguson, 2-Lenny Boyd, 3-Jim Fearick, 4-Kim Cesare, 5-Jim McGuire
  40 laps
224 05-27 USAPAGrandview SpeedwayATQMRA tq midgets
  1-Lenny Boyd, 2-Will Ford, 3-Johnny Coy Jr, 4-Ernie Worth, 5-Larry Michaels
  20 laps
225 08-04 USAPAGrandview Speedwaysportsmen
  1-Tom Mayberry, 2-Doug Pannepacker, 3-Fred Rahmer Jr, 4-John Blackley, 5-Bob Emerich
  25 laps
226 08-29 USAPALernerville SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
227 07-21 USAPALincoln SpeedwayWoO sprints
  1-Rick Ferkel
  50 laps
228 04-08 USAPANazareth Racewaystreet stocks
  1-Mike Kresge, 2-Dennis Grube, 3-Matt Brickler, 4-Jason Collis, 5-Paul Eckhart
  15 laps
229 04-29 USAPANazareth RacewaymodifiedsSpirit of '79
  1-Brett Hearn, 2-Charlie Shire, 3-Rags Carter, 4-Tom Hager, 5-Richie Smith
  79 laps
230 04-29 USAPANazareth Racewaysportsmen
  1-Fred Sabatino, 2-Tom Zeiner, 3-Randy Bok, 4-Dennis Thomas, 5-Ken Kutzman
  15 laps
231 05-06 USAPANazareth Racewaymodifieds
  1-Kevin Collins, 2-Billy Osmun, 3-Rags Carter, 4-Jack Bertling, 5-Tom Hager
  30 laps
232 05-06 USAPANazareth Racewaysportsmen
  1-Henry Urbin, 2-Randy Bok, 3-Roger Emm, 4-Bruce Kline, 5-Bryan Kantner
  15 laps
233 05-06 USAPANazareth Racewaystreet stocks
 
  2x15 laps (split field), winners: Jason Collis+Mike Kresge
234 05-20 USAPANazareth Racewaymodifieds
  1-Bob Bottcher, 2-Ken Wismer Jr, 3-Kevin Collins, 4-Kenny Brightbill, 5-Jack Bertling
  30 laps
235 06-24 USAPANazareth RacewayARDC midgets
  1-Nick Fornoro Jr, 2-Bob Cicconi, 3-Kevin Collins, 4-Lenny Boyd, 5-Leigh Earnshaw
  20 laps
236 06-24 USAPANazareth Racewaymodifieds
  1-Sammy Beavers, 2-Frank Cozze, 3-Richie Smith, 4-Chuck Skias, 5-Hank Goranson
  30 laps
237 07-05 USAPANazareth RacewayAMSA mini stocks
  1-George Unfried, 2-Dave Wenger, 3-Luke Wagner, 4-Dave Lair, 5-June Seavers
  20 laps
238 07-05 USAPANazareth RacewaymodifiedsNortheast Challenge
  1-Kevin Collins, 2-Harry Behrent, 3-Bob Bottcher, 4-Frank Cozze, 5-Kenny Brightbill
  100 laps
239 07-15 USAPANazareth Racewaymodifieds4-25s (#1)
  1-Richie Smith, 2-Larry Brolsma, 3-Bill Tanzosh, 4-Chuck Skias, 5-Neal Kumernitsky
  25 laps
240 07-15 USAPANazareth Racewaymodifieds4-25s (#2)
  1-Kevin Collins, 2-Tom Hager, 3-Carl VanHorn, 4-Charlie Shire, 5-Junior Siegfried
  25 laps
241 07-15 USAPANazareth Racewaymodifieds4-25s (#3)
  1-Bill Tanzosh, 2-Carl VanHorn, 3-John Haroll, 4-Chuck Skias, 5-Ken Wismer Jr
  25 laps
242 07-15 USAPANazareth Racewaymodifieds4-25s (#4)
  1-Richard Frantz, 2-Larry Brolsma, 3-Chuck Skias, 4-Kevin Collins, 5-Charlie Shire
  25 laps
243 07-15 USAPANazareth Racewaystreet stocks
 
  2x15 laps (split field), winners: Bill Stanton+Jason Collis
244 07-22 USAPANazareth Racewaymodifieds
  1-Frank Cozze, 2-Carl Collis, 3-Jack Bertling, 4-Carl VanHorn, 5-Richie Smith
  30 laps
245 07-22 USAPANazareth Racewaystreet stocks
 
  2x15 laps (split field), winners: Keith Prutzman (Terry Wagner DQ)+Dennis Grube
246 08-05 USAPANazareth Racewaymodifieds
  1-Brett Hearn
  30 laps
247 08-19 USAPANazareth Racewaymodifieds
  1-Tom Hager, 2-Fritz Epright, 3-Carl VanHorn, 4-Harry Behrent, 5-Brett Hearn
  30 laps
248 08-19 USAPANazareth Racewaysportsmen
  1-Jeff Heotzler, 2-Bob Schoenberger, 3-Jack Zeiner, 4-Bruce Kline, 5-Henry Urbin
  15 laps
249 08-19 USAPANazareth Racewaystreet stocks
 
  2x15 laps (split field); winners: Gary Metzgar+Bill Stanton
250 08-22 USAPANazareth RacewaymodifiedsSyracuse Qualifier
  1-Bob Bottcher, 2-Kim Trout, 3-Billy Osmun, 4-Tom Hager, 5-Glenn Fitzcharles
  100 laps
251 08-22 USAPANazareth Racewaystreet stocks
 
  2x15 laps (split field); winners: Wayne Perricone+Dennis Grube
252 08-26 USAPANazareth Racewaymodifieds
  1-Brett Hearn
  30 laps
253 09-02 USAPANazareth RacewaymodifiedsPocono RoC Qualifier
  1-Rags Carter, 2-Richard Frantz, 3-Kim Trout, 4-Bob Malzahn, 5-Harry Behrent
  100 laps
254 09-02 USAPANazareth Racewaystreet stocks
 
  2x15 laps (split field); winners: Leroy Barlieb+Keith Prutzman
255 07-19 USAPAPenn National SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  35 laps
256 07-25 USAPAPort Royal SpeedwayWoO sprints
  1-Lynn Paxton
  40 laps
257 03-11 USAPAReading Fairgroundsmodifieds
  1-Jimmy Horton, 2-Kenny Brightbill, 3-Ronnie Tobias, 4-Frank Cozze, 5-Garry Gollub
  35 laps
258 03-11 USAPAReading Fairgroundssprints
  1-Bill Stief, 2-Keith Kauffman, 3-Jay Myers, 4-Paul Pitzer, 5-Fran Hogue
  30 laps
259 03-18 USAPAReading Fairgroundsmodifieds
  1-Kenny Brightbill, 2-CD Coville, 3-Billy Pauch, 4-Ron Tobias, 5-Kevin Collins
  35 laps
260 03-18 USAPAReading Fairgroundssmall block modifieds
  1-Dave Schoffstall, 2-Ray Swinehart, 3-Tom Capie, 4-Charley Gilmore, 5-Roy Wiest
  20 laps
261 04-01 USAPAReading Fairgroundsmodifieds
  1-Gerry Chamberlain
 
262 04-14 USAPAReading Fairgroundsmodifieds
  1-Jimmy Horton
 
263 04-20 USAPAReading Fairgroundsmodifieds
  1-Dave Kelly, 2-Kenny Brightbill, 3-John Kozak, 4-Don Kreitz, 5-Kevin Collins
  35 laps
264 05-11 USAPAReading Fairgroundsmodifieds
  1-Dave Kelly, 2-Jay Stong, 3-Frank Cozze, 4-Kevin Collins, 5-Don Kreitz
  35 laps
265 05-20 USAPAReading Fairgroundsmodifieds
  1-Jimmy Horton, 2-Kevin Collins, 3-Kenny Brightbill, 4-Barry Burkhart, 5-Gerry Chamberlain
  35 laps
266 06-01 USAPAReading FairgroundsmodifiedsBeader Kennedy Memorial
  1-Dave Kelly, 2-Kenny Brightbill, 3-Don Kreitz, 4-Kim Trout, 5-Junior Mikosz
  50 laps
267 06-08 USAPAReading Fairgroundsmodifieds
  1-Dave Kelly, 2-Bob Hauer, 3-Don Kreitz, 4-Freddy Brightbill, 5-Frank Cozze
  35 laps
268 06-15 USAPAReading Fairgroundsmodifieds
  1-Dave Kelly, 2-Gerry Chamberlain, 3-Howie Cronce, 4-Frank Cozze, 5-Freddy Brightbill
  35 laps
269 06-24 USAPAReading Fairgroundsmodifieds
  1-Kenny Brightbill, 2-Kevin Collins, 3-Jimmy Horton, 4-Frank Cozze, 5-Dave Kelly
  35 laps
270 06-29 USAPAReading FairgroundsmodifiedsGrand Finale II
  1-Dave Kelly, 2-Frank Cozze, 3-Don Kreitz, 4-Barry Burkhart, 5-Howie Cronce
  50 laps
271 07-28 USAPASelinsgrove SpeedwayWoO sprints
  1-Allen Klinger
  35 laps
272 07-27 USAPAWilliams Grove SpeedwayWoO sprints
  1-Lynn Paxton
  30 laps
273 04-22 USASDHartford SpeedwayWoO sprints
  1-Ron Shuman
  30 laps
274 04-06 USATNJackson FairgroundsWoO sprints
  1-Rick Ferkel
  50 laps
275 10-19 USATNJackson FairgroundsWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  40 laps
276 03-11 USATXBig H SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  50 laps
277 03-31 USATXDevil's Bowl SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  50 laps
278 09-08 USATXDevil's Bowl SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  50 laps
279 06-16 USAWASkagit SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  50 laps
280 07-22 USAWIRoad AmericaSCCA Can-Am
  1-Jacky Ickx, 2-Geoff Lees, 3-Al Holbert, 4-John Morton, 5-Vern Schuppan, 6-John Gunn, 7-Tom Spalding, 8-Robert Nelkin, 9-Tim Evans, 10-Mike Hall
  40 laps
281 07-20 USAWVSmedley's SpeedwayWoO sprints
  1-Rick Ferkel
  40 laps
282 03-03 ZAFGPKyalami CircuitFormula One WorldSouth African GP
  1-Gilles Villeneuve, 2-Jody Scheckter, 3-Jean-Pierre Jarier, 4-Mario Andretti, 5-Carlos Reutemann, 6-Niki Lauda
  78 laps