1980 RACES

1 00-00 ARGB25 de Mayo
 
 
2 00-00 ARGCAutódromo Oscar Alfredo Gálvez
 
 
3 01-13 ARGCAutódromo Oscar Alfredo GálvezFormula One WorldArgentine GP
  1-Alan Jones, 2-Nelson Piquet, 3-Keke Rosberg, 4-Derek Daly, 5-Bruno Giacomelli, 6-Alain Prost
  53 laps
4 04-20 ARGCAutódromo Oscar Alfredo Gálvez
 
 
5 00-00 ARGMAutódromo General San Martín
 
 
6 06-07 ARGXAutódromo Oscar Cabaléntouring cars
  1-Jorge del Río
 
7 00-00 AUT3HollabrunnEuropean Autocross buggies
  1-Willi Rösel, 2-Alois Havel, 3-, 4-, 5-Jaroslav Hosek
 
8 00-00 AUT3HollenburgEuropean Autocross buggies
  1-Willi Rösel, 2-Jaroslav Hosek, 3-Wolfgang Winninger, 4-Manfred Küchler, 5-Manfred Krammer
 
9 00-00 AUT3NordringEuropean Autocross buggies
  1-Karl Wöber, 2-Willi Rösel, 3-Manfred Küchler, 4-Alois Havel, 5-Jirí Bartos
 
10 08-17 AUT6ÖsterreichringFormula One WorldAustrian GP
  1-Jean-Pierre Jabouille, 2-Alan Jones, 3-Carlos Reutemann, 4-Jacques Laffite, 5-Nelson Piquet, 6-Elio de Angelis
  54 laps
11 05-04 BELVLGCircuit ZolderFormula One WorldBelgian GP
  1-Didier Pironi, 2-Alan Jones, 3-Carlos Reutemann, 4-René Arnoux, 5-Jean-Pierre Jarier, 6-Gilles Villeneuve
  72 laps
12 06-22 BELVLGCircuit ZolderEuropean Formula 2Belgian Formula 2 GP
  1-Huub Rothengatter, 2-Brian Henton, 3-Siegfried Stohr, 4-Derek Warwick, 5-Miguel Ángel Guerra, 6-Mike Thackwell
  50 laps
13 01-27 BRASPAutódromo José Carlos PaceFormula One WorldBrazilian GP
  1-René Arnoux, 2-Elio de Angelis, 3-Alan Jones, 4-Didier Pironi, 5-Alain Prost, 6-Riccardo Patrese
  40 laps
14 06-22 CANONMosport ParkSCCA Can-Am
  1-Patrick Tambay, 2-Stephen South, 3-Geoff Brabham, 4-Bobby Brown, 5-Ricardo Londono, 6-Tony Cicale, 7-Bobby Rahal (dnf), 8-Gary Gove, 9-Al Holbert (dnf), 10-Bertil Roos
  60 laps; 8 finishers
15 09-28 CANPQCircuit de l'Île Notre DameFormula One WorldCanadian GP
  1-Alan Jones, 2-Carlos Reutemann, 3-Didier Pironi, 4-John Watson, 5-Gilles Villeneuve, 6-Hector Rebaque
  70 laps
16 08-24 CANPQCircuit Trois-RivièresSCCA Can-AmMolson GP
  1-Patrick Tambay, 2-Al Holbert, 3-Bobby Rahal, 4-Gary Gove, 5-Horst Kroll, 6-Bobby Brown, 7-Bob Roy, 8-Cliff Dawson, 9-Dave Hoover, 10-Bertil Roos
  42 laps
17 00-00 CZE Nová PakaEuropean Autocross buggies
  1-Willi Rösel, 2-Jirí Bartos, 3-Václav Uher, 4-Alois Havel, 5-Josef Gröbner
 
18 00-00 CZE Nová PakaEuropean Autocross touring cars
  1-Peter Derber, 2-Tomás Hank, 3-Ladislav Zelený
 
19 00-00 DEUBWDonaueschingenEuropean Autocross buggies
  1-Helmut Klein, 2-Willi Rösel, 3-HD Schutz, 4-Roberto Scanavino, 5-Alois Havel
 
20 04-13 DEUBWHockenheim RingEuropean Formula 2Jim Clark Race
  1-Teo Fabi, 2-Brian Henton, 3-Alberto Colombo, 4-Chico Serra, 5-Huub Rothengatter, 6-Oscar Pedersoli
  27 laps, shortened from 30 laps due to Markus Hottinger's fatal crash
21 08-10 DEUBWHockenheim RingFormula One WorldGerman GP
  1-Jacques Laffite, 2-Carlos Reutemann, 3-Alan Jones, 4-Nelson Piquet, 5-Bruno Giacomelli, 6-Gilles Villeneuve
  45 laps
22 09-28 DEUBWHockenheim RingEuropean Formula 2Hessen & Württemberg Prize
  1-Teo Fabi, 2-Nigel Mansell, 3-Siegfried Stohr, 4-Richard Dallest, 5-Alberto Colombo, 6-Fredy Schnarwiler
  30 laps
23 00-00 DEUHESchlüchternEuropean Autocross buggies
  1-Willi Rösel, 2-Karl Wöber, 3-Bernd Burger, 4-Jaroslav Hosek, 5-Zdenek Turek
 
24 09-14 DEUNWSiegerlandringFormula 3
  1-Wolfgang Klein
 
25 04-27 DEURPNürburgringEuropean Formula 2Eifelrennen
  1-Teo Fabi, 2-Brian Henton, 3-Derek Warwick, 4-Siegfried Stohr, 5-Jochen Dauer, 6-Huub Rothengatter
  9 laps
26 00-00 DEUSHMöllnEuropean Autocross buggies
  1-Willi Rösel, 2-Alois Havel, 3-Christian Maufroid, 4-Wolfgang Winninger, 5-Helmut Klein
 
27 00-00 ESPCTLes PlanesEuropean Autocross buggies
  1-Willi Rösel, 2-Christian Brunier, 3-Giuseppe Zannini, 4-Christian Maufroid, 5-Alois Havel
 
28 06-01 ESPMDCircuito del JaramaFormula OneSpanish GP
  1-Alan Jones
 
29 05-26 FRABCircuit de PauEuropean Formula 2Pau GP
  1-Richard Dallest, 2-Siegfried Stohr, 3-Brian Henton, 4-Mike Thackwell, 5-Miguel Ángel Guerra, 6-Alberto Colombo
  73 laps
30 06-14 FRARCircuit de la SartheWorld Champ for Makes24 Heures du Mans
  1-Jean-Pierre Jaussaud/Jean Rondeau, 2-Jacky Ickx/Reinhold Joest, 3-Jean-Michel Martin/Philippe Martin/Gordon Spice, 4-Guy Frequelin/Roger Dorchy, 5-John Fitzpatrick/Brian Redman/Dick Barbour, 6-Jurgen Barth/Manfred Schurti
  338 laps
31 06-29 FRAUCircuit Paul RicardFormula One WorldFrench GP
  1-Alan Jones, 2-Didier Pironi, 3-Jacques Laffite, 4-Nelson Piquet, 5-René Arnoux, 6-Carlos Reutemann
  54 laps
32 07-13 GBRENGBrands Hatch CircuitFormula One WorldBritish GP
  1-Alan Jones, 2-Nelson Piquet, 3-Carlos Reutemann, 4-Derek Daly, 5-Jean-Pierre Jarier, 6-Alain Prost
  76 laps
33 06-08 GBRENGSilverstone CircuitEuropean Formula 2Formula 2 Trophy
  1-Derek Warwick, 2-Andrea de Cesaris, 3-Mike Thackwell, 4-Teo Fabi, 5-Huub Rothengatter, 6-Miguel Ángel Guerra
  47 laps
34 04-07 GBRENGThruxton CircuitEuropean Formula 2Jochen Rindt Trophy
  1-Brian Henton, 2-Derek Warwick, 3-Andrea de Cesaris, 4-Chico Serra, 5-Oscar Pedersoli, 6-Huub Rothengatter
  55 laps
35 09-14 ITAEMIAutodromo Dino FerrariFormula One WorldItalian GP
  1-Nelson Piquet, 2-Alan Jones, 3-Carlos Reutemann, 4-Elio de Angelis, 5-Keke Rosberg, 6-Didier Pironi
  60 laps
36 08-10 ITAEMIAutodromo SantamonicaEuropean Formula 2Adriatic GP
  1-Andrea de Cesaris, 2-Brian Henton, 3-Derek Warwick, 4-Huub Rothengatter, 5-Miguel Ángel Guerra, 6-Alberto Colombo
  60 laps
37 05-12 ITALAZAutodromo di VallelungaEuropean Formula 2Rome GP
  1-Brian Henton, 2-Andrea de Cesaris, 3-Derek Warwick, 4-Mike Thackwell, 5-Siegfried Stohr, 6-Alberto Colombo
  65 laps
38 00-00 ITALOMRallypista Santo SpiritoEuropean Autocross buggies
  1-Willi Rösel, 2-Wolfgang Winninger, 3-Jirí Bartos, 4-Jaroslav Hosek, 5-Felippe Rosso
 
39 00-00 ITAPIEPista PragiaroloEuropean Autocross buggies
  1-Willi Rösel, 2-Manfred Küchler, 3-Karl Wöber, 4-F Negro, 5-Jaroslav Hosek
 
40 08-02 ITASICAutodromo di PergusaEuropean Formula 2Mediterranean GP
  1-Siegfried Stohr, 2-Brian Henton, 3-Manfred Winkelhock, 4-Huub Rothengatter, 5-Richard Dallest, 6-Andrea de Cesaris
  45 laps
41 07-06 ITATOSAutodromo del MugelloEuropean Formula 2Mugello GP
  1-Brian Henton, 2-Derek Warwick, 3-Teo Fabi, 4-Miguel Ángel Guerra, 5-Andrea de Cesaris, 6-Siegfried Stohr
  42 laps
42 05-18 MCO Circuit de MonacoFormula One WorldMonaco GP
  1-Carlos Reutemann, 2-Jacques Laffite, 3-Nelson Piquet, 4-Jochen Mass, 5-Gilles Villeneuve, 6-Emerson Fittipaldi
  76 laps
43 07-20 NLD Circuit Park ZandvoortEuropean Formula 2Zandvoort GP
  1-Richard Dallest, 2-Derek Warwick, 3-Teo Fabi, 4-Chico Serra, 5-Nigel Mansell, 6-Beppe Gabbiani
  45 laps
44 08-31 NLD Circuit Park ZandvoortFormula One WorldDutch GP
  1-Nelson Piquet, 2-René Arnoux, 3-Jacques Laffite, 4-Carlos Reutemann, 5-Jean-Pierre Jarier, 6-Alain Prost
  72 laps
45 00-00 USAAKAlaska Raceway Park
 
 
46 00-00 USAAKAnchorage Fur Rendezvous
 
 
47 00-00 USAAKCapitol Speedway
 
 
48 00-00 USAAKGreater Fairbanks Raceway
 
 
49 00-00 USAAKNorth Pole Speedway
 
 
50 00-00 USAAKTanacross Airport
 
 
51 00-00 USAALGadsden Raceway
 
 
52 09-03 USAARI-30 SpeedwayWoO sprints
  1-Bobby Allen
  40 laps
53 04-04 USAARRiverside International SpeedwayWoO sprints
  1-Rick Ferkel
  25 laps
54 04-05 USAARRiverside International SpeedwayWoO sprints
  1-Tim Green
  50 laps
55 09-15 USAARRiverside International SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
 
56 09-16 USAARRiverside International SpeedwayWoO sprints
  1-Terry Gray
  40 laps
57 06-20 USAAZManzanita SpeedwayWoO sprints
  1-Lee Osborne
  20 laps
58 06-21 USAAZManzanita SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  30 laps
59 00-00 USAAZPhoenix International RacewaymidgetsCopper World Classic
  1-Stan Fox
 
60 06-13 USACAAscot ParkWoO sprints
  1-Dean Thompson
  20 laps
61 06-14 USACAAscot ParkWoO sprints
  1-Steve Kinser
  50 laps
62 11-27 USACAAscot ParkUSAC National midgetsTurkey Night GP
  1-Ron Shuman
  100 laps
63 10-19 USACALaguna Seca RacewaySCCA Can-Am
  1-Al Unser, 2-Keke Rosberg, 3-Elliott Forbes-Robinson, 4-Geoff Brabham, 5-Danny Sullivan, 6-Bobby Rahal, 7-Rocky Moran, 8-Al Holbert, 9-Ricardo Londono, 10-Richard Guider
  50 laps
64 03-30 USACALong BeachFormula One WorldLong Beach GP
  1-Nelson Piquet, 2-Riccardo Patrese, 3-Emerson Fittipaldi, 4-John Watson, 5-Jody Scheckter, 6-Didier Pironi
  80.5 laps
65 10-26 USACARiverside Int'l RacewaySCCA Can-Am
  1-Al Holbert, 2-Elliott Forbes-Robinson, 3-Patrick Tambay, 4-Keke Rosberg, 5-Rocky Moran, 6-Ricardo Londono, 7-Gary Gove, 8-Bobby Rahal, 9-Richard Guider, 10-Jim Trueman
  50 laps
66 05-25 USACASears Point Int'l RacewaySCCA Can-Am
  1-Patrick Tambay, 2-Elliott Forbes-Robinson, 3-Bobby Rahal, 4-Geoff Brabham, 5-Randy Lewis, 6-Ricardo Londono, 7-Al Holbert, 8-Skeeter McKitterick, 9-Gary Gove, 10-Jim Trueman
  50 laps
67 06-06 USACASilver Dollar SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  30 laps
68 06-07 USACASilver Dollar SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  50 laps
69 09-25 USACASilver Dollar SpeedwayWoO sprints
  1-Johnny Anderson
  30 laps
70 09-26 USACASilver Dollar SpeedwayWoO sprints
  1-Wayne Sue
  30 laps
71 09-27 USACASilver Dollar SpeedwayWoO sprints
  1-Johnny Anderson
  50 laps
72 06-15 USACASpeedway 117WoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  30 laps
73 06-03 USACOColorado National SpeedwayWoO sprints
  1-Lee James
  25 laps
74 11-09 USADEUS 13 SpeedwaymodifiedsDelaware State Modified Champ/Twin 50s (#1)
  1-Jimmy Horton, 2-Ken Brenn, 3-Harold Bunting, 4-Hal Browning, 5-Paul Lotier
  50 laps
75 11-09 USADEUS 13 SpeedwaymodifiedsDelaware State Modified Champ/twin 50s (#2)
  1-Kenny Brightbill, 2-Walt Breeding, 3-Frank Cozze, 4-Paul Lotier, 5-Jimmy Horton
  50 laps
76 02-06 USAFLEast Bay RacewayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  25 laps
77 02-07 USAFLEast Bay RacewayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  25 laps
78 02-08 USAFLEast Bay RacewayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  25 laps
79 02-09 USAFLEast Bay RacewayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  50 laps
80 08-31 USAGARoad AtlantaSCCA Can-Am
  1-Geoff Brabham, 2-Danny Sullivan, 3-Bobby Rahal, 4-Patrick Tambay, 5-Bobby Brown, 6-John Gunn, 7-Gary Gove, 8-Bertil Roos, 9-Al Holbert
  50 laps; 9 finishers
81 00-00 USAHIHawaii Raceway Park
 
 
82 04-19 USAIAKnoxville RacewayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  25 laps
83 04-20 USAIAKnoxville RacewayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  25 laps
84 05-30 USAIAKnoxville RacewayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  20 laps
85 05-31 USAIAKnoxville RacewayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  18 laps (rain shortened)
86 08-17 USAIAKnoxville RacewayWoO sprintsKnoxville Nationals
  1-Steve Kinser
  30 laps
87 09-20 USAIAKnoxville RacewayWoO sprints
  1-Tim Green
  25 laps
88 09-21 USAILIllinois State FairgroundsWoO sprintstwin 25s (#2)
  1-Steve Kinser
  25 laps
89 09-21 USAILIllinois State FairgroundsWoO sprintstwin 25s (#1)
  1-Danny Smith
  25 laps
90 07-11 USAILSanta Fe SpeedwayWoO sprints
  1-Lee James
  40 laps
91 08-21 USAILSpringfield SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
92 09-28 USAILSpringfield Speedwaysprints
  1-Dean Shirley
  40 laps
93 04-11 USAILTri-City SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  20 laps
94 04-12 USAILTri-City SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
95 05-28 USAILTri-City SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  40 laps
96 07-09 USAILTri-City SpeedwayWoO sprints
  1-Tim Green
  40 laps
97 08-22 USAILTri-City SpeedwayWoO sprints
  1-Ken Schrader
  non-point; 30 laps
98 08-23 USAILTri-City SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  40 laps
99 05-25 USAINIndianapolis Motor SpeedwayUSAC Gold CrownIndianapolis 500
  1-Johnny Rutherford, 2-Tom Sneva, 3-Gary Bettenhausen, 4-Gordon Johncock, 5-Rick Mears, 6-Pancho Carter
  200 laps
100 05-24 USAINIndianapolis Raceway ParkUSAC National midgetsNight Before the 500
  1-Mel Kenyon
  50 laps
101 05-10 USAINParagon SpeedwayWoO sprints
  1-Lee Osborne
  40 laps
102 07-12 USAINParagon SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  50 laps
103 07-12 USAINTerre Haute Action TrackWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  non-point; 20 laps
104 07-13 USAINTerre Haute Action TrackWoO sprints
  1-Rickey Hood
  40 laps
105 09-14 USAINTerre Haute Action TrackUSAC National midgetsHut Hundred
  1-Rich Vogler
  100 laps
106 05-11 USAINTri-State SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
107 06-30 USAKS81 SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  40 laps
108 00-00 USAKSBelleville High BanksmidgetsBelleville Midget Nationals
  1-Stan Fox
 
109 04-18 USAKSLakeside SpeedwayWoO sprints
  1-Tim Green
  30 laps
110 08-11 USAKSTopeka FairgroundsWoO sprints
  1-Steve Kinser
  25 laps
111 07-24 USAMDHagerstown SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  35 laps
112 05-09 USAMIButler Motor SpeedwayWoO sprints
  1-Lee Osborne
  40 laps
113 08-27 USAMIButler Motor SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
114 08-10 USAMNBrainerd Int'l RacewaySCCA Can-Am
  1-Patrick Tambay, 2-Al Holbert, 3-Elliott Forbes-Robinson, 4-Bobby Rahal, 5-Danny Sullivan, 6-Geoff Brabham, 7-Rocky Moran, 8-Ricardo Londono, 9-Bobby Brown, 10-Michael Allen
  40 laps
115 09-19 USAMOCapital SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
116 01-19 USANJAtlantic City Convention HallATQMRA tq midgets
  1-Will Ford, 2-Lenny Boyd, 3-Nick Fornoro Jr, 4-Russ Klar, 5-Larry Michaels
  35 laps
117 05-10 USANJBridgeport Fairgroundsmodifieds
  1-Garry Gollub, 2-Jimmy Horton, 3-Ronnie Tobias, 4-Bob Ayers, 5-Donnie Kreitz
 
118 05-10 USANJBridgeport Fairgroundssportsmen
  1-Mike Jablonski, 2-Rich Isett, 3-Butch Dissinger, 4-John Leach, 5-Ray Cranstoun
  15 laps
119 06-21 USANJBridgeport FairgroundsmodifiedsJack Helget Memorial
  1-Dave Kelly, 2-Jimmy Horton, 3-Ken Johnson, 4-Jim Baker, 5-Donnie Kreitz
  25 laps
120 06-21 USANJBridgeport Fairgroundssportsmen
  1-Barry VonDohren, 2-John Leach, 3-Ray Cranstoun, 4-Butch Dissinger, 5-Mike Jablonski
  15 laps; make-up race (from 5/31)
121 06-21 USANJBridgeport Fairgroundssportsmen
  1-Charlie Eckert, 2-Ray Cranstoun, 3-Ed Mumford, 4-Rich Hall, 5-Oscar Fields
  15 laps
122 07-05 USANJBridgeport Fairgroundsmodifieds
 
  25 laps; curfew after 5 laps (remainder held 7/12)
123 07-05 USANJBridgeport Fairgroundssportsmen
  1-Stu Brown
 
124 07-12 USANJBridgeport Fairgroundsmodifieds
  1-Jimmy Horton, 2-Dave Kelly, 3-Ronnie Tobias, 4-Garry Gollub, 5-Bob Ayers
  25 laps; make-up race (5 laps held 7/5)
125 07-12 USANJBridgeport Fairgroundsmodifieds
  1-Ronnie Tobias, 2-Dave Kelly, 3-Jimmy Horton, 4-Tom Capie, 5-Lee Elwell
  25 laps
126 07-12 USANJBridgeport FairgroundssportsmenSyracuse Small Block Qualifier
  1-Doug Hoffman, 2-Oscar Fields, 3-Jimmy Martin, 4-Rich Hall, 5-Rich Isett
  15 laps
127 07-30 USANJBridgeport FairgroundsmodifiedsSyracuse Preferred Starter
  1-Jay Stong, 2-Garry Gollub, 3-Ronnie Tobias, 4-Jimmy Horton, 5-Donnie Kreitz
  100 laps
128 09-26 USANJBridgeport FairgroundsMODCAR modifieds
  1-Ronnie Tobias, 2-Garry Gollub, 3-Sammy Beavers, 4-Freddy Brightbill, 5-Kenny Brightbill
  50 laps
129 11-30 USANJBridgeport Fairgroundsmodifieds (RWYB)
  1-Kenny Brightbill, 2-Dave Kelly, 3-Tom Capie, 4-Garry Gollub, 5-Roger Laureno
  40 laps
130 03-09 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds
  1-Jack Johnson, 2-Billy Pauch, 3-Kenny Brightbill, 4-Garry Gollub, 5-Sammy Beavers
  35 laps
131 04-05 USANJEast Windsor SpeedwaymodifiedsEaster Eve 50
  1-Ken Johnson, 2-Sammy Beavers, 3-Kenny Brightbill, 4-Chic Cossaboone, 5-Bob Ayers
  44 laps (shortened from 50)
132 04-11 USANJEast Windsor Speedwaylate models
  1-Mark Galbraith, 2-Stan Janiszewski, 3-Ralph Amice, 4-Clyde Cox, 5-Matt Slowinski
  15 laps; make-up race
133 04-11 USANJEast Windsor Speedwaylate models
  1-Stan Janiszewski, 2-Mark Galbraith, 3-Clyde Cox III, 4-Clay Butler, 5-Matt Slowinski
  15 laps
134 04-11 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds
  1-Billy Pauch, 2-Frankie Kerr, 3-John Kozak, 4-Craig McCaughey, 5-Jay Stong
  35 laps
135 04-18 USANJEast Windsor Speedwaylate models
  1-Ralph Amice, 2-John McCaughey, 3-Clyde Cox III, 4-Hank Bedard, 5-Jack Mann
  15 laps
136 04-18 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds
  1-Craig McCaughey, 2-Billy Pauch, 3-Glenn Fitzcharles, 4-John Kozak, 5-Jimmy Horton
  35 laps
137 04-25 USANJEast Windsor Speedwaylate models
  1-Stan Janiszewski, 2-Ralph Amice, 3-Clyde Cox III, 4-Bob Travagline, 5-Dennis Kube
  15 laps
138 04-25 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds
  1-Billy Pauch, 2-Dave Kelly, 3-Jimmy Horton, 4-John Kozak, 5-Ken Johnson
  35 laps
139 05-02 USANJEast Windsor SpeedwayARDC midgets
  1-Bob Cicconi, 2-Leigh Earnshaw, 3-Billy Pauch, 4-Lenny Boyd, 5-PJ Roberts
  25 laps
140 05-02 USANJEast Windsor Speedwaylate models
  1-Ralph Amice, 2-Geary, 3-Stan Janiszewski, 4-Clyde Cox III, 5-Jess Buffalino
  15 laps
141 05-02 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds
 
  curfew with 21 laps completed, remainder 5/9
142 05-09 USANJEast Windsor Speedwaylate models
  1-Mark Galbraith, 2-Ralph Amice, 3-Stan Janiszewski, 4-Clyde Cox III, 5-Jess Buffalino
  15 laps
143 05-09 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds
  1-Tom Capie, 2-Frankie Kerr, 3-Kenny Brightbill, 4-Bob Ayers, 5-Fritz Epright
  35 laps; make-up race (21 laps held 5/2)
144 05-09 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds
  1-Roger Laureno, 2-Jimmy Horton, 3-Billy Pauch, 4-Dave Kelly, 5-Fritz Epright
  35 laps
145 05-16 USANJEast Windsor Speedwaylate models
  1-Mark Galbraith, 2-Stan Janiszewski, 3-Ralph Amice, 4-Dean Carman, 5-Clyde Cox III
  15 laps
146 05-16 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds
  1-Glenn Fitzcharles, 2-Garry Gollub, 3-Dave Kelly, 4-Billy Pauch, 5-Jimmy Horton
  35 laps
147 05-23 USANJEast Windsor Speedwaylate models
  1-George Yawger, 2-Jack Mann, 3-Bob Travagline, 4-Dennis Kube, 5-Tom Terry
  15 laps
148 05-23 USANJEast Windsor SpeedwaymodifiedsHoliday 50
  1-Ronnie Tobias, 2-Garry Gollub, 3-Meme DeSantis, 4-Dave Kelly, 5-Kenny Brightbill
  50 laps
149 05-30 USANJEast Windsor Speedwaylate models
  1-Clyde Cox III, 2-Hank Bedard, 3-Jess Buffalino, 4-Ralph Amice, 5-Bob Travagline
  15 laps
150 05-30 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds
  1-Glenn Fitzcharles, 2-Garry Gollub, 3-Jimmy Horton, 4-Bob Toreky, 5-John Megill
  35 laps; 15 cautions; 24 starters/5 finishers
151 06-06 USANJEast Windsor Speedwaylate models
  1-Stan Janiszewski, 2-Ralph Amice, 3-Dave Zyck, 4-Schmidt, 5-Dennis Kube
  15 laps
152 06-06 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds
 
  rain after 13 of 35 laps (remainder held 6/13)
153 06-13 USANJEast Windsor Speedwaylate models
  1-Stan Janiszewski, 2-Dave Zyck, 3-Randy Laird, 4-Mike Geary, 5-Jack Mann
  15 laps
154 06-13 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds
  1-Kenny Brightbill, 2-Jimmy Horton, 3-Meme DeSantis, 4-Howie Cronce, 5-Chic Cossaboone
  35 laps; make-up race (13 laps held 6/6)
155 06-13 USANJEast Windsor SpeedwaymodifiedsBlack Cat Special
  1-Dave Kelly, 2-Meme DeSantis, 3-Jimmy Horton, 4-Ken Johnson, 5-Kenny Brightbill
  50 laps
156 06-20 USANJEast Windsor Speedwaylate models
  1-Stan Janiszewski, 2-John McCaughey, 3-Ralph Amice, 4-Clyde Cox III, 5-Mike Geary
  15 laps
157 06-20 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds
  1-Kenny Brightbill, 2-Jimmy Horton, 3-Dave Kelly, 4-Meme DeSantis, 5-Sammy Beavers
  35 laps
158 06-27 USANJEast Windsor Speedwaylate models
  1-Stan Janiszewski, 2-Schmidt, 3-Mark Galbraith, 4-Ralph Amice, 5-Roger Walters
  15 laps
159 06-27 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds
  1-Howie Cronce, 2-Jimmy Horton, 3-Dave Kelly, 4-Sammy Beavers, 5-Nick Schlauch
  35 laps
160 07-04 USANJEast Windsor Speedwaylate models
  1-Clyde Cox III, 2-Story, 3-Jack Mann, 4-Ralph Amice, 5-Michelenko
  10 laps (cut from 15)
161 07-04 USANJEast Windsor SpeedwaymodifiedsInde 50
  1-Sammy Beavers, 2-Ronnie Tobias, 3-Les Katona, 4-Frankie Kerr, 5-Bob Toreky
  50 laps
162 07-11 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds
 
  feature rained out (held 7/18)
163 07-18 USANJEast Windsor Speedwaylate models
  1-Steve Schmidt, 2-Stan Janiszewski, 3-George Yawger, 4-Ralph Amice, 5-Dean Carman
  15 laps; make-up race (from 7/11)
164 07-18 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds
  1-Roger Laureno, 2-Jimmy Horton, 3-Garry Gollub, 4-Junior Mikosz, 5-Bob Toreky
  35 laps; make-up race (from 7/11)
165 07-18 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds
  1-Gary Hieber, 2-Jimmy Horton, 3-Larry Taylor, 4-Ken Johnson, 5-Garry Gollub
  35 laps
166 07-20 USANJEast Windsor Speedwaysportsmen
  1-Chic Cossaboone, 2-Nick Schlauch, 3-Rich Isett, 4-Paul Richards, 5-George Kostelansky
  25 laps
167 07-20 USANJEast Windsor SpeedwayURC sprintstwin 25s (#1)
  1-Jimmy Horton, 2-Kramer Williamson, 3-Bobby Albert, 4-Len Seroka, 5-Fred Berger
  25 laps
168 07-20 USANJEast Windsor SpeedwayURC sprintstwin 25s (#2)
  1-Paul Rochelle, 2-Jimmy Horton, 3-Todd Rittenhouse, 4-Bobby Albert, 5-Ron Dunstan
  25 laps
169 07-25 USANJEast Windsor Speedwaylate models
  1-Stan Janiszewski, 2-Mark Galbraith, 3-Randy Laird, 4-Ralph Amice, 5-Bob Travagline
  15 laps; make-up race (from 7/18)
170 07-25 USANJEast Windsor Speedwaylate models
  1-Stan Janiszewski, 2-Ralph Amice, 3-Matt Slowinski, 4-Mike Geary, 5-Nick Bartlett
  15 laps
171 07-25 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds
  1-Billy Pauch, 2-Billy Ellis, 3-Howie Cronce, 4-Bobby Braxton, 5-Kenny Brightbill
  35 laps
172 08-08 USANJEast Windsor Speedwaylate models
  1-Stan Janiszewski, 2-Michelenko, 3-Ralph Amice, 4-Olsen, 5-Bob Travagline
  15 laps
173 08-08 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds
  1-Chic Cossaboone, 2-Jimmy Horton, 3-Roger Laureno, 4-Fred Dmuchowski, 5-Billy Ellis
  35 laps
174 08-15 USANJEast Windsor Speedwaylate models
  1-Clyde Cox III, 2-Stan Janiszewski, 3-Michelenko, 4-Ralph Amice, 5-Randy Laird
  15 laps
175 08-15 USANJEast Windsor Speedwaymodifiedstwin 20s (#1)
  1-Billy Pauch, 2-Jimmy Horton, 3-Bill Beasley, 4-Sammy Beavers, 5-Dave Kelly
  20 laps
176 08-15 USANJEast Windsor Speedwaymodifiedstwin 20s (#2)
  1-Sammy Beavers, 2-Billy Brennen, 3-Jimmy Horton, 4-Billy Pauch, 5-Dave Kelly
  20 laps
177 08-22 USANJEast Windsor Speedwaylate models
  1-John McCaughey, 2-Ralph Amice, 3-Nick Bartlett, 4-Dennis Kube, 5-Michelenko
  15 laps
178 08-22 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds
  1-Jimmy Horton, 2-Sammy Beavers, 3-Rich Polenz, 4-Junior Mikosz, 5-Chic Cossaboone
  35 laps
179 08-29 USANJEast Windsor Speedwaylate models
  1-Steve Schmidt, 2-John McCaughey, 3-Bob Travagline, 4-Clyde Cox III, 5-Nick Bartlett
  10 laps (cut from 15)
180 08-29 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds
  1-Billy Pauch, 2-Larry Taylor, 3-John Pinter, 4-Fred Dmuchowski, 5-Les Katona
  50 laps
181 09-07 USANJEast Windsor Speedwaylate models
  1-Clyde Cox III, 2-Dean Carman, 3-Bob Travagline, 4-Mark Galbraith, 5-Mike Geary
  15 laps
182 09-07 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds
  1-Tom Hager, 2-Rich Polenz, 3-Gary Hieber, 4-Sammy Beavers, 5-Howie Cronce
  35 laps
183 09-07 USANJEast Windsor Speedwaysportsmen
  1-Bruce Driver, 2-John Leach, 3-Ken Gill, 4-Mark Horger, 5-Pete Boyer
  20 laps
184 09-14 USANJEast Windsor Speedwaylate models
  1-Ralph Amice, 2-Jack Mann, 3-Michelenko, 4-Randy Laird, 5-Dennis Kube
  15 laps
185 09-14 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds
  1-Jimmy Horton, 2-Kenny Brightbill, 3-Chic Cossaboone, 4-Sammy Beavers, 5-Ken Johnson
  35 laps
186 09-14 USANJEast Windsor Speedwaysportsmen
  1-Johnny Leach, 2-Jerry Tomarchio, 3-Bruce Driver, 4-Joe Sabo, 5-Newt Hartman
  15 laps
187 09-21 USANJEast Windsor Speedwaylate models
  1-Stan Janiszewski, 2-Ralph Amice, 3-Bob Travagline, 4-Mike Geary, 5-Michelenko
  15 laps
188 09-21 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds
  1-Billy Pauch, 2-Nick Schlauch, 3-Craig McCaughey, 4-Garry Gollub, 5-Jimmy Horton
  35 laps
189 09-21 USANJEast Windsor Speedwaysportsmen
  1-Jay Aten, 2-Johnny Leach, 3-George Kostelansky, 4-Richie Cass, 5-Joe Sabo
  20 laps
190 09-28 USANJEast Windsor Speedwaylate models
  1-Stan Janiszewski, 2-Bob Travagline, 3-Michelenko, 4-Schmidt, 5-Nick Bartlett
  15 laps
191 09-28 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds4-25s (#1)
  1-Ken Johnson, 2-Jimmy Horton, 3-Tom Hager, 4-Bill Beasley, 5-Kenny Brightbill
  25 laps
192 09-28 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds4-25s (#2)
  1-Jimmy Horton, 2-John Kozak, 3-Frankie Kerr, 4-Tom Hager, 5-Ken Johnson
  25 laps
193 09-28 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds4-25s (#3)
  1-Jimmy Horton, 2-CD Coville, 3-Kenny Brightbill, 4-Billy Osmun, 5-Ken Johnson
  25 laps
194 09-28 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds4-25s (#4)
  1-Jimmy Horton, 2-Billy Pauch, 3-Kenny Brightbill, 4-Tom Hager, 5-CD Coville
  25 laps
195 09-28 USANJEast Windsor Speedwaysportsmen
  1-George Kostelansky, 2-Ken Gill, 3-Johnny Leach, 4-Bill Hill, 5-George Stires
  20 laps
196 10-05 USANJEast Windsor Speedwaymodifieds
  1-Tom Hager, 2-Chic Cossaboone, 3-Craig McCaughey, 4-Tom Capie, 5-Junior Mikosz
  35 laps
197 10-05 USANJEast Windsor Speedwaysportsmen
  1-Johnny Leach, 2-George Kostelansky, 3-Tim Sassaman, 4-Al Rogers, 5-Joe Nields
  20 laps
198 11-02 USANJEast Windsor SpeedwaymodifiedsDaniel Boone 100
  1-Jimmy Horton, 2-Billy Pauch, 3-Sammy Beavers, 4-Kenny Brightbill, 5-Dave Kelly
  100 laps
199 04-19 USANJFlemington Fair Speedwaylate models
  1-Jim Wollman, 2-Dean Carman, 3-Dan Wilson, 4-Randy Laird, 5-Jack Mann
  15 laps
200 04-19 USANJFlemington Fair Speedwaymodifieds
  1-Stan Ploski, 2-Frank Cozze, 3-Karl Freyer, 4-Ken Johnson, 5-Ken Brenn
  30 laps
201 04-19 USANJFlemington Fair Speedwaysportsmen
  1-Paul Richards, 2-Jimmy Brenn, 3-Curt Krazer, 4-Danny Klockner, 5-Dave Spurlin
  15 laps
202 05-03 USANJFlemington Fair Speedwaylate models
  1-Mark Williams, 2-Bill Stanton, 3-Mike Luddeni, 4-Jim Condrk, 5-Clyde Cox III
  15 laps
203 05-03 USANJFlemington Fair Speedwaymodifiedstwin 20s (#1)
  1-Tom Hager, 2-Larry Kline, 3-Ken Brenn, 4-Archie Myers III, 5-Sammy Beavers
  20 laps
204 05-03 USANJFlemington Fair Speedwaymodifiedstwin 20s (#2)
  1-Larry Kline, 2-Tom Hager, 3-Karl Freyer, 4-Newt Hartman, 5-Fritz Epright
  20 laps
205 05-03 USANJFlemington Fair Speedwaysportsmen
  1-Billy Cannon, 2-Paul Richards, 3-Curt Krazer, 4-Joe Coverdale, 5-Ken Gill
  15 laps
206 06-07 USANJFlemington Fair Speedwaylate models
  1-Gary Raymond, 2-Roger Walters, 3-Mark Williams, 4-Stan Janiszewski, 5-Clyde Cox III
  10 laps
207 06-07 USANJFlemington Fair Speedwaymodifiedstwin 20s (#1)
  1-Ken Brenn, 2-Glenn Fitzcharles, 3-Ken Johnson, 5-Newt Hartman
  20 laps
208 06-07 USANJFlemington Fair Speedwaymodifiedstwin 20s (#2)
  1-Chip Slocum, 2-Larry Kline, 3-Ken Brenn, 4-Craig McCaughey, 5-Karl Freyer
  20 laps
209 06-07 USANJFlemington Fair Speedwaysportsmen
  1-Jimmy Brenn, 2-Paul Richards, 3-Billy Cannon, 4-Brian Quinlan, 5-Larry Burtis
  15 laps; make-up race
210 06-07 USANJFlemington Fair Speedwaysportsmen
  1-Jimmy Brenn, 2-Curt Krazer, 3-Billy Cannon, 4-Walt Sowden, 5-Ken Gill
  15 laps
211 06-28 USANJFlemington Fair Speedwaylate models
  1-Gary Raymond, 2-Paul Corcoran, 3-Dean Carman, 4-Mike Geary, 5-Jack Mann
  10 laps
212 06-28 USANJFlemington Fair SpeedwaymodifiedsNew Jersey 100/Mike Grbac Memorial
  1-Billy Pauch, 2-Sammy Beavers, 3-Frank Cozze, 4-Larry Kline, 5-Stan Ploski
  100 laps
213 06-28 USANJFlemington Fair Speedwaysportsmen
  1-Jimmy Brenn, 2-Billy Cannon, 3-Harry Turner, 4-Bruce Driver, 5-Ken Gill
  15 laps
214 08-02 USANJFlemington Fair Speedwaylate models
  1-Mike Corcoran, 2-Jim Wollman, 3-Dean Carman, 4-Mark Williams, 5-Stan Janiszewski
  15 laps
215 08-02 USANJFlemington Fair Speedwaymodifieds
  1-Frank Cozze, 2-Elvin Felty, 3-Ken Johnson, 4-Tim Pauch, 5-Sammy Beavers
  30 laps
216 08-02 USANJFlemington Fair Speedwaysportsmen
  1-Darryl Carman, 2-Curt Krazer, 3-Billy Cannon, 4-Barry Laird, 5-Don Taylor
  15 laps
217 08-02 USANJFlemington Fair SpeedwayUnited VW sprints
  1-George Unfried, 2-Dave Laire, 3-Dan McMahon, 4-Albert Simon, 5-Joe O'Donnell
  15 laps
218 08-30 USANJFlemington Fair Speedwaymodifieds
  1-Billy Pauch, 2-Ken Brenn, 3-Karl Freyer, 4-Kenny Brightbill, 5-Fritz Epright
  30 laps
219 06-18 USANJNew Egypt Speedwaymodern stocks
  1-Greg Tomaino, 2-Harold Dauncey, 3-Bob Howard, 4-Bill Cameron, 5-Frank Reynolds
  50 laps
220 06-18 USANJNew Egypt Speedwaymodifieds
  1-Fred Harbach, 2-Bill Park, 3-Tony Siscone, 4-Gary Cretty, 5-John Blewett Jr
  35 laps
221 06-18 USANJNew Egypt SpeedwayUnited VW sprints
  1-Dave Laire, 2-Jack Hessley, 3-Dan McMahon, 4-Jeff Wilburn
  20 laps
222 04-19 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-CD Coville, 2-Lou Lazzaro, 3-Davey Moore, 4-Jack Johnson, 5-Dave Lape
  35 laps
223 04-26 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Lou Lazzaro, 2-Jack Johnson, 3-Harry Peek, 4-Mike Romano, 5-Gibby Fountain
  35 laps
224 05-03 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Dave Lape, 2-CD Coville, 3-Mike Romano, 4-Alan Johnson, 5-Harry Peek
  35 laps
225 05-10 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jack Johnson, 2-Alan Johnson, 3-Andy Romano, 4-Ray Dalmata, 5-Lou Lazzaro
  35 laps
226 05-17 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jack Johnson, 2-Art Kiser, 3-Harry Peek, 4-Gibby Fountain, 5-Ray Dalmata
  35 laps
227 05-24 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jack Johnson, 2-Dave Lape, 3-CD Coville, 4-Lou Lazzaro, 5-Art Kiser
  35 laps
228 05-31 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-CD Coville, 2-Jack Johnson, 3-Lou Lazzaro, 4-Stan Wetmore, 5-Gibby Fountain
  35 laps
229 06-07 USANYFonda Speedwaymodifiedstwin 20s (#1)
  1-Mike Romano, 2-Lou Lazzaro, 3-Andy Romano, 4-Ray Dalmata, 5-Bob Rees
  20 laps
230 06-07 USANYFonda Speedwaymodifiedstwin 20s (#2)
  1-Jack Johnson, 2-Lou Lazzaro, 3-Harry Peek, 4-Ray Dalmata, 5-Andy Romano
  20 laps
231 06-14 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jack Johnson, 2-CD Coville, 3-Steve Luse, 4-Bob Rees, 5-Gibby Fountain
  35 laps
232 06-21 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Maynard Forrette, 2-CD Coville, 3-Jack Halloran, 4-Jack Johnson, 5-Ed Pieniazek
  35 laps
233 06-25 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jack Johnson, 2-Alan Johnson, 3-Gibby Fountain, 4-Ray Dalmata, 5-Bob Savoie
  100 laps
234 07-12 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-CD Coville, 2-Ray Dalmata, 3-Jack Johnson, 4-Gibby Fountain, 5-Bud Hinman
  50 laps
235 07-19 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-CD Coville, 2-Jack Johnson, 3-Dave Lape, 4-Art Kiser, 5-Maynard Forrette
  35 laps
236 07-22 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jack Johnson, 2-CD Coville, 3-Maynard Forrette, 4-Dave Lape, 5-Alan Johnson
  100 laps
237 07-26 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Maynard Forrette, 2-CD Coville, 3-Jack Halloran, 4-Jack Johnson, 5-Ed Pieniazek
  35 laps
238 08-02 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Lou Lazzaro, 2-Jack Johnson, 3-Dave Lape, 4-CD Coville, 5-Art Kiser
  35 laps
239 08-09 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jack Johnson, 2-Steve Luse, 3-CD Coville, 4-Gibby Fountain, 5-Art Kiser
  35 laps
240 08-18 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jack Johnson, 2-Dave Lape, 3-CD Coville, 4-Lou Lazzaro, 5-Gibby Fountain
  50 laps
241 08-21 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jack Johnson, 2-CD Coville, 3-Kevin Collins, 4-Jimmy Horton, 5-Davey Moore
  100 laps
242 09-20 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Ray Dalmata, 2-Dave Lape, 3-Jack Johnson, 4-Mike Romano, 5-CD Coville
  35 laps
243 09-27 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jack Johnson, 2-Dave Lape, 3-CD Coville, 4-Lou Lazzaro, 5-Ray Dalmata
  100 laps
244 10-11 USANYNew York State FairgroundsWoO sprints
  1-Steve Kinser
  63 laps
245 10-12 USANYNew York State FairgroundsDIRT Champ Trail modifieds
  1-Gary Balough, 2-Buzzie Reutimann, 3-Frank Cozze, 4-Geoff Bodine, 5-Ken Brenn
  125 laps
246 10-12 USANYNew York State Fairgroundssportsmen
  1-Jeff Heotzler, 2-Rich Ricci, 3-Mike Petruska, 4-Billy Cannon, 5-Marcel LaFrance
  20 laps
247 05-03 USANYOrange County Fair Speedwaymodifieds
  1-Brett Hearn
  30 laps
248 06-28 USANYOrange County Fair SpeedwayURC sprints
  1-Brett Hearn
  20 laps
249 07-12 USANYOrange County Fair Speedwaymodifieds
  1-Brett Hearn
  100 laps
250 07-19 USANYOrange County Fair Speedwaymodifieds
  1-Brett Hearn
  30 laps
251 07-19 USANYOrange County Fair Speedwaymodifieds
  1-Brett Hearn
  30 laps
252 08-09 USANYOrange County Fair Speedwaymodifieds
  1-Brett Hearn
  30 laps
253 08-19 USANYOrange County Fair SpeedwaymodifiedsSyracuse Qualifier
  1-Brett Hearn
  100 laps
254 09-06 USANYOrange County Fair Speedwaymodifieds
  1-Brett Hearn
  100 laps
255 07-21 USANYRolling Wheels RacewayWoO sprints
  1-Lynn Paxton
  35 laps
256 07-05 USANYWatkins Glen Grand Prix CircuitSCCA Can-Am
  1-Patrick Tambay, 2-Danny Sullivan, 3-Al Holbert, 4-Bobby Brown, 5-Gary Gove
  55 laps; 6 finishers
257 10-05 USANYWatkins Glen Grand Prix CircuitFormula One WorldUnited States GP
  1-Alan Jones, 2-Carlos Reutemann, 3-Didier Pironi, 4-Elio de Angelis, 5-Jacques Laffite, 6-Mario Andretti
  59 laps
258 07-20 USANYWeedsport SpeedwayWoO sprints
  1-Lynn Paxton
  25 laps
259 04-13 USAOHEldora SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  40 laps
260 05-03 USAOHEldora SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
261 05-04 USAOHEldora SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
262 05-25 USAOHEldora SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
263 07-05 USAOHEldora SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
264 08-07 USAOHEldora SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  20 laps
265 08-08 USAOHEldora SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  20 laps
266 08-09 USAOHEldora SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
267 08-30 USAOHEldora SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  40 laps
268 08-31 USAOHEldora SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  40 laps
269 10-19 USAOHEldora SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
270 07-15 USAOHMansfield SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  40 laps
271 08-29 USAOHMansfield SpeedwayWoO sprints
  1-Rick Ferkel
  40 laps
272 06-08 USAOHMid-Ohio Sports Car CourseSCCA Can-Am
  1-Patrick Tambay, 2-Al Holbert, 3-Robert Nelkin, 4-Bobby Brown, 5-Gary Gove, 6-Bertil Roos, 7-John Gunn, 8-Horst Kroll, 9-Danny Sullivan, 10-Tony Cicale
  63 laps
273 05-26 USAOHNew Bremen SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
274 07-06 USAOHNew Bremen SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
275 09-01 USAOHNew Bremen SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  37 laps (rain shortened)
276 06-28 USAOKLawton SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
277 06-29 USAOKOklahoma State Fair SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  30 laps
278 05-20 USAPAGrandview SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
279 06-22 USAPAGrandview SpeedwayARDC midgetsBob Wilkey Memorial
  1-Hank Rogers Jr, 2-Doug Craig, 3-PJ Roberts, 4-Lenny Boyd, 5-Bob Cicconi
  40 laps
280 06-22 USAPAGrandview SpeedwayURC sprintsBob Wilkey Memorial
  1-Ed Wylie, 2-Leroy Felty, 3-Paul Rochelle, 4-Buck Buckley, 5-Jimmy Horton
  25 laps
281 07-23 USAPAGrandview SpeedwayWoO sprints
  1-Tim Green
  40 laps
282 05-14 USAPALernerville SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  40 laps
283 07-16 USAPALernerville SpeedwayWoO sprints
  1-Rick Ferkel
  40 laps
284 05-17 USAPALincoln SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  40 laps
285 07-19 USAPALincoln SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
286 07-06 USAPANazareth Racewaymodifieds
  1-Brett Hearn
  30 laps
287 08-20 USAPANazareth RacewaymodifiedsSyracuse Qualifier
  1-Bob Malzahn, 2-Will Cagle, 3-Jimmy Horton, 4-CD Coville, 5-Harold Miller
  100 laps
288 08-20 USAPANazareth Racewaystreet stocks
  1-Jack Zeiner, 2-Mike Kresge, 3-Rich Betz, 4-John Falcone, 5-Mike Allen
  15 laps
289 05-25 USAPAPenn National SpeedwaymodifiedsFlemington 200 Qualifier
  1-Don Kreitz Jr, 2-Jimmy Horton, 3-Paul Lotier, 4-Meme DeSantis, 5-Billy Pauch
  35 laps
290 05-25 USAPAPenn National Speedwaysmall block modifieds
  1-Mike Kelly, 2-Randy Bailey, 3-Barry VonDohren, 4-Elvin Felty, 5-Paul Lotier
  20 laps
291 06-19 USAPAPenn National SpeedwayMODCAR modifieds
  1-Jimmy Horton, 2-Donnie Kreitz, 3-Kenny Brightbill, 4-Dave Kelly, 5-Meme DeSantis
  50 laps; first ever MODCAR race
292 07-17 USAPAPenn National SpeedwayWoO sprints
  1-Smokey Snellbaker
  30 laps
293 08-21 USAPAPenn National SpeedwaymodifiedsSyracuse Preferred Starter
  1-Ronnie Tobias, 2-Paul Lotier, 3-Sammy Beavers, 4-Garry Gollub, 5-Donnie Kreitz
  50 laps
294 05-22 USAPASelinsgrove SpeedwayWoO sprints
  1-Kramer Williamson
  35 laps
295 07-18 USAPASelinsgrove SpeedwayWoO sprints
  1-Lynn Paxton
  35 laps
296 05-16 USAPAWilliams Grove SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  35 laps
297 07-25 USAPAWilliams Grove SpeedwayWoO sprints
  1-Bill Stief
  20 laps
298 07-26 USAPAWilliams Grove SpeedwayWoO sprints
  1-Keith Kauffman
  35 laps
299 03-06 USATXBig H SpeedwayWoO sprints
  1-Tim Green
  20 laps
300 03-07 USATXBig H SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  20 laps
301 03-08 USATXBig H SpeedwayWoO sprints
  1-Danny Smith
  50 laps
302 09-10 USATXBig H SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
303 06-25 USATXBih H SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
304 03-15 USATXDevil's Bowl SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  50 laps
305 03-22 USATXDevil's Bowl SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  40 laps
306 06-27 USATXDevil's Bowl SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  40 laps
307 09-13 USATXDevil's Bowl SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  40 laps
308 07-20 USAWIRoad AmericaSCCA Can-Am
  1-Al Holbert, 2-Geoff Brabham, 3-Elliott Forbes-Robinson, 4-Bobby Rahal, 5-Stephen South, 6-Ricardo Londono, 7-Bobby Brown, 8-Gary Gove, 9-Bertil Roos, 10-John Gunn
  40 laps
309 03-01 ZAFGPKyalami CircuitFormula One WorldSouth African GP
  1-René Arnoux, 2-Jacques Laffite, 3-Didier Pironi, 4-Nelson Piquet, 5-Carlos Reutemann, 6-Jochen Mass
  78 laps