1981 RACES

1 00-00 ARGBAutódromo Aldea Romana
 
 
2 08-09 ARGBPergaminoACTC
  1-Roberto Mouras
 
3 00-00 ARGCAutódromo Oscar Alfredo Gálvez
 
 
4 00-00 ARGCAutódromo Oscar Alfredo Gálvez
 
 
5 00-00 ARGCAutódromo Oscar Alfredo Gálvez
 
 
6 04-12 ARGCAutódromo Oscar Alfredo GálvezFormula One WorldArgentine GP
  1-Nelson Piquet, 2-Carlos Reutemann, 3-Alain Prost, 4-Alan Jones, 5-René Arnoux, 6-Elio de Angelis
  53 laps
7 00-00 ARGEAutódromo Concordia
 
 
8 00-00 ARGJAutódromo El Zondatouring cars
 
 
9 00-00 ARGLAutódromo Ciudad de Santa Rosa
 
 
10 00-00 ARGMAutódromo General San Martín
 
 
11 00-00 ARGXAutódromo Ciudad de Marcos Juárez
 
 
12 00-00 ARGXAutódromo Oscar Cabaléntouring cars
 
 
13 00-00 AUT3HollenburgEuropean Autocross buggies
  1-Willi Rösel, 2-Karl Wöber, 3-Jaroslav Hosek, 4-Martin Teufer, 5-Rolf Kraus
 
14 00-00 AUT3HollenburgEuropean Autocross touring cars
  1-Peter Röhrig, 2-Adolf Heinz, 3-Günther Nowak, 4-, 5-Josef Hütterer
 
15 00-00 AUT3NordringEuropean Autocross buggies
  1-Karl Wöber, 2-Willi Rösel, 3-Alois Havel, 4-Jirí Bartos, 5-Werner Gintersdorfer
 
16 00-00 AUT3NordringEuropean Autocross touring cars
  1-Adolf Heinz, 2-Peter Derber, 3-Peter Röhrig, 4-Camille van Mechelen, 5-Josef Hütterer
 
17 08-16 AUT6ÖsterreichringFormula One WorldAustrian GP
  1-Jacques Laffite, 2-René Arnoux, 3-Nelson Piquet, 4-Alan Jones, 5-Carlos Reutemann, 6-John Watson
  53 laps
18 05-17 BELVLGCircuit ZolderFormula One WorldBelgian GP
  1-Carlos Reutemann, 2-Jacques Laffite, 3-Nigel Mansell, 4-Gilles Villeneuve, 5-Elio de Angelis, 6-Eddie Cheever Jr
  54 laps, shortened from 70 laps due to rain
19 08-09 BELWALCircuit de Spa-FrancorchampsEuropean Formula 2Belgian Formula 2 GP
  1-Geoff Lees, 2-Thierry Boutsen, 3-Eje Elgh, 4-Corrado Fabi, 5-Manfred Winkelhock, 6-Jim Crawford
  30 laps
20 03-29 BRARJJacarepaguáFormula One WorldBrazilian GP
  1-Carlos Reutemann, 2-Alan Jones, 3-Riccardo Patrese, 4-Marc Surer, 5-Elio de Angelis, 6-Jacques Laffite
  62 laps, shortened from 63 laps due to 2 hr. time limit
21 08-16 CANABEdmonton Int'l SpeedwaySCCA Can-Am
  1-Geoff Brabham, 2-Danny Sullivan, 3-Rocky Moran, 4-Jeff Wood, 5-Danny Johnson, 6-Jim Trueman, 7-John Morton (dnf), 8-Richard Guider, 9-Horst Kroll, 10-John Graham
  60 laps
22 07-14 CANMBWinnipeg SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  30 laps
23 06-14 CANONMosport ParkSCCA Can-Am
  1-Teo Fabi, 2-Geoff Brabham, 3-Danny Sullivan, 4-Jeff Wood, 5-Al Holbert, 6-Horst Kroll, 7-Richard Guider, 8-Mike Freberg, 9-Roman Pechmann, 10-S. Peter Smith
  60 laps
24 09-13 CANONMosport ParkSCCA Can-Am
  1-Teo Fabi, 2-Bobby Rahal, 3-Geoff Brabham, 4-Tom Klausler, 5-Paul Macey, 6-John Graham
  60 laps; 9 finishers
25 06-24 CANPQAutodrome DrummondSuper DIRT modifiedsSyracuse Qualifier
  1-Alan Johnson, 2-Jack Johnson, 3-Will Cagle
  100 laps
26 06-23 CANPQAutodrome Trois-RivièresSuper DIRT modifiedsSyracuse Qualifier
  1-Alan Johnson, 2-Jack Johnson, 3-Jimmy Horton
  100 laps
27 09-27 CANPQCircuit de l'Île Notre DameFormula One WorldCanadian GP
  1-Jacques Laffite, 2-John Watson, 3-Gilles Villeneuve, 4-Bruno Giacomelli, 5-Nelson Piquet, 6-Elio de Angelis
  63 laps, shortened from 70 laps due to 2 hr. time limit
28 09-06 CANPQCircuit Trois-RivièresSCCA Can-AmMolson GP
  1-Al Holbert, 2-Geoff Brabham, 3-Jeff Wood, 4-Teo Fabi, 5-Danny Sullivan, 6-Jim Trueman, 7-Richard Guider, 8-Danny Johnson, 9-Cliff Dawson, 10-John Graham
  42 laps
29 00-00 CSRCZEBrnoEuropean Autocross buggies
  1-Karel Havel, 2-Václav Uher, 3-Willi Rösel, 4-Jirí Plsek, 5-Alois Havel
 
30 00-00 CSRCZEBrnoEuropean Autocross touring cars
  1-Adolf Heinz, 2-Peter Röhrig, 3-Jaroslav Mahr, 4-Miroslav Dokoupil, 5-Jan Cemus
 
31 00-00 CZE Nová PakaEuropean Autocross buggies
  1-Alois Havel, 2-Jirí Bartos, 3-Jaroslav Hosek, 4-Václav Uher, 5-Jirí Altrichter
 
32 00-00 CZE Nová PakaEuropean Autocross touring cars
  1-Peter Derber, 2-Adolf Heinz, 3-Peter Röhrig, 4-Hans Irlacher, 5-Tomás Hank
 
33 04-05 DEUBWHockenheim RingEuropean Formula 2Jim Clark Race
  1-Stefan Johansson, 2-Manfred Winkelhock, 3-Mike Thackwell, 4-Eje Elgh, 5-Geoff Lees, 6-Carlo Rossi
  30 laps
34 08-02 DEUBWHockenheim RingFormula One WorldGerman GP
  1-Nelson Piquet, 2-Alain Prost, 3-Jacques Laffite, 4-Hector Rebaque, 5-Eddie Cheever Jr, 6-John Watson
  45 laps
35 00-00 DEUHESchlüchternEuropean Autocross buggies
  1-Christian Maufroid, 2-Alois Havel, 3-Willi Rösel, 4-Jaroslav Hosek, 5-Karl Wöber
 
36 00-00 DEUHESchlüchternEuropean Autocross touring cars
  1-Adolf Heinz, 2-Peter Röhrig, 3-Camille van Mechelen, 4-Ekkehard Stollberg
 
37 00-00 DEUNWWaldbrölEuropean Autocross buggies
  1-Willi Rösel, 2-Alois Havel, 3-Helmut Klein, 4-Jaroslav Hosek, 5-Manfred Küchler
 
38 00-00 DEUNWWaldbrölEuropean Autocross touring cars
  1-Adolf Heinz, 2-Hans Mendel, 3-Camille van Mechelen, 4-Peter Derber, 5-Josef Schmitz
 
39 04-26 DEURPNürburgringEuropean Formula 2Eifelrennen
  1-Thierry Boutsen, 2-Eje Elgh, 3-Corrado Fabi, 4-Stefan Johansson, 5-Geoff Lees, 6-Kenneth Acheson
  9 laps
40 00-00 DEUSHMöllnEuropean Autocross buggies
  1-Willi Rösel, 2-Christian Maufroid, 3-Alois Havel, 4-Bernd Burger, 5-Manfred Küchler
 
41 00-00 DEUSHMöllnEuropean Autocross touring cars
  1-Steen Kremer Hansen, 2-Peter Derber, 3-E Schorch, 4-Adolf Heinz, 5-Josef Schmitz
 
42 00-00 ESPCTLes PlanesEuropean Autocross buggies
  1-Willi Rösel, 2-Rolf Baumann, 3-Manfred Küchler, 4-Johann Schaffrath, 5-Jaroslav Hosek
 
43 00-00 ESPCTLes PlanesEuropean Autocross touring cars
  1-Peter Derber, 2-Camille van Mechelen, 3-José Ascaso, 4-Josep Centelles
 
44 06-21 ESPMDCircuito del JaramaFormula One WorldSpanish GP
  1-Gilles Villeneuve, 2-Jacques Laffite, 3-John Watson, 4-Carlos Reutemann, 5-Elio de Angelis, 6-Nigel Mansell
  80 laps
45 06-08 FRABCircuit de PauEuropean Formula 2Pau GP
  1-Geoff Lees, 2-Thierry Boutsen, 3-Piero Necchi, 4-Carlo Rossi, 5-Eje Elgh, 6-Mike Thackwell
  73 laps
46 07-05 FRADCircuit Dijon-PrenoisFormula One WorldFrench GP
  1-Alain Prost, 2-John Watson, 3-Nelson Piquet, 4-René Arnoux, 5-Didier Pironi, 6-Elio de Angelis
  80 laps
47 06-13 FRARCircuit de la SartheWorld Endurance24 Heures du Mans
  1-Jacky Ickx/Derek Bell, 2-Jacky Haran/Jean-Louis Schlesser/Philippe Streiff, 3-Gordon Spice/François Migault, 4-John Cooper/Dudley Wood/Claude Bourgoignie, 5-Claude Ballot-Lena/Jean-Claude Andruet, 6-Anny-Charlotte Verney/Ralph Kent-Cooke/Bob Garretson
  354 laps
48 08-16 GBRENGDonington ParkEuropean Formula 2John Howitt Trophy
  1-Geoff Lees, 2-Corrado Fabi, 3-Manfred Winkelhock, 4-Stefan Johansson, 5-Mike Thackwell, 6-Johnny Cecotto
  70 laps
49 03-29 GBRENGSilverstone CircuitEuropean Formula 2International Trophy
  1-Mike Thackwell, 2-Ricardo Paletti, 3-Corrado Fabi, 4-Jim Crawford, 5-Carlo Rossi, 6-Brian Robinson
  47 laps
50 07-18 GBRENGSilverstone CircuitFormula One WorldBritish GP
  1-John Watson, 2-Carlos Reutemann, 3-Jacques Laffite, 4-Eddie Cheever Jr, 5-Hector Rebaque, 6-Slim Borgudd
  68 laps
51 04-20 GBRENGThruxton CircuitEuropean Formula 2Jochen Rindt Trophy
  1-Roberto Guerrero, 2-Eje Elgh, 3-Ricardo Paletti, 4-Johnny Cecotto, 5-Christian Danner, 6-Piero Necchi
  55 laps
52 05-03 ITAEMIAutodromo Dino FerrariFormula One WorldSan Marino GP
  1-Nelson Piquet, 2-Riccardo Patrese, 3-Carlos Reutemann, 4-Hector Rebaque, 5-Didier Pironi, 6-Andrea de Cesaris
  60 laps
53 09-06 ITAEMIAutodromo SantamonicaEuropean Formula 2Adriatic GP
  1-Michele Alboreto, 2-Geoff Lees, 3-Mike Thackwell, 4-Roberto Guerrero, 5-Richard Dallest, 6-Johnny Cecotto
  60 laps
54 05-10 ITALAZAutodromo di VallelungaEuropean Formula 2Rome GP
  1-Eje Elgh, 2-Stefan Johansson, 3-Thierry Boutsen, 4-Corrado Fabi, 5-Geoff Lees, 6-Ricardo Paletti
  65 laps
55 09-13 ITALOMAutodromo Nazionale di MonzaFormula One WorldItalian GP
  1-Alain Prost, 2-Alan Jones, 3-Carlos Reutemann, 4-Elio de Angelis, 5-Didier Pironi, 6-Nelson Piquet
  52 laps
56 00-00 ITAPIELombardoreEuropean Autocross buggies
  1-Willi Rösel, 2-Josef Nerad, 3-Rolf Kraus, 4-Jaroslav Husek, 5-Jirí Bartos
 
57 00-00 ITAPIEPista PragiaroloEuropean Autocross buggies
  1-Willi Rösel, 2-Christian Maufroid, 3-Jirí Bartos, 4-Josef Nerad, 5-Alois Havel
 
58 07-26 ITASICAutodromo di PergusaEuropean Formula 2Mediterranean GP
  1-Thierry Boutsen, 2-Huub Rothengatter, 3-Michele Alboreto, 4-Roberto Guerrero, 5-Eje Elgh, 6-Jo Gartner
  45 laps
59 05-24 ITATOSAutodromo del MugelloEuropean Formula 2Mugello GP
  1-Corrado Fabi, 2-Geoff Lees, 3-Piero Necchi, 4-Eje Elgh, 5-Mike Thackwell, 6-Roberto Guerrero
  42 laps
60 00-00 ITAVENVaccarinoEuropean Autocross buggies
  1-Willi Rösel, 2-Rolf Kraus
 
61 05-31 MCO Circuit de MonacoFormula One WorldMonaco GP
  1-Gilles Villeneuve, 2-Alan Jones, 3-Jacques Laffite, 4-Didier Pironi, 5-Eddie Cheever Jr, 6-Marc Surer
  76 laps
62 08-30 NLD Circuit Park ZandvoortFormula One WorldDutch GP
  1-Alain Prost, 2-Nelson Piquet, 3-Alan Jones, 4-Hector Rebaque, 5-Elio de Angelis, 6-Eliseo Salazar
  72 laps
63 09-20 SWE Mantorp ParkEuropean Formula 2Mantorp Park F2 Trophy
  1-Stefan Johansson, 2-Geoff Lees, 3-Kenneth Acheson, 4-Thierry Boutsen, 5-Richard Dallest, 6-Johnny Cecotto
  65 laps
64 00-00 USAAKAlaska Raceway Park
 
 
65 00-00 USAAKAnchorage Fur Rendezvous
 
 
66 00-00 USAAKCapitol Speedway
 
 
67 00-00 USAAKNorth Pole Speedway
 
 
68 00-00 USAAKRobert Mitchell Memorial Raceway
 
 
69 00-00 USAAKTanacross Airport
 
 
70 00-00 USAALGadsden Raceway
 
 
71 03-25 USAARI-30 SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  50 laps
72 05-27 USAARI-30 SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  40 laps
73 03-27 USAARRiverside International SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  20 laps
74 03-28 USAARRiverside International SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  50 laps
75 08-01 USAARRiverside International SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  25 laps
76 00-00 USAAZPhoenix International RacewaymidgetsCopper World Classic
  1-Ken Schrader
 
77 12-05 USACAAscot ParkUSAC National midgetsTurkey Night GP
  1-Ron Shuman
  100 laps
78 09-19 USACABaylands Raceway ParkWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  35 laps
79 10-12 USACALaguna Seca RacewaySCCA Can-Am
  1-Teo Fabi, 2-Al Holbert, 3-Geoff Brabham, 4-Rocky Moran, 5-Tom Klausler (dnf), 6-Jeff Wood, 7-Jim Trueman, 8-John Gunn, 9-Bobby Rahal, 10-Michael Allen
  50 laps
80 03-15 USACALong BeachFormula One WorldUnited States West GP
  1-Alan Jones, 2-Carlos Reutemann, 3-Nelson Piquet, 4-Mario Andretti, 5-Eddie Cheever Jr, 6-Patrick Tambay
  80.5 laps
81 10-04 USACARiverside Int'l RacewaySCCA Can-Am
  1-Al Holbert, 2-Jeff Wood, 3-Tom Klausler, 4-Randy Lewis, 5-John Morton, 6-Michael Allen, 7-Graham McRae, 8-John Gunn, 9-Richard Guider, 10-Tim Evans
  60 laps
82 04-26 USACARiverside International Motor SpeedwayWorld Sports Car
  1-John Fitzpatrick/Jim Busby
 
83 09-21 USACASanta Maria SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  40 laps
84 09-25 USACASilver Dollar SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  30 laps
85 09-26 USACASilver Dollar SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  50 laps
86 07-18 USACOColorado National SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  50 laps
87 09-04 USADEGeorgetown Speedwaymodifieds (RWYB)
  1-Don Kreitz Jr
 
88 11-08 USADEGeorgetown SpeedwaymodifiedsFall Classic
  1-Brett Hearn, 2-Kenny Brightbill, 3-Tom Hager, 4-Dave Kelly, 5-Chris Berton
  50 laps
89 05-16 USADEUS 13 Speedwaylate models
  1-Walt Breeding, 2-Jimmy Goslee, 3-David Hill, 4-Billy Towers, 5-Ed Pettyjohn
  25 laps
90 05-16 USADEUS 13 Speedwaylimited late models
  1-Mel Joseph Jr, 2-Bunky White, 3- Jim Mitchell, 4-Bruce Powell
  10 laps
91 05-16 USADEUS 13 Speedwaymini stocks
  1-Guy Mitchell
  10 laps
92 05-16 USADEUS 13 Speedwaymodifieds
  1-Hal Browning, 2-Harold Bunting, 3-Frankie Kerr, 4-Bobby Wilkins, 5-Richard Jarvis
  25 laps
93 11-01 USADEUS 13 Speedwaymodifieds (RWYB)Delaware State Modified Champ/twin 50s (#1)
  1-Kenny Brightbill, 2-Paul Lotier, 3-Billy Pauch, 4-Don Kreitz Jr, 5-Ronnie Tobias
  50 laps
94 11-01 USADEUS 13 Speedwaymodifieds (RWYB)Delaware State Modified Champ/twin 50s (#2)
  1-Kenny Brightbill, 2-Paul Lotier, 3-Billy Pauch, 4-Gary Trice, 5-Jerry Dickinson
  50 laps
95 02-05 USAFLEast Bay RacewayWoO sprints
  1-Keith Kauffman
  25 laps
96 02-08 USAFLEast Bay RacewayWoO sprints
  1-Al Hager
  25 laps
97 02-10 USAFLEast Bay RacewayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  50 laps
98 02-12 USAFLEast Bay RacewayWoO sprints
  1-Danny Smith
  25 laps
99 02-13 USAFLEast Bay RacewayWoO sprints
  1-Rick Ferkel
  25 laps
100 02-14 USAFLEast Bay RacewayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  50 laps
101 02-09 USAFLVolusia County SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  25 laps
102 00-00 USAHIHawaii Raceway Park
 
 
103 05-24 USAIABoone RacewayWoO sprints
  1-Gary Scott
  30 laps
104 04-19 USAIABoone SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  30 laps
105 04-18 USAIAKnoxville RacewayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  25 laps
106 05-22 USAIAKnoxville RacewayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  20 laps
107 05-23 USAIAKnoxville RacewayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  20 laps
108 07-22 USAIAKnoxville RacewayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  20 laps
109 08-15 USAIAKnoxville RacewayWoO sprintsKnoxville Nationals
  1-Steve Kinser
  30 laps
110 09-12 USAIAKnoxville RacewayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  25 laps
111 04-24 USAILIllinois State FairgroundsWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
112 07-10 USAILSanta Fe SpeedwayWoO sprints
  1-Lee Osborne
  30 laps
113 04-24 USAILSpringfield Speedwaysprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
114 04-10 USAILTri-City SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  25 laps
115 04-11 USAILTri-City SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
116 05-20 USAILTri-City SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  40 laps
117 07-26 USAILTri-City SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  30 laps
118 08-21 USAILTri-City SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  30 laps
119 08-22 USAILTri-City SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  30 laps
120 08-19 USAINBrownstown SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
121 05-24 USAINIndianapolis Motor SpeedwayUSAC Gold CrownIndianapolis 500
  1-Bobby Unser, 2-Mario Andretti, 3-Vern Schuppan, 4-Kevin Cogan, 5-Geoff Brabham, 6-Sheldon Kinser
  200 laps
122 05-23 USAINIndianapolis Raceway ParkUSAC National midgetsNight Before the 500
  1-Mack McClellan
  40 laps
123 08-17 USAINKokomo SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  40 laps
124 08-20 USAINLawrenceburg SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  40 laps
125 04-25 USAINParagon SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  40 laps
126 08-26 USAINParagon SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
127 09-13 USAINTerre Haute Action TrackUSAC National midgetsHut Hundred
  1-Warren Mockler
  100 laps
128 05-08 USAKS81 SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  15 laps (rain shortened)
129 06-30 USAKS81 SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  40 laps
130 00-00 USAKSBelleville High BanksmidgetsBelleville Midget Nationals
  1-Mike Gregg
 
131 07-02 USAKSBelleville High BanksWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  25 laps
132 04-17 USAKSLakeside SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  30 laps
133 05-11 USAKSLakeside SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  30 laps
134 09-11 USAKSLakeside SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  25 laps
135 05-13 USAMIButler Motor SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
136 07-08 USAMIButler Motor SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
137 08-28 USAMIButler Motor SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  40 laps
138 07-11 USAMNFairmont SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  25 laps
139 08-10 USAMOI-70 SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  30 laps
140 10-03 USAMOI-70 SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  40 laps
141 07-24 USAMOMissouri State FairgroundsWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  20 laps
142 07-25 USAMOMissouri State FairgroundsWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  30 laps
143 07-13 USANDRed River Valley SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  25 laps
144 07-20 USANEEagle RacewayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  35 laps
145 03-29 USANJBridgeport Fairgroundsmodifieds (RWYB)
  1-Jimmy Horton, 2-Harold Bunting, 3-Roger Laureno, 4-CD Coville, 5-Garry Gollub
  40 laps
146 04-18 USANJBridgeport Fairgroundsmodern stocks
  1-Steve Voorhees, 2-Chip Wingate, 3-Dick Bartlett, 4-Randy Langley
  10 laps; 4 starters
147 04-18 USANJBridgeport Fairgroundsmodifieds
  1-Dave Kelly, 2-Jimmy Horton, 3-Roger Laureno, 4-Garry Gollub, 5-Meme DeSantis
  25 laps
148 04-18 USANJBridgeport Fairgroundssportsmen
  1-Fred Orchard, 2-Richie Cass, 3- Darryl Carman, 4-Rich Isett, 5-Rich Hall
  15 laps
149 05-09 USANJBridgeport Fairgroundsmodern stocks
  1-Steve Voorhees, 2-Dick Bartlett, 3-Joe Edwards, 4-Joe Vaccaro
  10 laps; 7 starters/4 finishers
150 05-09 USANJBridgeport Fairgroundsmodifiedstwin 20s (#1)
  1-Jimmy Horton, 2-Garry Gollub, 3-Roger Laureno, 4-Kenny Sauder, 5-Meme DeSantis
  20 laps
151 05-09 USANJBridgeport Fairgroundsmodifiedstwin 20s (#2)
  1-Paul Lotier, 2-Jimmy Horton, 3-Kenny Sauder, 4-Ronnie Tobias, 5-Billy Ellis
  20 laps
152 05-09 USANJBridgeport Fairgroundssportsmen
  1-Doug Hoffman, 2-Glenn Smith, 3-Bruce Young, 4-Richie Cass, 5-Fred Orchard
  15 laps
153 05-22 USANJBridgeport Fairgroundsmodifieds (RWYB)
  1-Harold Bunting, 2-Fritz Epright, 3-Jimmy Horton, 4-Garry Gollub, 5-Roger Laureno
  40 laps
154 06-06 USANJBridgeport FairgroundsmodifiedsDick Tobias Memorial
  1-Bobby Braxton, 2-Paul Lotier, 3-Ronnie Tobias, 4-Billy Ellis, 5-Freddy Brightbill
  25 laps
155 06-06 USANJBridgeport Fairgroundssportsmen
  1-Fred Orchard, 2-Johnny Leach, 3-Dave Sutton, 4-Richie Pratt, 5-Contarino
  15 laps; Doug Hoffman finished first (penalized)
156 06-06 USANJBridgeport FairgroundsURC sprints
  1-Jimmy Horton, 2-Buck Buckley, 3-Todd Rittenhouse, 4-Dave Kelly, 5-Kevin Collins
  20 laps
157 08-01 USANJBridgeport Fairgroundsmodifieds
  1-Garry Gollub, 2-Meme DeSantis, 3-Jimmy Horton, 4-Roger Laureno, 5-Billy Brennen
  25 laps
158 08-01 USANJBridgeport FairgroundsURC sprints
  1-Paul Rochelle, 2- Leroy Felty, 3-Ed Wylie, 4-Randy Ruth, 5-Charlie Massey
  20 laps (4 laps run at an earlier date)
159 08-01 USANJBridgeport FairgroundsURC sprints
  1-Jimmy Horton, 2- Dave Kelly, 3-Leroy Felty, 4-Charlie Massey, 5-Fred Berger
  20 laps
160 08-25 USANJBridgeport FairgroundsmodifiedsGreat Race of '81
  1-Kenny Brightbill, 2-Garry Gollub, 3-Jimmy Horton, 4-Don Kreitz Jr, 5-John Pinter
  100 laps
161 09-05 USANJBridgeport Fairgroundsmodifieds
  1-Garry Gollub
 
162 09-05 USANJBridgeport Fairgroundssportsmen
  1-Doug Hoffman
 
163 09-27 USANJBridgeport Fairgroundsmodern stocks
  1-John Grabowski, 2-Joe Edwards, 3-Ralph Lippincott, 4-Bob Adams, 5-Ken Chance
  10 laps
164 09-27 USANJBridgeport Fairgroundsmodifieds (RWYB)
  1-Kenny Brightbill, 2-Harold Bunting, 3-Dave Kelly, 4-Paul Lotier, 5-Roger Laureno
  40 laps
165 11-29 USANJBridgeport Fairgroundsmodern stocks
  1-Mark Stitzel, 2-Joe Edwards, 3-Rick Workman, 4-Ralph Lippincott, 5-Ken Chance
  10 laps
166 11-29 USANJBridgeport Fairgroundsmodifieds (RWYB)Bridgeport Bandits Showdown
  1-Kenny Brightbill, 2-Harold Bunting, 3-CD Coville, 4-Tom Corellis, 5-Jimmy Horton
  40 laps
167 07-03 USANJEast Windsor Speedwaylate models
  1-Stan Janiszewski, 2-Ralph Amice, 3 -Jack Mann, 4-Schmidt, 5-Luddeni
  15 laps
168 07-03 USANJEast Windsor SpeedwaysportsmenFirecracker 50
  1-Paul Rochelle, 2-Chic Cossaboone, 3-Darryl Carman, 4-Bob Lehrfield, 5-Dale Haase
  50 laps
169 09-04 USANJEast Windsor Speedwaysportsmen
  1-Johnny Leach
 
170 04-25 USANJFlemington Fair Speedwaylate models
  1-Mike Corcoran, 2-Gary Raymond, 3-Dean Carman, 4-Jim Wollman, 5-Williams
  15 laps
171 04-25 USANJFlemington Fair Speedwaymodifieds
  1-Tom Hager, 2-Rich Polenz, 3-Larry Kline, 4-Billy Pauch, 5-Craig McCaughey
  30 laps; Glenn Fitzcharles finished 2nd (DQ)
172 04-25 USANJFlemington Fair Speedwaysportsmen
  1-Darryl Carman, 2-Ken Gill, 3-Don Kania, 4-Joe Coverdale, 5-Brian Quinlan
  15 laps
173 05-25 USANJFlemington Fair Speedwaylate modelstwin 8s (#1)
  1-Mike Corcoran, 2-Rich Stinson, 3-Clyde Cox III, 4-Bob Travagline, 5-Burd
  8 laps
174 05-25 USANJFlemington Fair Speedwaylate modelstwin 8s (#2)
  1-Clyde Cox III, 2- Stan Janiszewski, 3-Jeff Harrison, 4-Bob Travagline, 5-Mike Corcoran
  8 laps
175 05-25 USANJFlemington Fair Speedwaymodifieds5-20s (#1)
  1-Glenn Fitzcharles, 2- Craig McCaughey, 3-Rich Polenz, 4-Larry Kline, 5-Billy Pauch
  20 laps
176 05-25 USANJFlemington Fair Speedwaymodifieds5-20s (#2)
  1-Billy Pauch, 2-Jimmy Horton, 3-Harold Bunting, 4-Bob Barone, 5-CD Coville
  20 laps
177 05-25 USANJFlemington Fair Speedwaymodifieds5-20s (#3)
  1-Larry Kline, 2-Glenn Fitzcharles, 3-Billy Pauch, 4-Darryl Carman, 5-Stan Ploski
  20 laps
178 05-25 USANJFlemington Fair Speedwaymodifieds5-20s (#4)
  1-Fritz Epright, 2-Harold Bunting, 3-Larry Kline, 4-Craig McCaughey, 5-Karl Freyer
  20 laps
179 05-25 USANJFlemington Fair Speedwaymodifieds5-20s (#5)
  1-Larry Kline, 2-CD Coville, 3-Glenn Fitzcharles, 4-Billy Pauch, 5-Billy Cannon
  20 laps
180 06-17 USANJFlemington Fair Speedwaywinged modifieds
  1-Rich Polenz, 2-Garry Gollub, 3-Dave Kelly, 4-Ken Johnson, 5-Howie Cronce
  30 laps
181 07-08 USANJFlemington Fair SpeedwaySuper DIRT modifiedsSyracuse Qualifier
  1-Jack Johnson, 2-Stan Ploski, 3-Alan Johnson, 4-Karl Freyer, 5-Harold Bunting
  100 laps
182 07-18 USANJFlemington Fair Speedwaylate models
  1-Dean Carman, 2-Gary Raymond, 3- Kuhl, 4-Bob Travagline, 5-Matt Slowinski
  12 laps
183 07-18 USANJFlemington Fair Speedwaymodifieds
  1-Ken Brenn, 2-Sammy Beavers, 3- Larry Kline, 4-Bill Beasley, 5-Bob Barone
  30 laps
184 07-18 USANJFlemington Fair SpeedwaySMRC midgets
  1-John Heydenreich, 2-Ron Dunstan, 3-Bill Courtwright
  20 laps
185 07-18 USANJFlemington Fair Speedwaysportsmen
  1-Tim Pauch, 2-Bill Dubovick, 3-Don Menzel, 4-Mark Horger, 5-Dick Durica
  15 laps
186 07-25 USANJFlemington Fair Speedwaylate models
  1-Mike Corcoran, 2-Matt Slowinski, 3-Dean Carman, 4-Jeff Harrison, 5-Bob Travagline
  15 laps
187 07-25 USANJFlemington Fair Speedwaymodifiedstriple 20s (#1)
  1-Ken Brenn, 2-Billy Pauch, 3-Rich Polenz, 4-Larry Kline, 5-Ken Johnson
  20 laps
188 07-25 USANJFlemington Fair Speedwaymodifiedstriple 20s (#2)
  1-Ken Brenn, 2-Billy Pauch, 3-Karl Freyer, 4-Larry Kline, 5-Glenn Fitzcharles
  20 laps
189 07-25 USANJFlemington Fair Speedwaymodifiedstriple 20s (#3)
  1-Ken Brenn, 2-Billy Pauch, 3-Kenny Brightbill, 4-Glenn Fitzcharles, 5-Karl Freyer
  20 laps
190 07-25 USANJFlemington Fair Speedwaysportsmen
  1-Ray Bateman, 2-Mark Horger, 3- Bruce Laird, 4-John Wojner, 5-Dave Spurlin
  15 laps
191 08-15 USANJFlemington Fair Speedwaylate models
  1-Mike Corcoran, 2-Rich Stinson, 3-Matt Slowinski, 4-Williams, 5-Stan Janiszewski
  15 laps
192 08-15 USANJFlemington Fair Speedwaymodifieds4-20s (#1)
  1-Billy Pauch, 2-Stan Ploski, 3-Karl Freyer, 4-Paul Fitzcharles, 5-Fritz Epright
  20 laps; 2nd 20 rained out after 9 laps
193 08-15 USANJFlemington Fair Speedwaysportsmen
  1-Jay Aten, 2-Dick Durica, 3-Dan Klockner, 4-Ron Vreeland, 5-Ken Gill
  15 laps
194 10-03 USANJFlemington Fair SpeedwaymodifiedsNational Dirt Track Champ
  1-Kenny Brightbill, 2-Billy Pauch, 3-Tom Hager, 4-Chip Slocum, 5-Bob Barone
  200 laps
195 10-16 USANVCaesars PalaceSCCA Can-Am
  1-Danny Sullivan, 2-Teo Fabi, 3-Geoff Brabham, 4-Bobby Rahal, 5-John Morton, 6-Tom Klausler, 7-Al Holbert, 8-Jeff Wood, 9-Randy Lewis, 10-Jim Trueman
  38 laps
196 10-17 USANVCaesars PalaceFormula One WorldCaesars Palace GP
  1-Alan Jones, 2-Alain Prost, 3-Bruno Giacomelli, 4-Nigel Mansell, 5-Nelson Piquet, 6-Jacques Laffite
  75 laps
197 04-18 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Dave Lape, 2-Kenny Brightbill, 3-Jack Johnson, 4-Alan Johnson, 5-Tommy Wilson
  50 laps
198 04-25 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Dave Lape, 2-Pep Pepicelli, 3-Jack Johnson, 4-Tommy Wilson, 5-CD Coville
  35 laps
199 05-02 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jack Johnson, 2-CD Coville, 3-Tommy Wilson, 4-Ray Dalmata, 5-Ed Pieniazek
  35 laps
200 05-09 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Pep Pepicelli, 2-Tommy Wilson, 3-Jack Johnson, 4-Andy Romano, 5-Ed Pieniazek
  35 laps
201 05-16 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jack Johnson, 2-CD Coville, 3-Ed Pieniazek, 4-Tommy Wilson, 5-Bob Sitterly
  35 laps
202 05-23 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jay Bleser, 2-Jack Johnson, 3-Ray Dalmata, 4-Andy Romano, 5-Jack Cottrell
  35 laps
203 06-06 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-George Sifo, 2-Dave Lape, 3-Jack Cottrell, 4-CD Coville, 5-Jack Johnson
  35 laps
204 06-13 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jack Johnson, 2-CD Coville, 3-Tommy Wilson, 4-Gibby Fountain, 5-Dave Lape
  35 laps
205 06-17 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jack Johnson, 2-CD Coville, 3-Kevin Collins, 4-Mike McLaughlin, 5-Brett Hearn
  90 laps
206 06-27 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jack Johnson, 2-Mike Romano, 3-Dave Lape, 4-CD Coville, 5-Lou Lazzaro
  35 laps
207 07-11 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jack Johnson, 2-CD Coville, 3-Gibby Fountain, 4-Tommy Wilson, 5-Bob Rees
  50 laps
208 07-18 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jack Johnson, 2-Mike Romano, 3-CD Coville, 4-Tommy Wilson, 5-Ed Pieniazek
  35 laps
209 07-25 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jack Johnson, 2-CD Coville, 3-Ed Pieniazek, 4-Tommy Wilson, 5-Gibby Fountain
  35 laps
210 08-01 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jack Johnson, 2-Mike Romano, 3-Tommy Wilson, 4-CD Coville, 5-Gibby Fountain
  35 laps
211 08-08 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-CD Coville, 2-Dave Lape, 3-Gibby Fountain, 4-Jay Bleser, 5-Jimmy Horton
  35 laps
212 08-18 USANYFonda SpeedwaySuper DIRT modifiedsSyracuse Qualifier
  1-CD Coville, 2-Jack Johnson, 3-Jimmy Horton, 4-Dave Lape, 5-Tommy Wilson
  100 laps
213 08-22 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jack Johnson, 2-Tommy Wilson, 3-CD Coville, 4-George Sifo, 5-Ed SanSoucie
  35 laps
214 08-27 USANYFonda SpeedwaymodifiedsMr. Modified USA
  1-Alan Johnson, 2-Tommy Wilson, 3-Jack Johnson, 4-CD Coville, 5-Kenny Brightbill
  80 laps
215 09-19 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jack Johnson, 2-Dave Lape, 3-Ed Pieniazek, 4-George Sifo, 5-Harry Peek
  100 laps
216 09-26 USANYFonda Speedwaymodifieds
  1-Jack Cottrell, 2-Mike Romano, 3-Jack Johnson, 4-Harry Peek, 5-Ed Pieniazek
  35 laps
217 06-09 USANYLebanon Valley SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  25 laps
218 07-15 USANYLebanon Valley SpeedwaySuper DIRT modifiedsSyracuse Qualifier
  1-Brett Hearn, 2-Tom Corellis, 3-Will Cagle, 4-Davey Moore, 5-Jack Johnson
  100 laps
219 09-13 USANYLebanon Valley SpeedwaymodifiedsLebanon Valley 200
  1-Brett Hearn, 2- Alan Johnson, 3-Will Cagle, 4-Carl Reynolds, 5-Eddie Haenelt
  200 laps
220 07-05 USANYNew York State Fairgroundssmall block modifieds
  1-Pete Bicknell, 2-Steve Makocy, 3-Doug Hoffman, 4-Mike Petruska, 5-John Smith
  16 of 25 laps (rain)
221 10-10 USANYNew York State FairgroundsWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  63 laps
222 10-11 USANYNew York State FairgroundsDIRT Champ Trail modifieds
  1-Merv Treichler, 2-Lou Blaney, 3-Brett Hearn, 4-Billy Osmun, 5-Paul Lotier
  125 laps
223 04-25 USANYOrange County Fair Speedwaymodifieds
  1-Brett Hearn
  30 laps
224 05-09 USANYOrange County Fair Speedwaymodifieds
  1-Brett Hearn
  30 laps
225 05-16 USANYOrange County Fair Speedwaymodifieds
  1-Brett Hearn
  30 laps
226 06-06 USANYOrange County Fair Speedwaymodifieds
  1-Brett Hearn
  30 laps
227 06-13 USANYOrange County Fair Speedwaymodifieds
  1-Brett Hearn
  30 laps
228 06-27 USANYOrange County Fair Speedwaymodifieds
  1-Tom Hager, 2-Ricci, 3-Harry Behrent, 4-Rich Eurich, 5-Chris Barger
  30 laps
229 06-27 USANYOrange County Fair Speedwaysportsmen
  1-Steve Makocy, 2-Jerry Morgan, 3-Don Shepard, 4-Ralph Heotzler, 5-Jimmy Tuit
  20 laps
230 06-27 USANYOrange County Fair Speedwaystreet stocks
  1-Bill Liese, 2-Ed Petro, 3- Mike Barlow, 4-Keith Majka, 5-Bill Stanton
  15 laps
231 06-27 USANYOrange County Fair SpeedwayURC sprints
  1-Dave Kelly, 2- Buck Buckley, 3-Charlie Massey, 4-Leroy Felty, 5-Bobby Albert
  20 laps
232 07-18 USANYOrange County Fair Speedwaymodifieds
  1-Brett Hearn
  30 laps
233 07-25 USANYOrange County Fair Speedwaymodifieds
  1-Brett Hearn
  30 laps
234 09-26 USANYOrange County Fair Speedwaymodifieds
  1-Brett Hearn
  100 laps
235 10-25 USANYOrange County Fair SpeedwaymodifiedsEastern States 200
  1-Brett Hearn
  200 laps
236 06-07 USANYRolling Wheels RacewayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  25 laps
237 07-11 USANYWatkins Glen Grand Prix CircuitSCCA Can-Am
  1-Al Holbert, 2-Danny Sullivan, 3-Rocky Moran, 4-David Kennedy, 5-Randy Lewis, 6-Jim Trueman, 7-Richard Guider, 8-Roman Pechmann, 9-Dave Hoover, 10-Greg Sorrentino
  55 laps
238 06-10 USANYWeedsport SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
239 05-16 USAOHEldora SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  30 laps
240 08-06 USAOHEldora SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  20 laps
241 08-07 USAOHEldora SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  20 laps
242 08-08 USAOHEldora SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  35 laps
243 10-18 USAOHEldora SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  30 laps
244 08-29 USAOHMansfield SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  30 laps
245 06-28 USAOHMid-Ohio Sports Car CourseSCCA Can-Am
  1-Teo Fabi, 2-Geoff Brabham, 3-Rocky Moran, 4-Al Holbert, 5-Danny Sullivan, 6-Jeff Wood, 7-Randy Lewis, 8-Gary Gove, 9-Jim Trueman, 10-Richard Guider
  63 laps
246 08-30 USAOHMillstream Motor SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  30 laps
247 06-14 USAOHWayne County SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
248 06-27 USAOKLawton SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  40 laps
249 03-22 USAOKOklahoma State Fair SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  35 laps
250 06-28 USAOKOklahoma State Fair SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  30 laps
251 05-10 USAOKTulsa SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  30 ;aps
252 08-05 USAPABig Diamond RacewayMODCAR modifieds
  1-Bob Toreky, 2 -Meme DeSantis, 3-Paul Lotier, 4-Ronnie Tobias, 5-Gary Grim
  50 laps
253 09-04 USAPABig Diamond RacewaysportsmenCoalcracker 50
  1-Paul Koch
  30 laps (rain shortened from 50 laps)
254 09-25 USAPABig Diamond RacewayMODCAR modifieds
  1-Bob Toreky, 2 -Dave Kelly, 3-Kenny Brightbill, 4-Paul Koch, 5-Ronnie Tobias
 
255 05-02 USAPAGrandview Speedway6cyl late models
  1-Dave Posavec, 2-Tom Terry, 3-Tom Morton, 4-Lynn Giesler, 5-Bob Swavely
  20 laps
256 05-02 USAPAGrandview Speedwaysportsmen
  1-Fred Rahmer, 2-Larry Solomon, 3-Rick Buckwalter, 4-Bob Becker, 5-Rick Shaffer
  25 laps
257 07-09 USAPAGrandview SpeedwayMODCAR modifieds
  1-Kenny Brightbill, 2-Garry Gollub, 3-Rick Shaffer, 4-Meme DeSantis, 5-Fritz Epright
  50 laps
258 08-20 USAPAGrandview SpeedwayMODCAR modifiedsBerks County Champ 50
  1-Kenny Brightbill, 2-Glenn Fitzcharles, 3-Garry Gollub, 4-Jerry Rice, 5-Charley Gilmore
  50 laps
259 09-19 USAPAGrandview SpeedwaysportsmenFreedom 76
  1-Fred Rahmer, 2-Larry Solomon, 3-Ronnie Peck, 4-Paul Koch, 5-Don Kreitz Jr
  76 laps
260 06-03 USAPALernerville SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
261 09-01 USAPALernerville SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  40 laps
262 06-06 USAPALincoln SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser
  40 laps
263 04-04 USAPANazareth Racewaymodifieds
  1-Nick Schlauch, 2-CD Coville, 3-Tom Hager, 4-Jeff Heotzler, 5-Richard Frantz
  30 laps
264 04-04 USAPANazareth Racewaysportsmen
  1-Dickie Keiper, 2-Ralph Heotzler, 3-Andy Belmont, 4-Sonny Riddle, 5-Kenny Shade
  15 laps
265 04-04 USAPANazareth Racewaystreet stocks
  1-Jack Zeiner, 2-Sam Fisher, 3-Scott Collis, 4-Frank McCormick, 5-Richie Betz
  15 laps
266 05-31 USAPANazareth Racewaymodifieds
  1-Brett Hearn
  100 laps
267 06-21 USAPANazareth Racewaystreet stocks
  1-Clay Butler, 2-Frank McCormick, 3-Jack Zeiner, 4-Dennis Grube, 5-Ollie Butler Jr
  shortened from 15 laps by rain
268 06-26 USAPANazareth Racewaymodifiedstwin 25s (#1)
  1-Larry Brolsma, 2-Billy Osmun, 3-Howie Cronce, 4-Jim Bowen, 5-Rich Eurich
  25 laps
269 06-26 USAPANazareth Racewaymodifiedstwin 25s (#2)
  1-Brett Hearn, 2-Steve Bottcher, 3-Frank Cozze, 4-Bill Tanzosh, 5-Rich Eurich
  25 laps
270 06-26 USAPANazareth Racewaystreet stocks
  1-Jack Zeiner, 2-Allen, 3-Sam Fisher, 4 -Miller, 5-Barndt
  15 laps
271 07-12 USAPANazareth Racewaymodifieds
  1-Brett Hearn
  20 laps
272 07-31 USAPANazareth Racewaymodifieds
  1-Tom Hager, 2-Butch Tittle, 3-Tighe Scott, 4-Bill Tanzosh, 5-Ken Wismer Jr
  30 laps
273 07-31 USAPANazareth Racewaystreet stocks
  1-Jack Zeiner, 2-Chip Kumernitsky, 3- McIntyre, 4-Sam Fisher, 5-Bill Stanton
  10 of 15 laps, shortened by time limit
274 08-26 USAPANazareth Racewaystreet stocks
  1-Tom Zeiner, 2-Sam Fisher, 3-Wagner, 4-McCormack, 5-McIntyre
  15 laps
275 08-26 USAPANazareth RacewaySuper DIRT modifiedsSyracuse Qualifier
  1-Brett Hearn, 2-Alan Johnson, 3-Carl Reynolds, 4-Larry Brolsma, 5-Frank Cozze
  100 laps
276 05-24 USAPAPenn National Speedwaymodifieds
  1-Paul Lotier, 2-Kenny Brightbill, 3- Jimmy Horton, 4-Billy Pauch, 5-Chip Slocum
  35 laps
277 05-24 USAPAPenn National Speedwaysmall block modifieds
  1-Elvin Felty, 2-Paul Lotier, 3-Larry Solomon, 4-Don Kreitz Jr, 5-Charley Gilmore
  20 laps
278 06-11 USAPAPenn National SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser, 2-Lynn Paxton, 3-Doug Wolfgang, 4-Allen Klinger, 5-Jimmy Horton
  30 laps
279 09-06 USAPAPenn National Speedwaysmall block modifiedsEastern States Small Block Modified Championship
  1-Paul Lotier, 2-Don Kreitz Jr, 3-Chic Cossaboone, 4-Elvin Felty, 5-Ronnie Tobias
  81 laps
280 03-22 USAPAWilliams Grove Speedwaysprints
  1-Lynn Paxton, 2-Allen Klinger, 3-Smokey Snellbaker, 4-Barry Camp, 5-Scott Tobias
  30 laps
281 06-05 USAPAWilliams Grove SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser, 2-Doug Wolfgang, 3-Lynn Paxton, 4-Danny Smith, 5-Jeff Swindell
  30 laps
282 06-12 USAPAWilliams Grove SpeedwayWoO sprints
  1-Steve Kinser, 2-Bobby Allen, 3-Lynn Paxton, 4-Doug Wolfgang, 5-Keith Kauffman
  30 laps
283 07-24 USAPAWilliams Grove SpeedwayASCoC sprints
  1-George Ferguson, 2-Lynn Paxton, 3-Billy Stief, 4-Bobby Allen, 5-Smokey Snellbaker
  30 laps
284 07-12 USASDHartford SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  25 laps
285 03-07 USATXBig H SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  50 laps
286 06-24 USATXBig H SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  40 laps
287 03-14 USATXDevil's Bowl SpeedwayWoO sprints
  1-Danny Smith
  40 laps
288 03-19 USATXDevil's Bowl SpeedwayWoO sprints
  1-Sammy Swindell
  20 laps
289 03-20 USATXDevil's Bowl SpeedwayWoO sprints
  1-Danny Smith
  20 laps
290 03-21 USATXDevil's Bowl SpeedwayWoO sprints
  1-Doug Wolfgang
  40 laps
291 06-26 USATXDevil's Bowl SpeedwayWoO sprints
  1-Ron Shuman
  40 laps
292 07-26 USAWIRoad AmericaSCCA Can-Am
  1-Geoff Brabham, 2-Jeff Wood, 3-Al Unser, 4-Al Holbert, 5-Jim Trueman, 6-Richard Guider, 7-Mike Freberg, 8-Horst Kroll (dnf), 9-John Graham, 10-Randy Lewis
  40 laps; 9 finishers
293 02-07 ZAFGPKyalami CircuitFormula OneSouth African GP
  1-Carlos Reutemann